in ,

Büyükşehir’den 7 ilçeyi kurtaracak proje: Çöp sorunu bitiyor

Büyükşehir Belediyesi’nin yedi ilçenin çöp sorununu kökten çözecek yeni tesis projesi resmen yola çıktı. Ödemiş’te kurulacak yeni katı atık entegre tesisi önümüzdeki hafta halka sunulacak ve ardından yapımına başlanacak.

izmirde-cop-sorunu-bitiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Çiğli Harmandalı’da hizmete açtığı çöplerden enerji üreten ve aynı zamanda katı atıkların bertaraf işlemlerini sağlayan biyogaz tesisinin benzerini Ödemiş ilçesine kurmak için kolları sıvadı.

7 İLÇEYE HİZMET VERECEK

Belediyenin ilk etapta Ödemiş, Tire, Beydağ, Kiraz ve Bayındır olmak üzere toplamda beş ilçeye hizmet edecek şekilde planladığı tesis projesinin kapsamı genişletilerek çevre yatırımında revizyona gidildi. İzmir ilinde orta ve uzun vadede sürdürülebilir atık yönetimi sağlanması amacıyla oluşturulan entegre atık yönetim planı çerçevesinde doğu aksındaki beş ilçeye kentin batısındaki Selçuk ve Torbalı ilçeleri de dahil edilerek projede kapasite artışı yapıldı. Belediye tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulurken, Ankara’dan beklenen onay da hızla geldi. Büyükşehir’in kritik çöp tesisi projesine bakanlıktan gelen vizenin ardından, yapım hazırlıklarına başlarken, öncelikle projeyi ilçe halkına anlatacak. İlk etapta Temmuz ayının ortasında yapılacak halkın katılım toplantısında Ödemişlilere sunulacak projede ardından ilk kazmanın vurulması ve yapımına başlanması planlanıyor.

buyuksehirden-7-ilceyi-kurtaracak-proje-cop-sorunu-bitiyor

ENERJİ ÜRETECEK

Büyükşehir Belediyesi’nin Ödemiş ilçesinde Örnekçiftliği Mahallesi sınırlarında yer alan atık su arıtma tesisi yakınındaki yaklaşık 50 dönüm büyüklüğünde araziye kurmayı planladığı dev biyogaz tesisi atıkların bertarafının yanı sıra, çöplerin yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlayacak ve enerji de üretecek. Aynı zamanda özellikle kentin doğu aksındaki Kiraz, Ödemiş ve Beydağ gibi ilçelerde vahşi depolama sonucu yaşanan çevresel sıkıntılar ile halkın şikayetleri de giderilmiş olacak. Toplamda 348 milyon 700 bin liraya mal olması öngörülen yeni biyogaz tesisi ve entegre katı atık yönetim tesisleri yap-işlet-devret modeli ile inşa edilecek ve geçtiğimiz sene yapılan ihaleyi kazanan çevre firması tarafından toplamda 29 yıllığına işletilecek. Tesis bünyesinde, mekanik ayırma, biyometanizasyon, organik gübre üretimi, termal kurutma, atıktan tüketilmiş yakıt ve elektrik enerjisi üretimi için ayrı ayrı altı adet özel ünite yer alacak. Son teknoloji ile inşa edilecek biyogaz tesisi  yaklaşık olarak 550 bin kişiye yani, İzmir’in sekizde birine hizmet verecek.

ÇEVRE KURTULACAK

Ödemiş ilçesindeki çöplerin doğrudan toplanacağı tesise Torbalı, Selçuk, Bayındır, Beydağ, ve Kiraz’da toplanan evsel atıklar aktarma istasyonlarından taşınacak. İlk olarak 2015 yılında İzmir Valiliği tarafından mahalli çevre kurulu onayı alan ve tüm resmi kurumlardan gerekli izinlerin alındığı tesis projesi son olarak önümüzdeki hafta gerçekleşecek kritik bilgilendirme toplantısında yöre halkının görüş ve önerilerine açılacak. Ekim 2020’de hizmete alınması hedeflenen tesis gelecek yıldan itibaren tam kapasite çalışmaya başlayacak ve Kiraz başta olmak üzere diğer ilçelerde yer alan vahşi depolama alanları da kademeli olarak kapatılarak bulundukları alanda rehabilitasyon çalışması başlatılacak.

Erman Şentürk/ Özel Haber

 

koronaviruse-karsi-dogru-bilinen-yanlislar

Korona belirtileri değişti!

ilk-geri-donusum-kemalpasaya

İlk geri dönüşüm OSB İzmir’de kurulacak!