in ,

Büyükşehir’den bisikletliye pozitif ayrımcılık

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreci ulaşımda Türkiye’ye örnek olacak bir kararın altına imza atıyor

buyuksehirden-bisikletliye-pozitif-ayrimcilik

Son dönemde İzmir’de artan bisiklet kullanımı ve vatandaşlardan gelen yoğun talepler sonrasında harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevreci ulaşımda Türkiye’ye örnek olacak bir kararın altına imza atıyor. Bisiklet kullanıcıları için kent içi toplu ulaşımda özel tarife hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta vapur ve feribotlarda büyük bir yeniliğin altına imza atacak. Bisikletli vatandaşların toplu ulaşıma entegrasyonu, deniz ulaşımının yaygınlaştırılması ve özel araç yerine bisiklet kullanımının teşvik edilerek trafik yoğunluğunun da azaltılması için bir süredir çeşitli araştırmalar yapan belediye ilk adımı İZDENİZ için attı. Bu kapsamda körfez filosuna katılan yeni ve son teknolojiye sahip yolcu vapurları ve feribotlarda öncelik bisikletli yolculara verilecek. Bisikletlilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlanması için adım atan Büyükşehir, hazırladığı ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen yeni tarifeye göre, deniz ulaşım araçlarına bisikletleri ile binen vatandaşlardan simgesel olarak 5 kuruşluk (0,05 TL) ücret alacak. Vapur ve feribotlar bünyesindeki bisiklet park yeri kapasitesine göre binişlerde uygulanacak yeni körfez içi tarifeye ilerleyen dönemde diğer toplu ulaşım araçlarında da kademeli olarak geçilmesi beklenirken, bu sayede bisiklet severlerin de ulaşım imkanlarından daha etkin şekilde faydalanması sağlanacak. Halen otomobiller için 15 lira ve indirimli 11 lira olarak uygulanan biniş ücretlerindeki bu indirimle birlikte özellikle pandemi döneminde artan bisiklet kullanımının da daha fazla teşvik edilmesi bekleniyor. Diğer yandan, özellikle yerel seçimler öncesinde belediye gelen başlıca taleplerden olan bisiklet kullanımının desteklenmesi projesi kapsamında kent içindeki bisiklet yollarının arttırılması, kiralık bisiklet sisteminin geliştirilmesi ve diğer toplu ulaşım araçlarına bisiklet taşıma aparatlarının takılmasıyla bu alanda önemli çalışmalara imza atılmıştı. Yine geçen yıl Başkan Tunç Soyer’in göreve başlamasıyla birlikte bisikletlilere pozitif ayrımcılık sağlayan Büyükşehir, İzmir’in önemli dünya bisiklet rotaları arasına katılması için de önemli çalışmaların altına imza atmıştı.
Belediyenin kararını yorumlayan Bisikletliler Derneği İzmir Şubesi Başkanı Ahmet Kaya, “Biz ulusal çapta faaliyet gösteren ve yasa ve yönetmeliklerin düzenlenmesi için çalışıyoruz. İzmir’de yerel çapta böyle bir uygulamanın başlatılacak olması bizleri çok sevindirdi. Bu düzenleme hem toplu ulaşımda bisiklet açısından teşvik, hem de bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Bildiğim kadarı ile İstanbul’da böyle bir uygulama kısmen de olsa var, ancak İzmir’de ilk olacak. Bisikletliler olarak büyük memnuniyet duyduk ve teşekkür ediyoruz. Tramvay, İZBAN ve metro gibi diğer ulaşıma araçlarında da saat sınırlamanı olmaksızın bunun devamını bekliyoruz. Bu teşvik kampanyasının örnek olmasını diliyoruz” dedi.
Ege Pedal Spor Kulübü Başkanı ve Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu’ndan (BUGEP) Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Hitit, vapurlar için hazırlanan yeni tarifenin tüm toplu ulaşımda uygulanmasını temenni ederek şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyesi ile geçmişte görüşmelerimiz olmuştu. Katıldığımız toplantılarda da bu yönde taleplerde bulunmuş, görüşlerimizi iletmiştik. Bu karar bizi çok sevindirdi. Bu bisikletliler için bir avantaj, bir kazanımdır. Dünyada birçok ülkede bisikletlilere teşvik sağlanıyor. Bisiklet sahiplerine destek primleri ya da yardımlar veriyor. Hem ulaşımdan kar sağlanıyor, hem de çevre kirliliği ve trafik gibi problemlerin önüne geçiliyor. Bu harika bir yenilik, kararı bekliyorduk. Güzel ve başarılı bir çalışma. Toplu taşımada bisikletlilerin binişi artar, deniz yolu kullanımı da artar. İnsanlar evlerine ve işlerine bisikletle gittiğinde İzmir’de yaşanan trafik yoğunluğu da azalacaktır. Bisiklet yolları arttırılacağında otomobil sahipleri tepki gösteriyor. Ama günde her gün neredeyse 300 yeni araç trafiğe çıkıyor. İlaveten park yeri sorunu başlıyor. Bunun sonu yok. İzmir araç mezarlığına dönmüş durumda. Trafik sorununu çözmek istiyorsak, bu gibi uygulamalar arttırılmalı, bisiklet kullanımı teşvik edilmeli. Keşke herkes her yere bisikletle gitse. Metro, tramvay, İZBAN ve otobüslerde de bu uygulanabilir. Mevzuata nasıl uygun hale getirilir bilemiyoruz ama, mesela bisikletliye diğer toplu ulaşım araçlarında da yüzde 20 indirim getirilebilir. Umarız bisikletli ulaşıma teşvikler artar. Belediye bu dönem bu konuda oldukça kararlı, bisiklet de popüler bir ulaşım aracı halini alıyor. Bu pandemi döneminde bir kez daha ortaya çıktı. Umarız İzmir’deki yerel yönetimin bu yöndeki çabaları artarak devam eder.”

Erman Şentürk / Özel Haber

goztepenin-48-yillik-buyuk-hasreti

Göztepe’nin 48 yıllık büyük hasreti

unlu-isimler-cesmede-muzik-ziyafeti-sunacak

Ünlü isimler Çeşme’de müzik ziyafeti sunacak