in ,

Büyükşehir’den imar izni yok!

Selçuk’a bağlı Belevi’de yapılması planlanan ve büyük tartışmaya yol Roman mahallesi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi son noktayı koydu

Selçuk’ta günler süren Roman mahallesi tartışmalarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden karar geldi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun Belevi Mahallesi’nde aldığı ve Roman köyü yapmak istediği arazide yaşanan sorun üzerine konu Ankara’ya taşınmıştı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN RET

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun katıldığı ve önceki hafta gerçekleşen toplantının ardından, bölgedeki çadırlar ilçe belediyesi tarafından kaldırıldı ancak tartışmalar bitmedi. Kış şartlarında zorlu günler geçiren ve kaldıkları çadırlardan tahliyesi gündeme gelen Roman vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla belediyelerin koordinasyonu ile sosyal konutlara yerleştirilmeleri yönünde ortak karar alınmıştı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı sonrasında vatandaşlar rahat bir nefes alırken, mülkiyeti Cumhuriyet Halk Partili Milletvekili Purçu’ya ait arazide yapılması planlanan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, hükümetin Roman açılımı kapsamındaki Roman Mahallesi projesinin akıbeti ise merak konusu oldu.

BAŞKA BAHARA KALDI

Konuyla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden önemli bir hamle geldi. Tartışmalara nokta koyan Büyükşehir Belediyesi, projeye olanak sağlayacak imar revizyonunu erteleme kararı aldı. Son olarak konuyla ilgili gelen talebi masaya yatıran belediye meclisi, alana ilişkin plan değişikliğini daha sonra değerlendirmek üzere rafa kaldırdı. Buna göre Büyükşehir Belediyesi, Milletvekili Purçu’ya ait olan ve AB yardımları ile hayata geçirilecek Roman mahallesi projesiyle ilgili mülkiyet konusu çözüme kavuştuktan sonra imar değişikliği talepleri yeniden değerlendirilecek. İmar planlarında tarım arazisi olarak kayıtlı bulunan ancak konut alanına dönüştürülmesi gündeme gelen araziyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iptal talimatı da böylece bölgedeki çadırları tahliye eden Selçuk Belediyesi’nin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından da uygulanmış oldu.

Erman Şentürk / Özel Haber

Hindistan’dan İzmir’e bir ritim yolculuğu

bu-hareketin-tek-sahibi-turk-milleti

‘Bu hareketin tek sahibi Türk Milleti!’