in ,

Büyükşehir’den “kaza” hamlesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önceki gün gerçekleşen meclis toplantısında gündeme taşınan öneri belediye personeli tarafından umutla karşılandı

buyuksehirden-kaza-hamlesi

İzmir genelinde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı çalışan toplu taşıma araçlarına dair yapılması önerilen son düzenlemeye sendikadan da yeşil ışık geldi.

SENDİKADAN DESTEK

Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında sunulan öneriye göre belediye otobüslerinin karıştığı kazalarda oluşan maddi hasarların şoför tarafından değil, kurum tarafından karşılanmasına yönelik öneri kabul görmedi, ancak Başkan Tunç Soyer‘in açıklamaları işçileri bir kez daha umutlandırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Önümüzdeki dönemde imzalayacağımız toplu iş sözleşmesinde bu konuyu bir kez daha değerlendireceğiz” şeklindeki sözlerine işçilerin örgütlü bulunduğu DİSK‘e bağlı Genel İş Sendikası‘ndan da destek geldi. Genel İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, “Umarız yapılacak değişiklik ile kaza masraflarının tamamı personel tarafından değil, belediye tarafından karşılanır. Bu karar işçiyi sevindirecektir, mağduriyeti ortadan kaldıracaktır” dedi.

‘MAAŞTAN KESİLMESİN’

Konuya ilişkin Ege Telgraf‘a açıklamada bulunan DİSK Genel İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, gündeme gelen düzenlemeyi uzun süredir beklediklerini ve personelin en önemli taleplerinden bir tanesi olduğunun altını çizerek, şunları ifade etti: “Şu anda bu kaza hasarlarını dernekler ödüyor. Bu konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile çeşitli seferler görüşmüştük. En son ziyaretimizde konuyu yeniden gündeme getirdik. Zaten şu anda imzalanan toplu sözleşmeye göre, hasar tespitine ilişkin madde de bu var. Kaza anında oluşacak maddi hasarın yüzde 50’lik bölümünü işverenin ödemesi gerekiyor. Ancak şu anda bu madde uygulanmıyor. Bizim talebimiz olası kazalarda bu zarar tutarının tamamının şoförler tarafından karşılanmaması. Yüzde 50’lik kısmının işveren tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Bugün bir şoför maddi hasarlı bir kazaya karıştığı takdirde zararın tamamı personelin maaşından kesiliyor. Dolayısı ile bu tutarı üye olduğu yardımlaşma derneği ödüyor. Biz sadece toplu sözleşmedeki maddenin uygulanmasını istiyoruz. Böylece olası mağduriyetlerin de önüne geçilecektir” dedi.

‘TİS UYGULANSIN’

Soyer’in meclis toplantısındaki açıklamalarını ümit verici bulduklarını da ifade eden Genel İş Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Topal, “Belediyenin önündeki yasal engelleri ya da bürokratik şartları da anlayışla karşılıyoruz. Ancak toplu iş sözleşmesi ile elde ettiğimiz bir hak var ve bunun uygulanmasından yanayız. Önünde yasal bir engel yok. Toplu sözleşme ile tutanak altına alınmış, yürürlüğe girmiş bir maddeden bahsediyoruz. Bugün bu durum binlerce personeli yakından ilgilendiriyor. Sadece ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve İZELMAN A.Ş. kadrosunda bulunan 2600 şoför var. Kaldı ki, İZULAŞ şirketinde de şoför arkadaşlarımız var. Biz daha önceki toplu iş sözleşmelerinde de bu konuyla ilgili taleplerimizi dile getirmiştik. Gönlümüzden geçen hasarın tamamını işverenin karşılamasıdır. Bu mümkün değilse de yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden doğan haklarımızın uygulanması ve yüzde 50’sinin işveren tarafından ödenmesidir. Bu karar işçileri sevindirecektir. Bu düzenlemeyi uzun süredir bekliyoruz. Ve yıllardır da yeni bir düzenleme yapılması için girişimlerde bulunuyoruz. Umarız yakın zamanda bu tasarı hayata geçer” ifadelerini kullandı.

Erman Şentürk / Özel Haber

itirazlara-ragmen-calisma-suruyor.fw

İtirazlara rağmen çalışma sürüyor

bergamada-servis-araci-ile-kamyon-carpisti-4-olu-8-yarali

Bergama’da işçi servisi devrildi: Ölü ve yaralılar var