in ,

Büyükşehir’den personele ‘konut’ için ilk adım!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı ikinci birleşimi Başkan Tunç Soyer’in yönetiminde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti. Meclis’te komisyondan gelen raporlar görüşüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketi aracılığıyla toplu konut projesi yapma kararı aldı. Konuyla ilgili önerge meclis gündemine geldi.
‘PRESİPLER NE OLACAK?’
Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketine verilen arsa konusu toplantıda gündeme geldi. AK Partililer komisyonda ilgili maddeye ‘evet’ oyu verdiklerini fakat içeriğe dair bilgilendirme yapılmadığını söyledi. Maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, “Burada yapılan çok ciddi rakamları yani 400 ila 500 milyonları bulacak. Sayın Genel müdürümüzden şunu öğrenmek istedik: Buradaki prensipleriniz nelerdir? Siz burada evi olmayan İzmirlilere konut mu yapacaksınız, villa projesi mi olacak yoksa kat karşılığı verilecek bir şey mi? Bu konuda bir sunum istemiştik. Biz bize bilgi verilmesi durumunda oy birliğiyle karar vereceğimizi söylemiştik” dedi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Kentsel dönüşüm ve konut yapılacak. Başka bir amaç söz konusu değil” diye konuştu. Belediye Başkanı Soyer’den sonra söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu konuyla ilgili bilgilendirmede bulundu.
Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Çiğli’de bulunan taşınmazların şirkete aktarımına dair konuşan Özuslu proje kapsamında açıklamalar yaptı, “Toplu konut yapılması için çalışmalar başlatılacaktır. Belediye ve şirket çalışanları bir yapı kooperatifi kurarak toplu konut için bizden talepleri oldu. Bu alanlarda konut üretimi planlıyoruz. Şu ana kadar çalışanlarımızdan 550 kişi kooperatife ön kayıt yaptırdı. 91 bin metrekare inşaat yapımı bulunuyor. 720 ila 780 arasında konut yapılacak. Meclisin kabulü halinde hızlı proje süreci başlatılacak” diye konuştu.
Gündem dışı konuşmalar bölümünde konuşan Başkan Soyer, kentte önceki gün gerçekleşen ve gündelik hayatı olumsuz etkileyen yağış üzerinden bilgilendirme yaptı. Soyer, “212 iş yeri ve hane su baskınıyla yüz yüze kaldı. Biz sabaha kadar ekiplerimizle hem hasarı tespit etmeye yönelik hem de mağduriyetleri gidermeye çalıştık. Bu bize ihbarla gelenler. Sizlerin varsa eğer mağduriyeti olduğunu bildikleriniz, paylaşın. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmek istemiyoruz. Her türlü destekle yanlarında olacağız” dedi.
‘27 MİLYONLUK BÜTÇE’
Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Hakları Daire Başkanlığının kurulması ve anılan daire başkanlığının çalışma alanlarının yetki ve sorumluluklarını belirleyen yönetmelik taslağı meclis gündemine sunuldu.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP’li meclis üyesi Aybars Yıldırım, “Bu gündem konusu belli edildiği üzere sokak hayvanları konusunda yaklaşık bir yıldır çalışma halindeydik. Meclis sürecinde ve dahilinde ilk defa bir yönetmelik hazırlayarak bunu meclisimize sunmuş buluyoruz. Konu çok hassas ve hepimizin yakından takip ettiği bir konu. Bizim ihtiyaç duyduğumuz bazı yönetmelik maddeleri. Bu süreçte İBB ile ciddi bir çalışma sergiledik. Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü uzun bir çalışma konusunda bilgi sahibi oldu. Müdürlüğümüzün 111 personeli ve dört tane şefliği var. İzmir Büyükşehir Belediyemiz 27 milyon liralık bir yatırımla bu sürece büyük bir katkıda bulunacak. Biz bu çalışmayı Büyükşehir Belediyemizden bekliyor, başarılarınızın da devamını diliyoruz. Uyum içinde çalışmamızdan dolayı da teşekkür ediyoruz” dedi.
‘ZORLUĞUN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’
Bu konuyla ilgili komisyon kurulması noktasında ilk öneriyi verdiğini hatırlatan AK Partili Meclis üyesi Fikret Mısırlı ise, “Sizin de olurunuzla bir daire başkanlığının oluşması noktasında oybirliği getirildik. Bu tamamen komisyon üyelerinin çalışmasının sonucudur. Malum İzmir’de şu anda sekiz ilçemizde bir barınağımız yok. Böyle bakıldığında İzmir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı puanlama ile 4 bin üzerinde sokak köpeği olduğu tahmin ediliyor. İzmir’de metrekareye 240 kişi, 20 de sokak hayvanı düşüyor. Yani her 10 kişiye bir sokak hayvanı düşüyor. Önümüzde hazırlanacak bir kanun var, bu da yılın ilk çeyreğinde çıkacak. Biz bu kanunda çıkacak olan ilkelere atıfta bulunarak yönetmelik hazırladık ve 30 ilçede ortak bir protokol hazırlanarak onların da katkısı konulmasını öngördük. Umuyoruz ki sonuçlarını önümüzdeki günlerde hayata geçirirsek İzmir olarak zorluğun çok daha fazla önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.
O SÖZÜNÜ HATIRLATTI
Belediye Başkan adaylığı sırasında yaptığı, “Ben sadece bana oy verenlerin değil; flamingoların da hayvanların da başkanı olacağım” açıklamasını hatırlatan Başkan Soyer de, “Bu ortak çalışma için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu konudaki hizmet çıtasını düzenleyecek bir çalışma olacak. Hem yol haritasını ve aksaklıkları düzenleyecek hem de tüm Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma” diye konuştu.
Hayvan Hakları Daire Başkanlığının kurulması ilgili görüşleri alınmak üzere önerge, Hukuk Komisyonu’na gönderildi.
MÜLTECİLERİ HATIRLATTI
Meclis’te Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı da oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddesine ilişkin söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, kentteki mültecilere dikkati çekti. “İzmir’de artık 150 binin üzerinde mültecimiz var” diyen Yıldız, “İlerleyen günlerde Sosyal Politikalar Daire Başkanlığı Değerlendirirse artık mülteci ve göçmenler için özel çalışma durumu gerekiyor. Bizim burada eksik gördüğümüz taraf olarak daire başkanlığımız bu konuda daha net adımlarla ilerlemeliler” dedi.
TURUNCU BAHÇE GELİYOR!
Oturumda ayrıca, uğradıkları şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınların anısına ve aynı zamanda şiddetle mücadelede BM’nin öngördüğü farkındalık etkinlik günleri olan 25 Kasım-10 Aralık günleri arasında her yıl Orman Genel Müdürlüğünün göstereceği bir ormanlık alanda ya da İzmir Büyükşehir Belediyesinin ve İlçe Belediyelerinin göstereceği yeşil alanlarda Turuncu Bahçe ismiyle fidan dikilmesi ve BM Genel Kurulu Kararlarına bu şekilde aynı zamanda çevreci bir yaklaşımla yerel yönetim olarak katkı sağlanmasına oy birliği ile karar verildi.

Yağmur Gülü

Fahrettin Koca canlı yayında koronavirüs aşısı oldu

bodrumda-son-kullanma-tarihi-gecmis-700-kilo-et-ele-gecirildi

Son kullanma tarihi geçmiş 700 kilo et ele geçirildi