in ,

Büyükşehir’in ilk toplantısında: Acı büyük, tansiyon yüksek…

Büyükşehir’in Kasım ayı ilk toplantısında gündem ‘deprem’di. Grup Başkanvekilleri yaşananlardan duydukları üzüntüyü dile getirirken, DİSK’in yaptığı ‘Kıdem Tazminatı’ eylemi gerginliğe neden oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı ilk oturumu Kültürpark İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde Başkan Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleşti. Toplantının başında geçtiğimiz günlerde yaşanan depremde hayatını kaybeden 115 kişi için saygı duruşunda bulunuldu.

DİSK’TEN ‘KIDEM’ PROTESTOSU

Başkan Soyer’in açılış konuşması sırasında Devrimci İşçi Sendikası (DİSK) üyesi bir grubun salona izinsiz bir şekilde girmesi toplantıda büyük gerginliğe yol açtı. Grup, ellerindeki ‘DİSK susturulamaz. İşçi sınıfı susturulamaz. Kıdem Tazminatımızdan elinizi çekin. Torba Yasayı geri çekin’ yazılı pankartla birlikte sahneye çıkarak eylem yaptı. AK Parti ve MHP Grubuna seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ancak kalanlar için de dayanışmamızı sürdüreceğimizi söylüyoruz. Çocuklarımızın geleceği bir yasa ile ortadan kaldırılmak isteniyor. O yasa sizin de çocuklarınızın geleceğini etkiliyor” dedi.
Sarı’nın konuşması esnasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, grubun salonu boşaltması için çağrı yaptı. Bu esnada AK Parti ve MHP Grubu’ndan Başkan Soyer’e yönelik ‘Bunları bilerek buraya getirdiniz’ tepkileri yükseldi. DİSK üyeleri ‘Birleşe birleşe kazanacağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganlarıyla salonu terk etti.

‘KINIYORUZ!’

“Yaşananların ardından bu saygısızlığı hiç kimsenin tasvip etmesi mümkün değil” diyen Başkan Soyer, “Acılarımız bu kadar tazeyken bu yapılan saygısızlığı hiçbirimiz tasvip etmiyoruz. İzmir olarak olağanüstü büyük bir dayanışma örneği gösterdik. Tüm Türkiye’ye örnek olacak büyük bir örnek. El ele verdik. Hiçbir parti siyaset yapmadı. Bu felakete karşı tek yürek olduk Acımız bu kadar tazeyken ve bunlar üzerine değerlendirme yapacakken bu salona adeta baskın yapılarak gösterilen tavrı asla tasvip etmiyor ve kınıyoruz” diyerek oturuma 5 dakika ara verme çağrısı yaptı

‘GEREĞİNİ YAPACAĞIZ’

AK Partili Meclis üyesi Erhan Çalışkan’ın, “Bu arkadaşlar sizin çalışanınız, siz amirisiniz. Bu arkadaşlara gösterdiğiniz tepki ile onlara gösterdiğiniz tepki aynı değil. Soruyoruz, hesap soracak mısınız?” sorusu üzerine de Başkan Soyer, “Gereğini yapacağız. Ortamı gerecek bir şey yok. Çalışanımız varsa hesabını sorarız” diye konuştu.
Yaşanan gerginliğin ardından meclis üyeleri ara verilmesini istemediği için toplantıya devam edildi. Toplantının başında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, depremde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başkan Soyer’in konuşmasının ardından meclisteki siyasi partilerin grup başkanvekilleri de söz alarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da, depremde yaşananlara dikkati çekerek hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara başsağlığı dilediğini belirtti.

‘HAYATIMIN EN ZOR KONUŞMASI’

Sözlerinin başında, “Bugün belki de hayatımın en zor konuşmalarından biri olacak” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Hep konuştuğumuz, bildiğimiz deprem gerçeği ile karşı karşıya kaldık. İzmir bit deprem gerçeği ile bir gün karşılaşacak diyorduk ama kişisel olarak bu adar büyük bir acıyı yaşayabileceğimizi düşünmedik. Bayraklılı bir meclis üyesi olarak işyeri ve evi bayraklıda olan biri olarak yaşanabilecek en büyük acılardan birini yaşadık. Evet, konuşacağız. Geçmişte de konuştuk önümüzdeki süreçte de konuşacağız. AK Parti grubu ve temsilcileri olarak İzmir’in önümüzdeki yıllarda bu yaşanan acının benzeri bir acıyı yaşamaması için elimizi değil gövdemizi taşın altına koymakla hükümlüyüz. 115 canımızı kaybettik. İçlerinde bire bir tanıdığımız meslektaşlarımız birlikte siyaset yaptığımız abilerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimiz de oldu. Yüreğimden geçenler, burada söylemek istiyorum. 115 kardeşimizi geri getirebilecek hiçbir şey yok. Kayıplar geri getirme imkanımız var mı? Yok…” dedi.

‘KURUM YARIŞTIRMIYORUM’

“Özellikle deprem sonrasında gerek enkaz kaldırma işlemlerinde gerek yardım faaliyetlerinde hiçbir kurumu yarıştırmayacağım” vurgusuyla açıklamalarını sürdüren Hızal, “Depremin yaşandığı gün birçok meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte komisyon toplantısındaydık. İzmir Büyükşehir Binası içindeydik. Eğer o gün o bina yıkılmış olsaydı hiçbir siyasi ayrım olmayacaktı. Bunu eleştirmek için söylemiyorum. Hepimiz o enkazın altında olacaktık. O gün enkaz alanında devletin bütün kurumları, Büyükşehirimiz’in itfaiyesi, sağlık bakanlığının ambulansı, AFAD, Kızılay yani devlet oradaydı. O yüzden hiçbir kurumu yarıştırmıyorum. Ancak bizlere çok ciddi görevler düşüyor” diye konuştu.
Konuşmasının sonunda DİSK’in protestosuna da değinen AK Partili Hızal, “Az önceki sahnede yaşananlarda normalde bizim salonu terk etmemiz gerekirdi. Ancak biz İzmir’in acıları üzerinden prim yapan kimseye izin vermeyeceğiz. Bir işçi çocuğu olarak işçi haklarının acılar üzerinden elde edilemeyeceğini buraya gelen o kişiler de öğrenecek. Öğrenmek zorundalar. Burada en büyük görev sayın başkanım size düşüyor. Arama kurtarma esnasında, çadır kentlerde o acıyı hep birlikte yaşadık. Onlar da bu işin bir köşesinden tutmaya çalıştılar. Bu acıların İzmir’de yeniden yaşanmaması adına ciddi bir mücadele vermek zorundayız. Aksi takdirde biz yerel yöneticiler olarak hiç iyi anılmayacağız. Muhtemelen bütçe görüşmelerinde bunlarla ilgili tartışmaları yapacağız, eksiklikleri ortaya koyacağız. Bu eksiklerin giderilmesi konusunda istişareler yapacağız ama artık İzmir böyle bir olay yaşanmayacak. Biz az önce meclis üyesi arkadaşlarımızla salona girerken yanlış yerden girdik; görevli arkadaşlarımız bizi uyardı. Bu kadar titiz davranırken, buradaki tüm üyelerimizin can güvenliği söz konusuyken bu kişilerin buraya gelip proteste yapmasını aklım almıyor. Bu konuda zaafı olan kişilerle ilgili de işlem yapılacağını düşünüyoruz. Gerek enkaz çalışmalarında gerek sonrasında ciddi bir faaliyet içerisine giren İBB çalışanlarına, ama bu gibi çalışanlara değil, o gün enkaz altında bir tane canlı çıkarmak için mücadele edenlere sonsuz teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Hızal’ın ardından söz alan Başkan Soyer de, protesto eyleminin başında kapıda yaşanan arbedeyi hatırlattı. “Arkadaşlar içeriye almak istemedi” diyen Soyer, “Acılarımız bu kadar tazeyken böyle bir şey yaşanacağı aklımıza gelmezdi. Bir zafiyet olduğunu düşünseydik bilirdik ve engellerdik ama aklımıza gelmeyen bir şey yaşadık. Gereğini yapacağız” dedi.

‘SORUN SİSTEM SORUNUDUR’

Türkiye’de 1647 yılından bu yana 8 defa deprem yönetmeliği çıkarıldığının altını çizen İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç, “1999 Marmara Depremi’nden ve 2011 Van depreminden sonra olumlu adımlar atıldı. Yapı denetimi oluşmaya başladı. Bunun sonucunda da güvenli yapılar meydana geldi. En can alıcı konu 2000 yılı ve öncesi bina stokudur. 1999 Gölcük depreminde binaların yüzde 60’ı dimdik ayakta kaldı ve hala durmaktadır. Bina, inşaat mühendisi ve işini yapan yükleniciler olması durumunda korku daha az olacaktır. İzmir depreminde yapı denetimli hiçbir bina yıkılmadı, ağır hasar almadı. Sonuç olarak kentin geleceğine yön verecek olan planlama çalışmalarına daha çok önem verilmesi, kentsel dönüşüme gereken önemi verilmesidir. Sorun, sistem sorunudur. Elbette arkasında kişiler de vardır ancak öncelikle sistem sorgulanmalıdır. Yasal boşluklar ortadan kaldırılmalıdır. Deprem Master Planları tespitleri ortaya çıkarır. Bu tespitler doğrultusunda asıl olan doğru projelendirme ve doğru yapıyı yapmaktır” açıklamalarında bulundu.

‘CİĞERLERİMİZ YANDI’

Ülkenin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in büyük bir felaket yaşadığını hatırlatan MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, “Allah korusun bu felaket daha büyük olabilirdi. Ciğerlerimiz yandı. 115 insanımız gitti, hepsine Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Burada hala gayretleri süren insanlarımız var. AFAD teşkilatları kurtarma teşkilatı benzeri ekiler ülkemizin dört bir yanından geldi, çalışmalar yaptı. Emniyet güçlerimiz, jandarma, sağlık çalışanlarımız, meclis üyelerimiz, belediye başkanlarımız, İzmir milletvekillerimiz, Cumhurbaşkanımız, siyasi partilerin liderleri bizlerle acımızı paylaştı. Bu acının tarifi mümkün değil. Yardıma muhtaç olanları bağrımıza basmamız lazım. Bu anlamda Büyükşehir ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elbirliğiyle çalışmalar yaptı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. DİSK’in eylemi hakkında da açıklamalarda bulunan Şahin, “Bu sendikacı arkadaşlarımız da haklı olabilir ama zamanlama yanlış. Acımız büyük. Meclis üyeleri olarak da sağduyulu olmalıyız. Allah hepimizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.
Son olarak Başkan Soyer de, “Tüm meclis üyesi arkadaşlarımın aynı hassasiyeti yaşadığını biliyorum. Söz almamış olsanız da hepinizin aynı hassasiyeti taşıdığı ve verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

200 MİLYONLUK DEĞİŞİKLİK!

Toplantıda, bütçede önemli bir değişiklik de gündeme geldi. Deprem sonrasında bütçe kalemlerinde değişiklik yapıldı. Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı bütçesi için aksiyon alındı.
Buna göre; Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ödeneklerinin toplamda 200 milyon lira azaltılmasına ve bu tutarın Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı, Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanlığı, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlıklarına eklenmesi husus görüşüldü. Önerge oy birliğiyle gündeme alındı ve Plan bütçe Komisyonuna gönderildi.

Yağmur Gülü

turkiyede-son-24-saatte-koronavirusten-140-kisi-hayatini-kaybetti

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bine dayandı! Vaka sayıları açıklanmadı

bakan-albayraktan-sokaga-cikma-yasagi-aciklamasi

Berat Albayrak’ın istifası kabul edildi! Af talebi…