Manisa Büyükşehir Belediyesi Gölmarmara ilçesine bağlı Hıroğlu Mahallesi’ndeki Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde yetiştirilen ana arılar yüzde 100 hibe olarak arıcılık yapanlara teslim ediliyor.

İlk etapta 21 arıcıya 210 ana arının dağıtımı gerçekleştirilmişti. Bu destekle birlikte hibe edilen ana arı sayısı 480’e çıktı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Hıroğlu Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezinde yüzlerce kovanda üretilen ana arılar yetiştirerek, üreticilerin hizmetine sunuluyor. Bu kapsamda düzenlenen dağıtım programına Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı heyeti, Merkez’deki görevliler ve arı desteğinden faydalanan Manisalı arıcılar da katıldı.

Bal üreticileri çok mutlu

Egeli ihracatçılar meslek liseleriyle bağlarını kuvvetlendiriyor Egeli ihracatçılar meslek liseleriyle bağlarını kuvvetlendiriyor

Ana arı dağıtımından yararlanan bal üreticisi İrfan Aldemir, Başkan Ferdi Zeyrek’e teşekkürlerini ileterek şunları söyledi: “Somada arıcılık yapıyorum, 200 kovandan fazla arım var. Büyükşehir’in böyle bir ana arı dağıtımı olduğunu duyduk, geldik, gördük ve çok beğendik. Manisa’nın gerçekten böyle bir yere ihtiyacı vardı. Arı sütü, ana arı, ekipman ve bal satımının desteklenmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerini bekliyoruz” dedi. Kula’da arıcılık yapan Hamza Cınkı ise, “Ana arı katkıları için Büyükşehir’den çok memnunuz, teşekkür ederiz. Bu tarımsal desteklerin devam etmesini bekliyoruz. Bu ıslah edilmiş arılar tarım için çok önemli. Arıcılık her tarafta olmalı, herkes bunu yapmalı. Tarımla uğraşan herkes arıcılık yaparsa bence çok güzel olur. Böylece daha çok insan sağlıklı, katkısız bal yiyebilir. Yapılan projelerden çok memnunuz, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ederiz” diye konuştu.

Kaynak: İHA