in ,

‘Çalışamazsak ne yiyeceğiz?’

Yaz aylarını bekleyen fotoğrafçılar sezonu açmadan kapatmanın hayal kırıklığını yaşadı. Oda Başkanı Yavuz, “Çekimlerimiz arka arkaya iptal oldu” dedi

calisamazsak-ne-yiyecegiz

Türkiye’de birçok sektörü olumsuz etkileyen ve ekonominin yara almasına yol açan korona virüs salgını mevsimlik iş yapan esnafa da büyük darbe vurdu. Yaz aylarını sabırsızlıkla bekleyen ve 3 ayda elde ettiği gelirle neredeyse tüm yıl geçinmek zorunda olan fotoğrafçılar bugünlerde adeta kan ağlıyor. Yaklaşan sezon öncesi tüm Türkiye ile birlikte İzmir’i de vuran korona virüs salgını nedeniyle rezervasyon iptalleri alan fotoğrafçılar krizden çıkış yolu arıyor. İptal edilen nişan, düğün, kına, sünnet organizasyonları bir yana, bugün dükkanlarının kirasını dahi ödeyemez hale gelen yüzlerce esnaf iflas riskiyle karşı karşıya kaldı.

Süreçle ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, odaya kayıtlı 350’den fazla esnafın oldukça zorlu günler geçirdiğini belirtti. Salgın nedeniyle esnafın dükkanlarını yarı yarıya kapatmak zorunda kaldığına dikkat çeken Yavuz, açık olan işyerlerinin ise kiralarını ve faturalarını dahi ödeyemediğini belirtti. Yavuz, sezonu büyük ölçüde kapattıklarını belirterek, “Dünyanın ve Türkiye’nin hali belli. Bu sezon bitti diyebiliriz. Çok sayıda rezervasyon iptali alıyoruz. Çekimlerimiz arka arkaya iptal oluyor. Yaşanan bu salgının çözüm tarihi de belli olmadığı için süreçte neler olacak bilemiyoruz. Haziran’da hayat normale dönse belki biraz toparlanma olur. Ama Haziran’da bitecek diye bir şey de yok. Ortada bir tarih yok. Komple sezon da bitebilir. Haziran ve Temmuz’u geçtikten sonra zaten geriye bir şey kalmıyor. Gelişmeleri bekliyoruz, umarız düzelir. Paketler açıklandı ancak biz devletten kira yardımı almıyoruz. Zaten o yardımları alabilmek için de sözleşmeniz olması gerekiyor. O da bir çare değil. İzmir’de bizim işimizi yapan 350 kadar esnaf var. Bugün maalesef yüzde 50’si kapalı durumda. Açık olanlar da zaten iş yapamıyor. Kendim dükkanımda iş yapamıyorum ama gelmek zorundayım. Biz eve ekmek götürmek zorundayız. Çalışmazsak ne yiyip ne içeceğiz?” diye sordu.

İSTİHDAM DA ETKİLENECEK

Yaz aylarında staj yapan ve mesleği öğrenen fotoğrafçı adayı gençlerin de bu sene süreçten olumsuz etkileneceğini aktaran Yavuz, “Artık böyle bir ihtimal de kalmadı. İstihdam da yara aldı. Kampanya olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak durumu iyi olan dükkan sahiplerinin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bu süreci ancak birbirimize yardımlaşarak aşabiliriz. Önümüzde Ramazan ayı var. Herkes fitre veriyor. En azından 2-3 aylık süreçte birbirimize destek olmalıyız. Başka türlü bu zorlukları aşamayız. Devletten bir şey alamıyoruz. Mesela Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi‘nin dağıttığı 25 bin liralık krediyi bizden alabilen olmadı. Yine gidip bankalardan kredi çekmemiz gerekiyor. Yine ipotek isteniyor. Geçmişe dönük borcunuzun olmaması ve kefil bulmanız gerekiyor. Dolayısı ile bizim gidip kredi çekme gibi bir şansımız da yok. Kiralarımızı yatıramıyoruz. Sadece kira değil, faturalar da sorun. Elektrik faturalarımızı bile ancak borç harç ile ödeyebiliyoruz. Esnafın durumu iyi değil. Bugün baktığınızda Kemeraltı’nda dükkanların yüzde 70’i, yüzde 80’i kapalı durumda. Açık olanlar da bomboş. Ara sokaklar tamamen bitik durumda. Çalışanlar, iş yapanlar da temizlik maddesi ve gıda malzemesi satan işyerleri. Fotoğrafçılardan bu süreçte yara alan, iflas edenler de olacaktır. Çünkü bu süreçte sadece fotoğrafçılar değil, herkes büyük bir yara aldı. Tüm sektörler kötü durumda. İşimiz bir yana sağlımızı düşünüyoruz, umarız sağlımızdan olmayız dediğimiz günlerden geçiyoruz” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

kemeralti-yenilenecek-ama-esnafin-talepleri-var

Genelge değişmiyor, Kemeraltı esnafının akıbeti ne olacak?’

ruslarin-korona-virus-asisi-60-gonullu-uzerinde-test-edilecek

İzmir’de kaç sağlıkçıya virüs bulaştı? İşte İzmir raporu…