in ,

Çalışan memurlar da bayram ikramiyesi istiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram ikramiyesinin enflasyon oranında artırılacağını açıklamasının ardından Bask İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, Hükümetten beklentimiz; işçi, işçi emeklisi ve memur emeklisine olduğu gibi görevi başındaki memura da ikramiye ödemesidir” dedi.

adnan-sarisayin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bayram ikramiyesinin enflasyon oranında artırılacağını açıklamasının ardından Bask İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, Hükümetten beklentimiz; işçi, işçi emeklisi ve memur emeklisine olduğu gibi görevi başındaki memura da ikramiye ödemesidir. Memur emekli bayram ikramiyesi 1500 TL olmalı ve çalışan memurlara da verilmelidir.” dedi.

Başkan Adnan Sarısayın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “1956 tarihli 6772 sayılı Yasa kapsamında kamuda çalışan işçiler Cumhurbaşkanlığı kararları ile yılda 4 kez yarım aylıkları tutarında ikramiye (ilave tediye) almaktadır. Bunlar Ocak ve Aralık ayları ile Ramazan ve Kurban Bayramı arifesinde ödenmektedir. Son olarak 2061 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, kamuda istihdam edilen tüm işçilere –taşeron işçiliğinden kadroya geçenler dahil ikramiye ödenmiştir. Taşeron işçiliğinden kadroya geçenler hariç, diğer kamu işçilerine toplu sözleşme gereği ayrıca yılda iki kez birer aylık ücretleri tutarında ikramiye ödenmektedir. Ayrıca kamu işçilerine –taşeron işçiliğinden kadroya geçenler hariç- Mayıs ayı içinde toplu sözleşme uyarınca 854 TL tutarında “Denge Ödeneği” de ödenmiştir. İşçi sendikalarını bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz. Yetersiz olmakla birlikte, ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere de yılda iki kez 1000’er TL tutarında ikramiye verilmektedir.

CUMHURBAŞKANINA 13 KEZ BAŞVURDUK

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen ikramiye ödenmemektedir. Devletin bu ayrımcılığının izahı yoktur. Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. Tüm siyasi partilerle, TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüştük, konuyu anlattık, memurların taleplerini ilettik. Olumlu bir adım göremedik. Yetkili sendikaların bu konudaki aymazlığının iktidarlar tarafından istismar edilmesi ve ikramiye hakkının görmezden gelinmesi vicdanları rahatsız etmektedir.

ÇÖZÜM 6772 SAYILI YASA DEĞİŞİKLİĞİNDE

Sorunun çözümü için defalarca Sayın Cumhurbaşkanı ve siyasi partilerin TBMM grup başkanvekillerine yazılı başvuruda bulunarak, 6772 sayılı Yasanın memur ve sözleşmeli personeli de kapsayacak şekilde değiştirilmesini, memur ve sözleşmeli personelin kapsama alınmasını teklif ettik. Bu haklı talebimizin hayata geçirilmesi, anılan yasa değişikliğinin bir an önce yapılması, 6772 sayılı Yasa kapsamında memur ve sözleşmeli personele de ilave tediye ödenmesini bekliyoruz. 3 milyon 250 bin memurun sorunlarından biri olan “memurların ikramiye hakkı”nı bir kez daha hatırlatıyor ve çözümünü istiyoruz. Sorun çözülene, memurların ikramiye hakkı tanınıncaya kadar da konunun takipçisi olacağız.”

konaka-cevreci-ve-akilli-bina-geliyor

Konak’a çevreci ve akıllı bina geliyor

kazada-hayatini-kaybetti

Trafik kazasında yaralanan kişi hayatını kaybetti