in ,

Can dostunu geri istiyor…

Sahiplendikleri köpeğin evlerindeki bir başka köpekle ‘istenmeden’ çiftleşmesi sonrası başlarına gelmeyen kalmadı. Uzun çifti şimdi hukuk mücadelesi veriyor

can-dostunu-geri-istiyor

Karabağlar’ın Üçkuyular Mahallesi’nde yaşayan ve İnciraltı’nda bahçeli bir mülkü bulunan hayvansever Cengiz Uzun ve eşi Aylin Uzun, ellerinden zorla alındığını iddia ettikleri İspanyol Coocer cinsi köpekleri Helen’i geri almak için mücadele ediyor. Uzun Ailesi geçtiğimiz nisan ayında sokağa terk edilen Helen’i, Banu Pirinççioğlu isimli bir kişi aracılığı ile geçici olarak sahiplendi. Kalp hastalığı olan köpek, Uzun Ailesi’nin sahiplenerek evinde baktığı bir başka köpek ile çiftleşince, çiftin hayatları adeta kabusa döndü. Köpeği aldıkları şahsın diğer hayvanseverleri kışkırtarak sosyal medyada kendileri üzerine adeta bir linç kampanyası başlattığını öne süren Uzun Ailesi, “İlk önce ‘Kontrole götüreceğiz, siz bakamıyorsunuz’ dediler ve Helen’i elimizden zorla aldılar. Ancak biz can dostumuzu geri istiyoruz” dedi.

‘İSTENMEDEN…’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cengiz Uzun, “Bizim müsait bir bahçemiz var. Sokağa terk edilmiş, bakıma muhtaç hayvanları sahiplenerek onlarla ilgileniyoruz. Sosyal medyaya baktığımızda hep hayvanlarla ilgili yardım kampanyaları yaptıklarını ancak hiç kimsenin evlerine alarak bakmadığını görüyoruz. Biz insanlık yaparak onlara bir yuva veriyoruz. Helen’i geçici süre ile yanımıza almıştık. Bir ay kadar sonra kalıcı bir yer bulunduğunu öğrendik. Ancak o kişiler bakamayınca, bu sefer kalıcı olarak yanımıza aldık. Helen burada sahiplendiğimiz bir başka köpekle çiftleşmiş. Bu istemeden ortaya çıkan bir durum. Ne olduysa zaten bundan sonra oldu” ifadelerini kullandı.

DAVA AÇTILAR

“Adım bir anda köpek üreticisine çıktı” diyen Cengiz Uzun, “Köpek üretecek olsam cins köpekleri alır çiftlik kurardım. Ben bu hayvanları sokaktan sahipleniyorum. Sözde buradali hayvanlara eziyet etmişiz. Kapımız herkese açık, istedikleri zaman gelip buradaki durumu görebilirler. Keşke çiftleşmeseydi ama dediğim gibi olay olduktan sonra hemen köpeği kıymete bindirdiler. Bana telefon açıp ‘Sen bilerek köpekleri toplayıp çiftleştiriyorsun ve satıyorsun bu hayvanları’ diye yafta vurdular. Eşime, ağıza bile alınmayacak hakaretlerde bulundular. Şimdi hakkımızı dava yolu ile arıyoruz” dedi.

‘AKIBETİ BİLİNMİYOR’

Köpeğin kendilerinden alınmasının ardında başka nedenlerin olduğunu iddia eden Cengiz Uzun, “Benden köpek alınınca öğrendim ki başka insanlara da aynı şeyi yapıyorlarmış. ‘Geçiçi sahiplendirme’ adı altında kısa sürelerle köpeklere baktırıp geri alıyorlarmış. Bu sırada da internet üzerinden kampanyalar düzenleyip köpeklere hastalık için ve mama parası adı altında para topluyorlarmış Ancak bu paraların hepsi değil küçük miktarı köpeklere harcanıyor ve geri kalan paranın akıbeti bilinmiyor” diye konuştu.

Yunus Emre Çınar / Özel Haber

izmirin-koronavirus-haritasi-guncellendi-buca-korona-vakalarinda-ilk-sirada

İzmir’in koronavirüs haritası güncellendi! İzmir’de nerede korona var?

bornova-belediyesinden-evlenmek-isteyen-genclere-destek

Bornova Belediyesi’nden evlenmek isteyen gençlere destek