in

 ‘Çanakkale Zaferi, sömürgeciliği yendiğimiz ilk zaferimizdir’

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi”nin 105. yıl dönümü dolayısıyla bir basın bildirisi yayımladı.

18-mart-mesaji

Prof. Dr. Oygür, “Dünya tarihinin akışının değiştiği, emperyalizmin ilk defa yenildiği, Çanakkale’yi emperyalizme “GEÇİLMEZ” yapan büyük zaferimizin, 105’inci yılı kutlu olsun!” dedi.

Prof. Dr. Tülin Oygür, bugün CKD Genel Merkezi’nden yayımlanan basın bildirisinde, Birinci Dünya Savaşı’nın, Osmanlı İmparatorluğu’nun paylaşım savaşı olduğunu hatırlatarak, şöyle dedi: “Sanayileşen Avrupa devletlerinin hammadde ve pazar ihtiyaçlarının, Osmanlı topraklarındaydı. İngilizler ve Fransızlar’ın planı, Çanakkale Boğazı’nı kısa sürede geçip, İstanbul’a ulaşmak ve Osmanlı Sarayı’nın müttefikleri ile bağlantılarını keserek, savaşı kısa sürede bitirmekti. Böylelikle aynı zamanda ekonomik sıkıntı içinde olan Çarlık Rusyasına lojistik destek verebileceklerdi. Çarlık Rusya’sı ise bu sayede savaşa devam edebilecek; Osmanlı’yı, Doğu Anadolu’dan çember içine alabilecekti… Ne var ki hesaplamadıkları bir şey vardı. Onların çelik zırhlılarına karşı, Mehmetçiğimizin zekası, çelik yüreği ve vatan sevgisi !… Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Çobanlı ve verilen emri cesaretle yerine getiren Nusret Mayın Gemisi’nin kahraman komutan ve mürettebatının, Karanlık Koy’a, son derece zekice bir planla yerleştirdiği 26 mayın, tarihe ‘bir milletin yazgısını değiştiren’ savaş mayınları olarak geçti. Mayınlara çarpan görkemli İngiliz Savaş gemileri, hiç beklemedikleri şekilde, ‘kara bir sis bulutu’ içinde bir bir batarken; boğazın iki tarafındaki tabyalardan açılan top atışları ve Mehmetçiğin yürekli direnişi, onlara, ilk Gelibolu hezimetini yaşattı.”

“Dünyaya 100 yılda bir dahi gelir…”

18 Mart Deniz Zaferimizin ardından, Çanakkale Boğazı’nı deniz yoluyla geçemeyeceklerini anlayan İngiliz ve Fransızların, bu defa kara savaşları ile İstanbul’a ulaşmak istediklerini belirten Oygür, 25 Nisan 1915’te, Arıburnu ve Seddülbahir’den askeri çıkartma yapan İtilaf Devletleri’ni bu kez başka bir büyük “Türk askeri sürprizi” beklediğini kaydederek, şunları ifade etti: “Bu defa da bilmedikleri ve hesaplayamadıkları tarihsel olgu, Mustafa Kemal’i tarih sahnesine taşıyan askeri ve stratejik dehası ve Mehmetçiğin azmi vatan sevgisi olmuştur. Sekiz aydan uzun süren ve tarihi kaynaklara göre 66 bine yakın şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşı’nda emperyalist devletler, Mustafa Kemal’i de Mehmetçiği de yenemeyeceklerini; Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anladılar. “Çanakkale Geçilmez!” gerçeği ve Mustafa Kemal’in büyük vatanseverliğinden doğan askeri zekası, unutmamak gerekir ki İngilizlerin ünlü devlet adamı Churchill’in ağzından tarihe şu sözleri kaydettirmiştir: ‘Gelibolu’da bizim yapabileceğimiz ne vardı? Dünyaya yüz yılda bir dahi gelir. Ne yapalım ki bu yüzyılda o dahi Türklere nasip oldu’…”

“Kuva-yi Milliye ruhu Çanakkale’de doğdu”

İtilaf devletleri, Çanakkale’yi geçemeyince, Birinci Dünya Savaşı’nın, 2 yıl daha uzadığını, o süreçte 1917 Bolşevik İhtilali’yle, Çarlık Rusyası’nın yıkılarak savaştan çekildiğini anımsatan Prof. Dr. Tülin Oygür, Anadolu’yu Doğu Anadolu’dan işgali planının da böylece hüsrana uğratıldığını belirtti. Çanakkale Savaşı’nın aynı zamanda Kuva-yi Milliye ruhunu ve Misak’ı Milli sınırları içinde, tek bir “Türk milleti” olmayı bilince çıkardığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Oygür, “Bu savaşın en büyük kahramanı Mustafa Kemal Paşa’yı ise, “Atatürk” yapan sürecin, temellerinin atıldığı savaştır. Çanakkale’yi geçilmez yapan tüm komutan, şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun! Altı çizilmelidir ki dünya tarihinde Rus ve Türk devrimleriyle sonuçlanacak süreç, Çanakkale Savaşı ile başlamış ve bu savaş tarihe, mazlum milletlerin, ’Emperyalizm karşısında kazandığı ilk zafer’ olarak geçmiştir. İşte şimdi yüzyıl sonra bugün de Mehmetçiğimiz, aynı Kuva-yi Milliye ruhuyla, Güneydoğu sınırlarımızda, emperyalizme karşı vatanımızı savunuyor. Emperyalizme yine geçit vermiyor. Bizler, Cumhuriyet Kadınları olarak, Kurtuluş Savaşı kahramanları Şerife Bacı’nın, Kara Fatma’nın, Gördesli Makbule’nin torunlarıyız. Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin devamıyız. Dün olduğu gibi bugün de ordumuzun, Mehmetçiğimizin yanındayız. Yolları açık, muratları gerçek olsun” diye konuştu.

akaryakitta-indirim-benzin-motorin-mazot

Motorin fiyatlarına indirim

Foça’da korona sessizliği: Cadde ve sokaklar boş