in ,

Çatlayan topraklar bir damla suya hasret!

Kuraklık nedeniyle Menemen Ovası’nda çiftçinin zor günler geçirdiğini belirten Başkan İzzet Süsoy, dağlardan gelen suyun değerlendirilmesi önerisinde bulundu

catlayan-topraklar-bir-damla-suya-hasret

Sanayi ve ticaret hayatındaki gelişmelerin yanı sıra, elde edilen ürünlerin çeşitliliği ve miktarı nedeniyle Türkiye’nin önemli ovalarından Menemen’de kuraklık tehdidi artıyor. Ağustos ortasından itibaren ovayı besleyen barajda su kalmazken çiftçi, özellikle geçtiğimiz aylarda başlayan pamuk üretiminde ciddi bir rekolte sıkıntısı ile karşı karşıya… Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Süsoy, suya ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını aktararak, “Son dönemde kurak bir mevsim yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl yağışların az olması nedeniyle barajımızda su kalmadı. Biliyorsunuz bu baraj öncelikle Manisa Ovası’na su temin ediyor, ardından da regülatör vasıtasıyla Menemen Ovası’na ulaşıyor. 15 Ağustos itibariyle kanallara su verilmesi kesildi. O tarihten bu yana kanallarda kalan dip suyu çekerek çiftçimiz ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Dolayısıyla bu sezon pamuğun sulanması konusunda ciddi sorun yaşıyoruz” dedi.

YA PAMUK REKOLTESİ?

Çiftçinin büyük miktarda su ihtiyacı yaşadığının altını çizen Başkan Süsoy, olası rekolte düşüklüğünde ithalatın artmak zorunda kalacağını vurgulayarak şöyle konuştu: Çiftçilerimizle sürekli istişare halindeyiz. Örneğin geçtiğimiz hafta pazar yağış olmasıyla ilgili Meteoroloji’den ciddi bir beklenti vardı. Ovamızdaki üretici bu yağmuru, deyim yerindeyse dört gözle bekledi. Çünkü eldeki kaynakların yetersizliği nedeniyle sulama yapamıyorlar. Yağacak o yağmur, bir seferlik de olsa ürünlerin sulanması anlamına geliyordu. Ancak şansımıza bu yağmur bölgemize uğramadan gitti. Geçtiğimiz hafta Menemen’de tarımla uğraşan çiftçiler traktörleriyle kanalların başındaydı. İhtiyaç öyle büyük ki kanalın son bölgesine artık su kalmaz duruma geldi. Şimdi kanalımızda su yok ama çiftçimiz yaklaşık 15 gün sonra ektiği pamuğa bir kez daha sulama yapmak zorunda. Eğer bu suyu alamazsak pamuk rekoltesinde ciddi düşüşler yaşayabiliriz. Bu da çiftçimizin zarar etmesi anlamına geliyor. Daha da ötesi Türkiye’de var olan pamuk ihtiyacını karşılamak üzere ithalata yönelişte artış olması demek oluyor. Ciddi bir ithalat rakamımızın olduğu bir alanda bu ihtiyaç daha da artacak ve şunu unutmamak gerekiyor ki dövizimiz sıkıntıda. Yani döviz transferi artacak denebilir.

‘SULAR BOŞA AKMASIN!’

Menemen’in dağlarından, özellikle Hatundere bölgesinden yapılabilecek çalışmalarla bölgenin su ihtiyacı için bir adım atılabileceğini belirten Süsoy, “Buradan gelen çok sayıda akarsu var. Bunlar boşa akıyor. Üstlerinde baraj, gölet gibi suyun tarıma kazandırılmasına yönelik bir tesis yok. Bunların doğru şekilde saptanarak, yapılabilecek baraj ya da göletlerle tarıma kazandırılması mümkün. Bu sayede belki tamamen kuraklık sorununu çözemesek de büyük bir rahatlama sağlayabiliriz. Burada bizim ürün alternatiflerini geliştirmek için yollar aramamız gerekiyor. Çiftçiye ve tarıma verilebilecek her türlü destek bu açıdan oldukça önemli. Tarımın sürdürülebilir olarak ovamızda yapılmasını sağlayacak her türlü adım bizim için kritik” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

kadina-siddet-surekli-artiyor

‘Kadına şiddet sürekli artıyor’

Fenerbahçe’de bir futbolcu pozitif!