in ,

Cengizhan’da hala dönüşüm bekleniyor

Cengizhan Mahallesi sakinleri 2012’den bu yana gerçekleşmeyen kentsel dönüşüme isyan etti: “Mağdur edilmeyeceksek dönüşüme itirazımız yok!”

cengizhanda-hala-donusum-bekleniyor

Bayraklı’da 2012 senesinde ilçe belediyesi tarafından onay verilen kentsel dönüşüm için vatandaşlar hala bekliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hak sahipleri ile uzlaşma tutanaklarını imzalayarak projenin yapım ihalesine çıkışı beklenirken, vatandaşlar ise uzayan süreye isyan etti. Belediyenin tekliflerini yeterli bulmayan Cengizhanlılar, kurdukları kooperatif çatısı altında birleşti. Kentsel dönüşümün gerçekleşmesini isteyen mahalle sakinleri, “Artık bu konunun çözümü bulunsun” dedi.

‘ANLAŞMAK İSTİYORUZ’

Cengizhan Mahallesi’nde çıkan yangında sokakların dar olması nedeniyle itfaiyenin giremediğini söyleyen Mahalle Muhtarı Taner Kanbur, “Soğanı, patatesi konu alıyoruz ama yaşamımıza dair konular dikkat çekmiyor. 6 bin kişi nüfuslu kentsel dönüşüm toplamda 3 mahalleyi kapsıyor. Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Alparslan mahallelerini içeren 60 hektar alan. Neredeyse 10 senedir bekliyoruz. Bir deprem olsa ne olacak bu insanların hali? 50 senedir bu mahallede oturuyorum, oturduğum bina ise 60 senelik bir ev. Kentsel dönüşüm olması şart. Gelip vatandaşa ne istediği sorulmalı. Vatandaş neden gelip kentsel dönüşüm bürosuna gitmiyor bunun araştırılması lazım. Binam 140 metrekare ve 3 katlı. Belediye 90 metre bir daire yer veriyor. Arsamın yarısını alsın ama bana 3 katım varsa yine versin. Kocaman binanın yerine bir daire kim verir. Vatandaşların belediyeyle anlaşamadığı kısım bu zaten. İnsanların temel ihtiyaçları konusunda, İzmir’in yaşam alanları konusunda elimize düşeni yapmalıyız. Biz önce belediyeyle anlaşmak istiyoruz” dedi.

‘UZAKTA YEŞİL IŞIK VAR’

Belediyenin verdiği teklifle uzlaşmayan vatandaşların 2013 senesinde kurduğu Yarım Asır Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Recep Gündoğdu da, “Kentsel dönüşüme dair bir çözüm bekliyoruz. Belediyenin bize verdiği teklifi beğenmedik. Bir kooperatif altında örgütlendik ve birlik olduk. Bizler müteahhitlerle görüştük onlara birlikte binalarımızı yaptırmak istedik, görüşmeler uzun sürdü ama sonuç alamadık. Vatandaş bu bekleyişten mağdur oluyor. 2013 yılının son ayında kurduk. Yani 7 yıl! Binalar eski ve tehlikeli. İmzalar toplandı, son süreçte yaşanan salgın elbette her şeyin daha geriden gerçekleşmesine neden oldu. Uzakta bir yeşil ışık var ama nasıl olacak bilemiyoruz. Binalara herhangi bir işlem uygulayamıyoruz. ‘Yıkılacak mı? Ne zaman yapılacak?’ Bu soruların belirsizliği vatandaşı yordu” diye konuştu.

‘UMARIM ÇÖZÜLECEK’

Uzun yıllardır Cengizhan Mahallesi’nde yaşayan emekli İsmail Bilici de, “Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer elinden geleni yapıyormuş, öyle duyduk. Eski dönemlerde yönetimlere baktığımızda biz aslında toplamda 10 senedir taş üstüne taş koymadık. Televizyonda gösteriler yaptılar. Herhangi bir konuda bir şey yapamıyoruz. Elimiz kolumuz bağlı. ‘Tadilat yapmayın, müteahhitler geldi, gelecek’ dendi. Hakkımız yenmeden uzlaşabilmek istiyoruz. Şimdilerde kentsel dönüşüm için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kooperatif kurulacağını duyduk. Bekliyoruz. Umarım artık çözülür çünkü insanlar artık bıktı” ifadelerini kullandı.
Belediye yetkilileri ise, Bayraklı’da kentsel dönüşümde kooperatif modeli uygulanacağını ve bunun için gerekli çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

muzik-yayini-sonrasi-izmirdeki-camilerde-ezani-guzel-okuma-dersleri

Camilerde müzik yayını sonrası ezanı güzel okuma dersleri

mart-ayinda-issizlik-azaldi

Mart ayında işsizlik azaldı!