in ,

‘Çeşme Projesi’nin su sorunu sudan ucuza çözülecek

Bakan Ersoy, Çeşme Projesi’nin su sorununu osmos yöntemiyle, belediyenin sağladığı sudan daha ucuza malederek çözeceklerini söyledi

cesme-projesinin-su-sorunu-sudan-ucuza-cozulecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Ege Turizm PlanıÇeşme Projesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda sık sık kente gelerek projenin gelişim sürecine dair bilgilendirmede bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli bir zirveye daha imza attı.

Bakan Ersoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ile projeye ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy İZTO’da gerçekleşen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ersoy, projenin su kaynaklarının nasıl temin edileceğine yönelik tartışmalara da açıklık getirdi. Projenin ilerleme aşamasının hızlandığını belirten Bakan Ersoy, projenin su sorununu ozmos yöntemi olarak tabir edilen arıtma yöntemiyle çözeceklerini ve maliyetinin belediye suyundan daha ucuz olacağını belirtti.

‘PROJE HIZLANDI’

Projenin artık şekillenmeye başladığını ve hızlandığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şu açıklamayı yaptı: “Güzel bir İzmir gününde tekrar İzmir’deyiz. Ege Turizm Planı Çeşme Etabı için düzenli olarak toplanıyoruz. Bugün yine hem Büyükşehir Belediyemiz hem Çeşme Belediyemiz hem Ticaret Odamız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak dördüncü toplantımızı gerçekleştirdik. Artık proje şekillenmeye başladı. Ana sıkıntı olarak soru işaretleri de giderilmeye başladı. Bugün su ile ilgili çalışmayı tamamlamış olduk. Bölgenin su ihtiyaçlarını bölgeden değil, bölgenin doğal kaynaklarını bölgeye bırakarak ozmos arıtma sistemiyle yapacağız. Maliyet hesaplamaları da çıktı, bakanlık tarafından yapılan çalışmalarda. Ege’de bu tarz çalışma yapan belediyelerinin verilerini de alarak bir çalışma yaptık ve bizim tahsis kredilerimizle çok rahat finanse edebileceğimiz bir çalışma. İşletme maliyeti olarak da Türkiye’deki ve yurt dışındaki diğer bölgelerdeki turizm rakipleriyle rekabet edebilecek ölçüde avantajlı fiyatlarla sorunu çözdük. Su ile ilgili bir sıkıntımız kalmadı aslında. Bugün ulaşımla ilgili kısımları konuştuk, üniversitelerimizden de görüş alıyoruz. Önümüzdeki hafta içinde üniversitelerimize yetki vereceğiz, ulaşımla ilgili çözümler oluşturmaları için. Bu projeyle turist profilini değiştireceğimiz için, bölgenin atıl kapasitesini ön plana çıkaracağız. İzmir Çeşme diye baktığınızda Cuma ve Pazar akşam trafiği akla geliyor. Ama diğer tarih ve saatlere baktığımızda çok boş bir trafik var. O trafikleri kullanabileceğimiz bir turist profiline geçeceğimiz için, üniversitelerin akademik çalışmalarıyla bunu da sonuçlandırıp projenin ikinci aşamasını da tamamlamış olacağız. Üçüncü ve son aşaması, Ticaret Odası Başkanlığımızla ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile Çeşme Belediyemizin görüşleri dahilinde projedeki belirtmiş olduğumuz konseptlerin proje alanına yansıtılması, özellikle planın oluşturulması ile ilgili kısmını bugün tartıştık. Bununla ilgili de isimler netleşmeye başladı. Projede görev alacak arkadaşların, mimarların plancıların, sosyal grupların isminin hepsi netleşmeye başladı. Bir hafta içinde onların hepsini de tamamlayıp artık projenin plan ve konsept aşamasını çalışmaya başlayacağız, bakanlık olarak onun da ihalesini tamamlayacağız. Artık proje hızlandı, daha hızlı bir şekilde gidebiliyoruz.”

Bakan Ersoy, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

‘SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ’

Su sorununun çözümüne ilişkin ortaya koydukları çalışmanın maliyetine ilişkin soruyu yanıtlayan Bakan Ersoy, “Belediye suyundan çok daha ucuz. Türkiye genelindeki turizme tahsis edilen sulardan da çok daha ucuz” dedi.

‘AGORA VE KEMERALTI HIZLANACAK’

‘Daha önce, Bakanlık olarak, Çeşme Projesi’nden elde edilecek gelirin büyük kısmını Agora ve Kemeraltı’na aktaracağınızı açıklamıştınız. Çeşme Projesi’nin sekteye uğraması halinde bakanlığın Agora ve Kemeraltı ile ilgili yol haritası ne olacak?’ sorusuna yanıt veren Ersoy şunları söyledi: “Gelirin büyük kısmı demedim, buradan çok büyük bir gelir elde ediyoruz. Öncelikli altyapı sorunları çözülmek zorunda. İkinci olarak da, Kemeraltı ve Agora bölgelerinin desteklenmesini söyledim. Üçüncü olarak da; sadece İzmir için geçerli değil Ege Turizm Merkezleri projesi. Ege’deki diğer ören yerleri var, Bergama’ya kadar. Bütün o hattın, o yerlerin de desteklenmesini söyledim. Biz zaten bakanlık olarak tüm bütçelerimizden kaynak aktarıyoruz. Biz diyoruz ki; bakanlık olarak bu projeden ciddi bir gelir edeceğimiz için, ki bu gelir büyük ihtimalle 2022 itibariyle kasamıza girmeye başlayacak, Kemeraltı ve Agora projelerini hızlandıracağız diyoruz. Tahmininizin çok üzerinde hızlandıracağız. Çünkü kaynak sorunu kalmayacak o projelerin. Biz kaynak da aktarıyoruz. Biz bu tarz projelerde altyapı desteklemelerinden kaynaklanan gelirleri bölgenin ihtiyaçları için kullandığımızdan dolayı, burada da en yakın projeler bunlar olduğundan dolayı desteklemeye hazırız dedik.”

Utkucan Akkaş

izmirde-koronavirus-partisi-25-kisiye-78-bin-tl-ceza

İzmir’de koronavirüs partisi! 25 kişiye 78 bin TL ceza!

prof-dr-yildirim-din-tacirlerine-itibar-etmeyelim

Prof. Dr. Yıldırım: “Din tacirlerine itibar etmeyelim”