İzmir'in incisi Çeşme, bu yıl bayram tatilinde adeta bir turizm patlaması yaşadı. Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, 12 - 16 Haziran tarihleri arasında bölgeye 150 bin aracın giriş yaptığını ve tatilci sayısının 1 milyona yaklaştığını açıkladı. Yoğunluğun plajlarda da kendini gösterdiğini belirten Denizli, otellerin doluluk oranlarının yüzde 80'leri aştığını ve bayramın ilerleyen günlerinde bu oranın yüzde 100'e ulaşmasını beklediklerini söyledi. Başkan Denizli, "Emniyetten aldığımız resmi verilere göre Çeşme'ye, 12 - 16 Haziran arasında yaklaşık 150 bin araç girişi gerçekleşti. Net bir rakam veremesek de tatilci sayısı 1 milyona dayanmış durumda. Bu öngördüğümüz rakamdı. Plajlardaki yoğunluklardan ve esnaflardan gelen olumlu yorumlardan Çeşme'ye gelen tatilci sayısının çok yoğun olduğunu anlayabiliyoruz. Otellerimizde doluluk oranı yüzde 80'leri aştı. Bayramın 3. ve 4. günü doluluğun yüzde 100'e ulaşacağı öngörülüyor. Lüks segmentli otellerde bu oran biraz daha düşük seyrediyor şimdilik. Ama oralarda da yüzde 100 doluluğa ulaşılacağını söyleyebiliriz. 1 - 1.5 milyon tatilciye ev sahipliği yapacağız gibi gözüküyor" diye konuştu.

Sokaklarda atıyla gezen Hataylı Kara Murat, nostalji yaşatıyor Sokaklarda atıyla gezen Hataylı Kara Murat, nostalji yaşatıyor

Çeşme'nin 13 Mavi Bayraklı plajından üçünün ücretsiz halk plajı olarak hizmet verdiğini ve Ilıca Plajı'nın engelsiz plaj olarak öne çıktığını vurgulayan Başkan Denizli, engelsiz plaj sayısını artırmak için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Başkan Denizli, "Engelsiz plajları son derece önemsiyoruz. Şimdilik Ilıca Plajı engelsiz plaj konumunda. Fakat engelsiz plajlarımızın sayısını arttırmak en büyük hedefimiz. Engelsiz yaşam için Çeşme'de yaşayan bütün engellileri sonuna kadar destekleyen ve onların sosyal yaşamın içinde hak ettikleri şekilde yaşayabilecekleri alanlar oluşturmak en büyük hedefimiz" diye belirtti.

A W230087 02

Denizli ayrıca, Ilıca Plajı'nda sembolik ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralama uygulamasını başlatacaklarını duyurdu. Ayrıca, önümüzdeki hafta çevre temizliği ile ilgili bilgi veren uyarı panellerinin yerleştirileceğini ve bu panellerin çevre bilinci oluşturmaya yönelik olduğunu belirtti. Ayrıca, çevre kirliliği ile ilgili ciddi uyarılar yapacaklarını ve çöpleri rastgele atanlara Kabahatlar Kanunu uyarınca ceza uygulanacağını da dile getirdi. Başkan Denizli, "Ilıca Plajı için şezlong ve şemsiyeler aldık. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olması durumunda sembolik bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiyeleri kiralayabilecekler. Hiçbir şekilde zorunlu değil. Böyle bir hizmet vermenin güzel olabileceğini düşündük. Ayrıca önümüzdeki hafta uyarı panellerimiz geliyor. Bu uyarı panelleri tamamen çevre temizliği ile ilgili olacak. Bir plastiğin, bir kağıdın, bir camın doğada kaybolma sürelerine yönelik bilgiler bu panellerde yer alacak. Ayrıca kurallara uymayan, çöpleri rastgele atanlara Kabahatlar Kanunu uyarınca işlem uygulayacağımız uyarısını da yapıyoruz. Çevre hepimizin. Çevre temizliğine önce kendimiz dikkat etmeliyiz. Atıkların doğada kaybolma süreleri çok uzun. Denizlerde kaybolma süreleri daha da uzun. Öncelikle kendimiz çevreyi korursak, belediye ekiplerimizin sağlayacağı hizmet ve destekler de bir o kadar kuvvetli olur. Bu nedenle yeşil alanlarımızda ve plajlarımızda çevre temizliği en büyük önceliğimiz olacak" diye açıkladı.

Turizm kentlerinin özel bir statüye kavuşması gerektiğini savunan Denizli, bu durumun Çeşme gibi turizm merkezlerinin daha iyi hizmet verebilmesi için önemli olduğunu vurguladı. Özellikle turizmin yoğun olduğu dönemlerde ek ödeneklerin ayrılması gerektiğini söyleyerek, bu sayede daha kaliteli hizmet sunabileceklerini ifade etti.

Çeşme'nin turizm potansiyelini artırmak için kış dönemlerinde de hareketlilik sağlamayı hedeflediklerini belirten Denizli, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra sağlık turizmi ve tarım turizmi gibi alanlarda da çalışmalar yaptıklarını söyledi. Özellikle termal su potansiyelinin Çeşme için büyük bir avantaj olduğunu belirten Denizli, bu alandaki çalışmaların hızla devam ettiğini dile getirdi. Son olarak, Çeşme'nin en önemli sorunlarından biri olan doğalgaz konusunda da çalışmalar yaptıklarını söyleyen Denizli, İzmirgaz yetkilileri ile yapılan toplantının olumlu geçtiğini ve en kısa sürede Çeşme'nin doğalgaza kavuşmasını umut ettiğini dile getirdi. Başkan Denizli, "Doğalgaz ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirdik. İzmirgaz yetkilileri ile yaptığımız toplantı, son derece verimliydi. Sadece kazıları başlatacağımız yerler konusunda ufak görüş farklılıklarımız oldu. Onlar kendi planlarını sundular. Biz kendi planlarımızı sunduk. Bayramdan hemen sonra kendi teknik ekipleriyle Çeşme'ye gelecekler. Bizim teknik ekibimizle beraber, Çeşme için en doğru olacak planlamaya birlikte karar vereceğiz. Onlar da Çeşme'ye doğalgaz gelmesi konusunda son derece heyecanlılar. Ben herkesten daha çok heyecanlıyım. Dilerim, Çeşme'miz en kısa sürede doğalgaza kavuşacak" diyerek açıklamalarını tamamladı.

Kaynak: İHA