in

‘Cesur Yeni Dünya’nın kapılarını aralıyor…

iletişim uzmanı ve gazeteci Rafşan Yağmur Çelik, İzmir’den çıkarak İngiltere’ye uzanan başarılı yolculuğunda yüksek lisans tezinden uyarladığı çalışmayı kitap haline getirdi

İletisim-uzmani-ve-gazeteci-Rafsan-Yagmur-celik

Koronavirüs sürecinde içinde bulunduğumuz zamanla ilgili dijital dünyanın farkına daha fazla vardık. “Peki biz bu dijital sürecinin içerisindeyken anın ve gelecekte evrileceğimiz zamanın ne kadar farkındayız?” sorusunu okuyucuya yönelten iletişim uzmanı ve gazeteci Rafşan Yağmur Çelik, Duvar Yayınları’ndan çıkan Dijital Çağın Görünmeyen Yüzü Geleceğin Distopyası isimli kitabında Aydınlanma Çağı ile beraber yaşadığımız zamanların kırılma noktalarına bakarak dijital çağın geleceği ile ilgili öngörüler de bulunuyor.

İzmir’den çıkarak İngiltere’ye uzanan başarılı yolculuğunda yüksek lisans tezinden uyarladığı çalışmayı kitap haline getirdiğini belirten Çelik, “Kitabımızda, Black Mirror dizisinin The Entire History , Be Right Back  ve Nosedive bölümleri gösterge bilimsel analiz yöntemiyle inceleniyor ve dijital cağın geleceğine Jean Baudrillard’ın simülasyon kuramı ile  bakarak bizi gelecekte nasıl bir dünyanın beklediği ile ilgili öngörüler yer alıyor. Yüksek lisansa başlayınca teknoloji ve duygular nasıl sonuçlar doğuracak , gelecekte bizi ne bekliyor diye sorguladığım için bu konuyu Black Mirror ekseni ile araştırmak istedim; alandaki iş sürecim ve teorik bilgilerim de birbirini besledi. Tez yazım sürecimi 2018 yılı itibariyle İngiltere’de geçirdim. Burada birçok zaman kırılmasının tespitlerini gözlemleme şansı elde ettim. Anladım ki, gelişmiş bir ülkenin dijital bakışı harici, çalışmada yer alan Huawei ambargosu , 5G tartışmalarını , teknoloji ile ilgili Londra’da bir çok seminer ve eğitime katılarak bilgi akışlarını da bizzat ülke kanallarından gözlemleyerek kitabına da katkı sağlarken artık dijital dünyada savaşların ambargoların veriler ile sağlanacak. 2025 yılında teknoloji devlerinin siyasi liderlerden daha güçlü olacak. 2018-2019 sürecinde bulunan bulgularda Çin’in dijital vatandaşlık sistemine 2020 yılında geçeceği Nosedive bölümünde uygulanan sosyal kredi notlarının dijital görünürlük üzerinden tespit ediliyor. 2020 yılında pandemi süreciyle devletlerin güvenlik uygulamaları; Türkiye’de HES uygulaması bu sistemin varlığını mümkün kılmıştır” dedi.

Tolga Yaman

bakan-koca-acikladi-korona-virus-93-can-daha-aldi

Toplum Sağlığı Merkezi’nde sağlık çalışanları koronavirüse yakalandı!

4-yasindaki-kiz-cocugu-evde-cikan-yanginda-hayatini-kaybetti

Koronavirüs hastalarının bulunduğu hastanede yangın çıktı: 7 ölü, 5 yaralı