in ,

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkuş İlgezdi: Müzisyenlerin sosyal güvencesi olacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi İzmir Müzisyenler Derneği ziyaretinde müzisyenlerin sorunlarını dinledi

muzisyenlerin-sosyal-guvencesi-olacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İzmir Müzisyenler Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Oktay Çaparoğlu ile bir araya geldi ve müzisyenlerin sorunlarını dinledi.

Dernek Başkanı Oktay Çaparoğlu CHP Genel Başkan yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’ye müzisyenlerin pandemi döneminde zor durumda olduğunu ve hala sıkıntılar yaşadıklarını, müzik yayının gece 01.00’e kadar uzatılmış olsa da yeterli olmadığını, bu yasağın tamamen son bulması gerektiğini anlattı. İlgezdi de Başkan Çaparoğlu’na mecliste bu konuda CHP olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ve bu konuda kendisinin Danıştay’a açtığı davadan söz etti.

Müzisyenlerin sosyal güvencesi olacak

Akkuş İlgezdi, müziğin insanları yan yana getirdiğini ve insanları birleştirdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Müzik oldukça kıymetli bir unsur ve ben bunu bir yaşam şekline müdahale olarak görüyorum. Dünyada sabaha kadar açık birçok mekan var, yani bunun örnekleri var değişen dünyada kimse mağdur edilmeden ve yaşam şekline müdahale edilmeden ne yapılacaksa yapılır burada önemli olan niyet. Buna dur demek bizim hepimizin görevi, bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Bu konuda Danıştay’a da açtığımız davamız var ve onu da yakından takip ediyoruz. Bir insanı ne kadar az donatırsak, eksik bırakırsak o kadar rahat yönetirsin ve insanların birlik olması da iktidarı rahatsız ediyor” dedi. 100. yılına yaklaşan bir Türkiye tablosunda bunların olmaması gerektiğini belirten Akkuş İlgezdi, “Sanata ve sanatçıya bu kadar değer veren bir liderin, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı ufukta gelinen yer çok kötü, çok yazık gerçekten.  Ömrünüzü bu işe veriyorsunuz ama ne yazık ki bir sosyal güvenceniz yok, hiçbir haktan faydalanamıyorsunuz. Biz kendi parti politikamızda bunu çok net söylüyoruz, SGK’sı olacak sanatçıların ve herkes ile ortak, eşit yol yürüyecekler” dedi.

Sorunlar devam ediyor

İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu, bu yasağın oldukça mantıksız olduğuna vurgu yaptı. Çaparoğlu, “Müzisyenlerin ekmeğine, umuduna göz koyan onların yaşamın her alanından geriye doğru çeken bir unsur olarak görüyoruz bu yasağı ve bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Mekanlarda çıkan arkadaşlarımız zaten çok yüksek ücretlere çalışmıyorlar, her mekan sizin yemeğinizi karşılamıyor ve zaten kazandığınızın çoğu yemek ve yola gidiyor. Ayrıca çoğu sanatçı hayatında başka bir meslek ile meşgul olmamış ve burada sanatçıyı tek bir kişi olarak düşünmemek lazım ailelerini de eklediğimiz de milyonlarca insanın mağduriyetinden söz ediyoruz. Eşi ile boşanmak ya da ayrı yaşamak zorunda kalanlar, anne ve babasının yanına taşınanlar var. Eşe dosta el açmak zorunda kaldık, onur ve haysiyetimiz çok fazla yara aldı. Elektrik, su kesintileri aylarca ödenemeyen faturalar, temel ihtiyaçlarımızı karşılayamadık. Hala durum kötü, yani bu durum geçmiş, bitmiş durumda değil” diye konuştu. Sohbettin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş ve İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu beraber saz çalarak Mahzuni Şerif’in ‘Bilmem ağlasam mı ağlamasam mı’ türküsünü beraber söylediler.

İzmir’de çocuğa cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen kişi tutuklandı

karaburun-orman-yangini

Foça’dan sonra Karaburun’da da orman yangını!