in ,

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu esnafa bakanlık, muhtarlara yeni bir kanun sözü verdi

İzmir’e gelerek çeşitli temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafa bakanlık, muhtarlara ise yeni bir kanun sözü verdi

Kemal-kilicdaroglu-muhtarlar-zirvesinde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’e gelerek bir dizi programa katıldı. Program kapsamında İzmir’de iki sürpriz ziyarete imza atan Kılıçdaroğlu öncelikle Selçuk Belediyesi’ni ziyaretti.

Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki ikinci durağı ise İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Burhan Özfatura oldu. Eski Başkan Özfatura’yı evinde ziyaret eden Kılıçdaroğlu’na CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu da eşlik etti.

ÖNCE ESNAF SONRA MUHTAR

İzmir’deki ikinci gününde Karabağlar’a giderek mobilyacı esnafıyla bir araya gelen CHP Lideri, “Birçok sorunla karşılaşıyorsunuz, sizin devlette muhatabınız yok” diyerek, iktidara geldikleri takdirde esnaf bakanlığı kuracakları sözünü yineledi. Kılıçdaroğlu daha sonra Fuar İzmir’de gerçekleşen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler için Türkiye Muhtarlar Buluşması’na katıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen bin 516 muhtarın yerel siyaset yapma sürecinde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için hazırlanan zirvede konuşan Kılıçdaroğlu, “Gittiğim illerde mutlaka muhtarlarla toplantı yaparım. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları hepimiz biliyoruz. Muhtarlık kurumu ne kadar değerli, önemli, siyaset bu kuruma yeterli desteği veriyor mu? Değeri de vermiyor, önemi de vermiyor… Bizim muhtarlık kanuna ihtiyacımız var. Görevleri, yetkileri, sorumluluklarını anlatan bir kanun olması lazım; bunu yaptık. 105 maddeden oluşan bir muhtarlık kanununun taslağını oluşturduk. Seçim olur, belediye başkanları ve muhtar seçimleri olur. Neden sizin birleşik oy pusulanız yok? Bu siyaset kurumunun muhtarlığa değer vermediği anlamına geliyor. Eğer muhtarlık kurumuna değer veriyorsanız birleşik oy pusulasının olması lazım” dedi.

‘İADE EDECEĞİZ’

Bütünşehir Yasası ile köy tüzel kişiliklerinin mahalleye dönüştüğünü de hatırlatan Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Köyün malına mülküne el koydular. Onların tamamını köy tüzel kişiliğe iade edeceğiz. Belediye meclisinden bir karar çıkmış sizin mahalle ile ilgili… Muhtara soruyorsunuz, muhtar da bilmiyor. Her muhtar kendi mahallesi ile ilgili bir karar alacaksa o meclise katılacak, söz ve karar sahibi olacak. Muhtarlık bir kamu görevi olarak sayılmıyor. Bundan çoğu muhtarın haberi bile yok. Belediye başkanı muhtarlarla ortak proje yapamaz, yaparsa İçişleri Bakanlığı soruşturma açar. Kanunun değişmesi, muhtarlığın kamu görevi olması lazım. Böylece belediye başkanı muhtarlarla iş birliği yapıp projeler üretebilir. Türkiye muhtarlar birliği yok. Çok kalabalıksınız ama politik olarak ayrıştığınız için politikacılar bunu kullanıyorlar. Ben sizin oyunuza talip değilim, ben sizin sorunlarınızı çözmeye talibim.”

‘SOSYAL KİMLİKLERLE…’

İkinci yüzyılda Türkiye’nin barış içinde yönetilmesi gerektiğinin de altını çizen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Siyaset devletin rantını cebine indiren bir kurum değildir, halk için çalışır. O nedenle sosyal devlet diyoruz. Devleti sosyal olmaktan çıkarırsanız büyük yara alırsınız. Size ödenek veriyor. Hastalandığınızda ödeneğiniz kesilir. Size maaş verilmesi lazım. Sosyal güvenlik primlerinizin yatırılması lazım. İcra mahkemelerinden size dosya geliyor, tebliğ edin diyor. Ancak siz bunu tebliğ edince herhangi bir ücret almıyorsunuz. PTT yapınca alıyor ama siz almıyorsunuz. Sizi alıp baskına götürüyorlar. Muhtar, karakolun bekçisi, postanenin nöbetçisi olmamalıdır. Mülakatı kaldıracağız, kimin ne hakkı varsa teslim edeceğiz. Siyaseti sosyal kimlikler üzerinden yapıyoruz. Mesela muhtarlar… Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıp hangi meslek grubunun sorunu varsa onun üzerinden çözümler üretmek zorundayız. Unutmayın, Türkiye’nin çözülemeyecek bir sorunu yoktur. Türk lirası güneş görmüş kar gibi eriyor, farkındayız. Bu kışın zor geçeceğini biliyoruz, bu kara kışı atlatacağız. Az kaldı! Güzel, barışçıl bir ülkeyi birlikte kuracağız” ifadelerini kullandı.

‘İCRAAT REHBERİMİZ!’

Demokrasinin beş yılda bir sandığa giderek oy kullanmaktan ibaret olmadığının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Demokrasi, her an her yerde birlikte yaşamanın huzurunu sağlayan düzendir. İzmir’in 30 ilçesinde, muhtarlarımızın tamamıyla verimli bir çalışma yürütmeye gayret ediyoruz. Muhtarlarımız, bizim icraat rehberimiz. İzmir’de yürüttüğümüz tüm çalışmaların yaşam bulmasında, muhtarlarımızın talep, görüş ve önerileri Belediyemize yol gösteriyor. Yüzüncü yılında, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırma hedefimizi ancak mahalle ve köylerden başlayarak gerçekleştirebiliriz. Bunun için halkımızın vicdanı olan siz muhtarlarımıza çok büyük görev düşüyor” dedi.

Konuşmasına Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na seslenerek devam eden Başkan Soyer, “Yepyeni bir Türkiye inşa etmek için bizlere rehberlik ediyorsunuz. Bugün aramıza katılarak bizlere bir kere daha büyük bir gurur yaşattınız. Ülkemizin dört bir yanında umudun yeniden yeşermesini sağladığınız için size şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN

 

 

once-esi-sonra-kendisi-sobadan-sizan-gazdan-zehirlenen-yasli-kadin-hayatini-kaybetti

Önce eşi sonra kendisi…Sobadan sızan gazdan zehirlenen yaşlı kadın hayatını kaybetti

bill-gates-yatiyla-bodruma-geldi

Bill Gates lüks yatıyla Bodrum’a geldi