in ,

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: Adalet halkın ekmeği işçinin geleceğidir!

Vatandaş asgari ücrete gelecek zammı bekliyor. Yapılacak zammı değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Beko, “Vicdanlı bir rakam” çağrısı yaptı

chpli-bekodan-afet-vurgusu

Yüksek enflasyon ve kur nedeniyle geçim sıkıntısının arttığı bu günlerde, vatandaşın gözü asgari ücrette. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ilk görüşmelerin 1 Aralık’ta yapılacağını duyurulmasının ardından meraklı bekleyiş sürerken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, konuyla ilgili Ege Telgraf’a özel değerlendirmelerde bulundu.

Yılın son günlerindeyiz, hepimizin gözü de kulağı da asgari ücrette” sözleriyle açıklamalarına başlayan CHP’li vekil Beko, “Komisyonun görüşmelerini adil bir şekilde yürütmelerini bekliyoruz. Bugün ülkemiz ne yazık ki asgari ücret toplumuna dönüştü. Ülkemizde asgari ücretin bile altında çalışan milyonlarca işçi varken, asgari ücretin altında çalışan 10 milyona yakın vatandaşımız var. Üstelik pandemiyle birlikte ücretlerde önemli kayıplar yaşanıyor. Şu anda asgari ücretin altında gelir elde edenlerin sayısı günden güne artıyor. Türkiye’de 15 milyona yakın işçinin 10 milyonu açlık sınırının altında yaşıyor. Asgari ücretli işçinin ailesiyle birlikte günlük yapması gereken toplam harcama tutarı 350 lira iken, 119 lira brüt ücret ile geçinmeye çalışıyor” dedi.

SANKİ HERKES BEKAR’

Yılbaşından bu yana asgari ücretlinin maaşının dolar karşısına günden güne eridiğinin de altını çizen Beko, “Hükümet Eşel Mobil Sistemi ile bu kaybı derhal telafi etmelidir. Bugün artık Avrupa Birliği üyeleri arasında en düşük asgari ücret veren Bulgaristan’ı bile geride bırakarak zirveye oturduk. Gerçekten çok ama çok üzülüyorum. Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine baktığımızda asgari ücretin satın alma gücü açısından Türkiye 18’inci yer alıyor. 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken, 2020’de yıllık net asgari ücretle sadece 10 Cumhuriyet altını alınabilirdi. Artık o da mümkün değil. Doğalgaza, elektriğe ve her geçen gün benzine yapılan zamlar sonrası asgari ücretle çalışanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldi. Komisyonda yapılan görüşmelerde asgari ücreti sanki herkes bekarmış gibi hesaplıyorlar. Avrupa’da asgari ücret tespit komisyonu ise bu miktarı dört kişilik bir aile üzerinden ele alıyor. Oysa asgari ücret belirlenirken işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

ADİL VE VİCDANLI OLMALI’

Son olarak, uzun yıllardır asgari ücretlinin cebinden milyarlarca lira vergi alındığına da dikkatleri çeken CHP’li Beko, “Sosyal adalet bu olmamalıdır. Unutulmasın ki adalet halkın ekmeği, işçinin geleceğidir. Asgari ücret kararını verenlerin adil ve vicdanlı olmasını bekliyoruz. Çünkü asgari ücret sadece çalışanların meselesi değil; memleket meselesidir. Bu nedenle asgari geçim indirimi, işçinin maaşının dışında kalmalıdır. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. İşçi, memur ayrımı yapılmamalı, tek asgari ücret olmalıdır. Asgari ücretin insan olmaktan kaynaklı temel ihtiyaçlarımızın giderilmesine yetecek düzeyde olmasını bekliyoruz. Asgari ücretliye bayramlar gibi özel günlerde hak ettikleri ikramiyeler verilmeli. Bizler insanın insanca yaşayabileceği bir ücretin belirlenmesini bekliyoruz” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

yulafin-faydalari

Yulafın faydaları say say bitmiyor

sok-iddia-ekmek-4-lira-mi-olacak

Halka dert esnafa can