in ,

CHP İzmir’de büyük kongreye saatler kaldı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir’de merakla beklenen kongreye sadece saatler kaldı. CHP İzmir İl Kongresi yarın Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nda yapılacak

chp-izmirde-buyuk-kongreye-saatler-kaldi

CHP Genel Merkezi tarafından 30 Eylül 2019’da açıklanan ve 8 Kasım’da başlayan mahalle delege seçimleriyle İzmir’de start alan süreç, ilçe kongrelerinin ardından yerini il kongresine bıraktı. CHP İzmir İl Kongresi yarın Kültürpark Celal Atik Spor Salonu’nda yapılacak. Kültürpark’taki Celal Atik Spor Salonu’nda gerçekleşecek kongre saat 10:00’da başlayacak. Delegeler için salonun ortasına oturma düzeni yapılacak. Üyeler tribünlerden kongreyi takip edebilecek. CHP’de kurultay dönemi 28-29 Mart’ta gerçekleşecek 37. CHP Olağan Kurultayı ile noktalanacak.
Kongrede 30 ilçede seçilen 600 delege dışında doğal delege olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milletvekilleri, İl yönetimi ve il disiplin kurulu üyeleri kongrede oy kullanacak. Delegeler il başkanı dışında, 56 kişilik kurultay delegesi, 30’ar asil ve yedek il yönetimi ile 9 kişilik disiplin kurulunu da seçecek. Kongrede 2 yıllık dönemle ilgili çalışma ve hesap raporu okunacak. Her iki rapor da ayrı ayrı oylanacak. Kongrede İl Başkanı Deniz Yücel’in açılış konuşması öncesi Yücel ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından kesitlerin yer alacağı kısa bir video izletilecek. Salonda seçim kurulu 8 sandık ve 80 kabin kuracak.

KONGREDE YÖNTEM NE OLACAK?

Kongrede bir diğer merak konusu yöntem. İl başkanı, il yönetim kurulu, il disiplin kurulu ve kurultay delegelerinin belirleneceği seçimin çarşaf liste mi yoksa blok liste mi yapılacağı hususu henüz netlik kazanmadı. İl örgütünde taşra ilçelerinin blok listeye sıcak baktığı bilinirken, merkez ilçeler delege sayısı fazlalığı nedeniyle çarşaf listeye yakın. Milletvekillerinin de büyük çoğunluğu çarşaf listeden yana tavır gösteriyor. Öte yandan kongre süreci boyunca seçimlerini çarşaf liste gerçekleştiren tek ilçe Foça oldu.

ÖNCEKİ KONGREDE NE OLMUŞTU?

Son olarak 9 Ocak 2018’de gerçekleşen ve kavgalara varan gerginlikte geçen il kongresinde bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğu’nun desteğini alan Deniz Yücel, şu an Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’yü 355’e karşı 234 oyla geride bırakmıştı. Kongre gece 03.30’a kadar sürmüş, ülke çapında ses getirmiş ve uzun süre konuşulmuştu.

Yağmur Gülü

bakan-albayrak-faiz-mujdesini-verdi

Bakan Albayrak faiz müjdesini verdi

Pargali-Hamami-hizmete-aciliyor

‘Pargalı Hamamı’ hizmete açılıyor!