MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Cumhuriyet Halk Partisi İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, parti üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, “104 yıl önce bir cumhuriyet kurduk bir demokrasi ağacı diktik. Bu demokrasi ağacının kökleri derine inerken dalları da göğe doğru yükseldi. Son seçimden sonra şunu düşündüm. artık CHP olarak daha fazla çocuğuz daha fazla emekçiyiz, daha fazla işçiyiz. Biz artık çokuz ve bundan daha çok mutluluk duyuyoruz. Biz CHP olarak kimsesizlerin kimsesi olmak üzere kurulmuş olan cumhuriyetin bekçileriyiz” dedi. 

“NEREDE YANLIŞ VARSA KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Tugay, “Ben şunu düşünmeden edemiyorum. Bugün barınma hakkı elinden alınmış çocuğumuz var mı? Gerçekten şu anda karnı aç olan canı bir şey yemek isteyen ama o yemeği bulamayan çocuğumuz var mı? Şu anda biz burada bayram kutluyorken bir tamirhanede arabanın altında araba tamir etmeye çalışan çocuğumuz var mı? Almanya’da 18 yaş altında çocuk çalıştırmak yasak. Ne yazık ki biz bunu konuşamıyoruz diyemiyoruz çocuklar çalışmasın oyunlar oynasın. Yamanlar ve Sancaklı köyündeki çocuklar köylerindeki okulları kapatıldığı için başka yerlerdeki okullara gidecek araç arıyorlar belediye temin etmezse okula gidemiyorlar. Tarikatların elinde beyinleri yıkanan kaç çocuk olduğunu biliyor muyuz? Çocuklarımız için bayram diyoruz bayramlarını kutluyoruz ama bu ülkede bazı çocukların bayramı olmadığını da tam da bugün hatırlıyoruz. Size sadece tek bir isim hatırlatacağım. Gezi davasında Tayfun Kahraman küçücük kızından ayrılırken ona nasıl sarıldığını hatırlıyorsunuz. Bugün o çocuğun da bayramı. Biz CHP’yiz nerede yanlış varsa hepimiz karşısında olacağız nerede doğru varsa hepimiz o doğrunun yanında olacağız. Hep beraber mücadele etmek için alanlarda olacağız. Bu bizim boynumuzun borcu. Önümüzdeki dönemde iktidar olmamız için bize bakan gözleri görüyorum. Beni başkan yaptınız görevimi yerine getireceğim. Her bir saatim hizmet ederek emek harcayarak geçecek göreceksiniz” dedi.

TUGAY, İL ÖRGÜTÜNE SESLENDİ

Başkan Cemil Tugay, CHP İzmir İl Örgütüne seslendi ve “Bu alan hınca hınç dolmalı. Nerede haksızlık varsa karşısında hep beraber olmak zorundayız. CHP’ye yakışanı yapmalıyız. Burası sadece yapmış olmak için yaptığımız resmi törenler için olmamalı. Bir dahaki bayramlar da buraya sığmayalım. Bir ülkenin birinci partisi neymiş Atatürk’ün partisi neymiş kimsesizlerin kimsesi olan parti kimmiş bu ülke görsün duysun. Tertemiz olmalıyız en çok çalışan olmalıyız. Buradan Tayfun Kahraman’a ve gezi mahkumlarına selam olsun. Onların çocuklarına selam olsun. Onları cezaevinden çıkaracağımız güne kadar bu mücadele bitmeyecek.  Atatürk anıtına çelenk bırakılmasının ardından konuşma yapan Aslanoğlu, “Bu Bayram gelecek güzel günlerin habercisi olsun. Zor günlerden çıkışımızın ışığı ve yeniden umudun yeşerdiği bu baharda, aydınlık güneşimiz olsun. Güzel İzmir’im Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı. 

“23 NİSAN’DAN SONRA GÜÇLÜ TÜRKİYE DOĞMUŞTUR”

23 Nisan tarihinin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyleyen Aslanoğlu, “Ulusal egemenlik, ulusun namusu ve şerefidir. 23 Nisan 1920 tarihi sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi değil, kurulma aşamasında olan genç cumhuriyetimizin demokrasiyle tanışması ve demokrasiye geçişin ilk adımıdır. 23 Nisan 1920’den sonra bu millet karanlık ve makus tarihini yenmiş, aydınlık ve güçlü bir Türkiye doğmuştur. O günkü kararlılık ve azim, bugünkü güçlü cumhuriyetimizin temel taşıdır” dedi.

VALİ ELBAN’A TEŞEKKÜR

“Yüzyılın değişimi çocuklardır” diyen Aslanoğlu, “Çocuklarımızın geleceğini özlü sözlerle değil, hizmet ederek ve üreterek kuracağız. Bunun için, Kadınlar ve gençlerle kurduğumuz bir hizmet ordumuz var. İzmir’de bu hizmet ordusunun neferi olan belediye başkanlarımız, verilen her oyun hakkını, cumhuriyete olan borçlarını, çocuklarımızı gülümsetecek hizmetlere imza atarak ödeyecekler. Bu hizmetler hiç kimseyi ayırt etmeksizin, 23 Nisan’ın ruhuna uygun bir biçimde herkese eşit olarak yayılacak. Bu bayramlar milli birliğimizi güçlendirerek en büyük görevimiz olmalı. Çünkü artık ayrışmaktan, bölünmekten, etiketlenmekten ve hamasetten yorulduk.  İzmir’de 23 Nisan’ı hep beraber kutlamamız için çağrı yapan, tüm İzmirlileri meydana davet eden İzmir Valimiz Sayın Süleyman Elban’a da teşekkür ediyorum. Milli bayramları kutlamayan Devletten sıkılmıştık” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNÜ DOYA DOYA KUTLAYIN”

AK Partili Vekil’den Çankaya Katlı Otoparkı için “Güçlendirme” adımı AK Partili Vekil’den Çankaya Katlı Otoparkı için “Güçlendirme” adımı

Çocuklara seslenen Aslanoğlu, “Bugünü doya doya kutlayın, şarkılar söyleyin, kahkahalar atın, dans edin ve eğlenin. Bu bayram en çok sizin hakkınız. Sizlere söz veriyoruz, bu bayramları kutlamanız için verilen mücadeleleri, yaşanan zorlukları ve acıları sizlere yaşatmayacağız. Emaneti sizlere daha güçlü ve daha derine kök salmış şekilde teslim edeceğiz” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF