in ,

CHP İzmir’den esnafa destek açıklaması: Yalnız değiller

CHP İzmir İl Başkanlığı, pandemi sürecinde yaklaşık üç ay kapalı kalarak ekonomik sıkıntı yaşayan esnafın sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi

chp-izmirden-esnafa-destek

CHP İzmir İl Başkanlığı, korona virüs salgınıyla birlikte zorlu bir sürece giren esnafın sorunlarını ve bu sorunlar karşısında partisinin hazırladığı çözüm önerilerini anlattı. CHP İzmir İl Binası önünde düzenlenen açıklamaya CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yanından CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Ednan Arslan, Sevda Erdan Kılıç, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

CHP İzmir örgütü adına açıklamayı yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını belirterek, “İktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

‘TEK DERDİNE ÇARE’

“TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır” diyerek açıklamalarını sürdüren Yücel, “Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için CHP vardır” dedi.

‘GARİBANLARIN, İŞSİZLERİN…’

Son olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerisini yineleyen Başkan Yücel, “İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi CHP olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.

İBRAHİM ŞENGÜL

 

ilhan-palut-hedefimiz-ligi-ilk-7-icinde-tamamlamak

İlhan Palut: “Hedefimiz ligi ilk 7 içinde tamamlamak”

dz-bank-turk-lirasindaki-deger-kaybinin-nedeni-siyasi

DZ Bank: Türk lirasındaki değer kaybının nedeni siyasi