in ,

CHP Konak: ‘Zulmün son bulmasına çok az bir süre kaldı’

CHP Konak İlçe Başkanlığı, ekonomide yaşanan sorunları eleştirdi; Sağlık Uygulama Tebliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararlarına yönelik açıklamalarda bulundu

chp-konak-zulmun-son-bulmasina-cok-az-bir-sure-kaldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu ‘Halk Sağlığından Tasarruf Olmaz’ konulu basın açıklaması gerçekleştirdi. İlçe Başkanlığı binası önünde gerçekleşen basın açıklamasında CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Konak Belediyesi ve CHP Konak İlçe Başkanlığı Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen, CHP Konak İlçe kadın ve gençlik kolları ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri yer aldı.

Türkiye’nin gündeminin ekonomik buhranlar olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan CHP’li Başkan Gruşçu, “Doğalgaza, elektriğe, akaryakıta gelen zamlarla yurttaşı çok zor bir kış bekliyor. Çok kara bir kış bekliyor. Peki AK Parti Hükümeti bu kara kışa hazırlanırken yurttaşlar için ne yapıyor. Ne yaptıklarını söyleyeyim. Dolar ve euronun artması için birbirinden hatalı dış politikaları sürdürmeye ve Türkiye’yi dışa bağımlı bir ülke haline getirmeye devam ediyorlar. Dolar ve euroda yaşanan rekorlar serisi fiyatların artmasına ve işçinin, emeklinin, esnafın, çiftçinin, emekçinin, öğrencinin, engellinin cebindeki para erimeye devam ediyor. Pandemi döneminde kepenk kapatan esnaf, yükselen döviz kurları yüzünden her hafta etiket değiştirmek zorunda kalıyor. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi yurttaşın derdi aynı! İster Hakkari’ye ister İzmir’e ister Konya’ya ister Yozgat’a gidin, hayat pahalılığı herkesin dilinde. Esnaf da, çiftçi de, ev kadını da, çalışanı da şikayet ediyor. Vatandaş geçinemiyor!” dedi.

‘İKTİDARA GELDİĞİMİZDE…’

Son 1,5 ayda dövizin yükselmesi ile asgari ücretlinin 341 dolara denk gelen maaşının 289 dolara düştüğünü ve vatandaşın toplamda 507 lira zarara uğradığını söyleyen Gruşçu, “Türk Lirası bizim onurumuzdur, şerefimizdir. Nasıl olur da Türk Lirası güneş görmüş kar gibi erir? Dolar yükseldikçe asgari maaşın alım gücü azaldı, eridi ve artık hiçbir şeye yetmez hale geldi.  Hiç merak etmeyin, artık bu zulmün son bulmasına çok bir az süre kaldı. Geliyor gelmekte olan. Gerçekleştirilecek ilk seçimlerde halkımızın takdiri ile iktidar olduğumuzda ülkemizde hayatını sürdüre gencinden, yaşlısına tüm vatandaşlarımızın insani yaşam koşullarını sağlayacağız. Emekçilerin sürekli bir şekilde asgari ücretle çalıştırılmasının önüne geçip, 5 yıllık periyotlarla aldıkları maaşın arttırılmasını sağlayacağız. Kalifiye eleman alımında asgari ücret uygulamasının önünü kapatacağız. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde sendikalara grev hakkı tanıyacağız. Emekli maaşlarına zam yapacak ve emeklilerin ekonomik büyümeden pay almasını sağlayacağız. Tarımdan sanayiye her türlü yerli üretimi destekleyip, başarılı ve barışçıl bir dış politika süreci ile döviz yükselişinin önüne geçeceğiz. Hep birlikte yurttaşlarımızla birlikte, milletimizle birlikte yapacağız. Türkiye’ye adaleti getireceğiz. Söz veriyoruz, iktidara geldiğimizde çok değil, sadece birkaç ay içerisinde derin bir nefes alacağız. Bu ülkede de mutlu, huzurlu, bereketli ve birliktelikle tekrar yaşanabilir olduğunu hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

DÜZENLEMEYİ ELEŞTİRDİ

Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulanmaya başlanan; Sağlık Uygulama Tebliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararları ile yurttaşların çok sık olarak kullandığı 52 ilacın SGK geri ödeme listesinden çıkartıldığını, eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildiğini hatırlatan Konak Belediyesi ve CHP Konak İlçe Başkanlığı Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen de, “Bu düzenlemelerle, yurttaşlarımız zaten yıllar içerisinde çeşitli isimlerle reçeteleri için yüksek ücretler ödemekteyken, ödeme güçlüğü nedeniyle tedavileri yarım kalmaktayken, şimdi daha da fazla ödemeler yapmak zorunda kalacak; hayat pahalılığının rekor seviyelere geldiği ülkemizde, kış mevsimine girerken, pandeminin de artarak devam ettiği bu süreçte, artık bu 52 ilacın bedelini tamamen cebinden para ödeyerek alacak. Yine bu değişikliklerle; kemoterapi gören ve bu sebeple ağız ve boğaz yaraları oluşan kanser hastalarına 1 aylık dozlarla verilen gargara ve ağız pomatları 10 günde yalnızca 1 kutu verilecek, sabit bir fiyat belirlendiği için fiyat farkı ödenecek ve böylece bu hastaların ilaca ulaşımı engellenmiş olacak. Emekli maaşları ile kıt kanaat geçinmeye çalışan, eklem ağrıları çeken yaşlılarımız merhemlerini alabilmek için 10 günde bir doktor kapısına gidecek ve yine aldığı bir kutu ilaca da fark ücreti ödeyerek alacak. Ödemeden çıkarılan ilaçları parası ile almak isteyenler ise şu anki fiyatının 3-4 katı fazla para ödeyerek alacak. Buradan AK Parti hükümetine sesleniyoruz. Tasarrufu Halkın Sağlığından Değil; 5’li çeteye çektiğiniz peşkeşten, kurduğunuz saray hükümetinin israfından, şatafatından yapın. Halk sağlığından tasarruf olmaz!” diye konuştu.

 

Haber: Yağmur Daştan

cesmede-kum-zambaklari-koruma-altina-alindi

Çeşme’de kum zambakları koruma altına alındı

4-yasindaki-cocuk-yedigi-kekin-nefes-borusunu-tikamasi-sonucu-hayatini-kaybetti

4 yaşındaki çocuk, yediği kekin nefes borusunu tıkaması sonucu hayatını kaybetti