in ,

CHP Konak’ta hararetli kongre

CHP’nin Konak İlçe Kongresi’nde yarış, mevcut İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve meclis eski üyesi Ahmet Karadağ arasında gerçekleşiyor.

chp-konakta-hareketli-kongre

CHP Konak İlçe Kongresi’nde yarış, mevcut İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve meclis eski üyesi Ahmet Karadağ arasında gerçekleşiyor. Belediye Başkanı Abdül Batur ile ilçe siyasetinin önemli ismi Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi olan Ege Şehir Planlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şakir Başak, Gruşçu’ya açık destek veriyor. Ahmet Karadağ, ise Yalı Grubu’nun ve Rıfat Nalbantoğlu’nun desteğini alıyor.

Divan BaşkanıTacettin Bayır

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seçimde CHP İzmir Milletvekili kongrenin divan başkanı Tacettin Bayır seçildi.  CHP’nin iktidara hiç bu kadar yakın olmadığını belirterek sözlerine başlayan Tacettin Bayır, “İktidar olmaya o kadar yakınız ki elimizi uzatsak elma ağacından elma koparacak kadar. Sadece durmadan yandaş medyada bizi ve genel başkanımızı karalamaya çalışanlara bir çift sözüm var: Son yapılan iki seçimde tarihi gerçeğin altını çizmek lazım. AKP Grubu AKP Genel Başkanının talimatıyla meclisteki parlamenter sayısını artırdılar ama gelin görün ki toplum ve halk AKP’ye sarı kart gösterdi. Daha önceki milletvekili sayısı düştü. Aslında bu ülkemizde yaşayan vatandaşların AKP’ye gösterdiği bir sarı karttı. Hemen ardından bir seçime girdi. Bütün yandaş kanalları seferber edip devletin bütün imkanlarına rağmen 25 yıldır ellerinde tuttukları Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ellerinden aldık. Türkiye’de yaşayan 82 milyon nüfusun yüzde 64 CHP’li belediye başkanları tarafından yönetiliyor. İşte CHP’nin iktidar olmaması için hiçbir gerekçe yok derken dayanaklarım bunlar. Bizim rakibimiz AKP ve MHP değil: olamazlar da. Çünkü bizimle yarışacak güçleri yok. Ne yazık ki bizim rakibimiz biziz” dedi.

chp-konak-kongre

‘Mevkiler gelip geçer’

“2023 yılında bu partinin iktidar olduğunu gösteremezsek yazıklar olsun” diyen Bayır, “Bizim bu süreçten sonra bireysel anlamda hiçbir beklentimiz yok. Bu mevkiler gelir geçer. Bunların hepsi bir görevdir. Önemli olan bu görevi doğru yapmaktır. Sorumluluğumuzun farkında olup kapı kapı gezip üyelerimizi ve oylarımızı artırabilmektir. Burada ayağımıza sıkmamanın iki koşulu var. Biri CHP üyesine biri de seçilmiş ve sorumluluk taşıyan bizim gibi milletvekili ve belediye başkanlarına düşüyor. Sosyal demokrat belediyeciliğin ve iktidarın ne olacağını yaptıkları hizmet ve çalışmalarla topluma doğru anlatmak zorundalar. İlk kez yeni yeni çalışmalar yapılıyor. Bütün seçilmiş belediye başkanlarımız toplantılar ve birlikte çalışmalar yapıyor. 1989’da düştüğümüz hataya düşmeyeceğiz. İyi çalışacak yaptığımız hizmetleri anlatacak ve halktan oy alacak” ifadelerini kullandı. CHP’li olmanın kolay olmadığı vurgusu yaparak üyelere düşen sorumlulukları da anlatan Bayır, “CHP’li yemez, içmez… Karşılığında özveriyle mesai verir. Özellikle kadınlarımız. Bir partinin olmazsa olmaz koşulları kadınların görev almasıdır. Kadınsız devrim olmaz. Bu arada adaylara küçük bir uyarı da yapmak istiyorum. Bir kadın kotamız var. Eğer bana gelen listelerde bunlara uyulmazsa listeleri iade edeceğimi ve yeni süre vereceğimi ekliyorum. İzmir’deki CHP üyesi siz kalpaklı Atatürkçülerin bu partiyi 2023’te mutlaka iktidar yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘Omuz omuza mücadele’

Açılış konuşmasını yapan Konak İlçe Başkanı ve yeni dönem adayı Çağrı Gruşçu, “Bugün kongremizi ‘100. yılda Türkiye’ adıyla gerçekleşiyor. En temel meselesi CHP’nin iktidara yakın olduğu bu günlerde 2023 yılın şimdiden tahayyül ederek hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu bilerek yürüyeceğiz. Bugün 2 adaylı bir kongre yaşayacağız gibi görünüyor. Bir asrı hesaplaşmanın karşı biz Lozan’ı yapanları savunacağız. Burada çıkacak sonuç tüm Türkiye’ye besleyecek. Burada çıkan sonuçlarla il kongresi ve kurultayımıza çok önemli mesajlar vereceğiz. Bir bilim ve halk komitesi oluşturacağız. Burada Türkiye’nin sorunları ve çözümleri ve bu partinin iktidara çıkmakta omuz omuza mücadelemiz sürdüreceğiz. Burada CHP’ye yakışır bir şekilde kongre yapacağız ve çıkacağız” dedi.

Çarşaf mı, blok mu?

Kongrenin çarşaf listeyle yapılmasını talep eden Konak eski İlçe Başkanı Ali Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “İktidara giderken mutlak suretle aşkla sevgiyle bu mücadeleye ortak yürütmemiz lazım. Kimseyi ötekileştirmeden bütün partili arkadaşlarımızı ötekileştirmemek için Konak’ta özgür irademizle seçim yapalım. Hiçbir baskı altında kalmadan özgür iradenizle karar vermeniz lazım. Blok liste partimize hiçbir şey katmayacaktır. Partimiz büyümek istemiyorsa bir saat içinde oldu-bittiye getirmeyelim. Bunun için çok iyi düşünerek çarşaf liste ile kongreye gidilmesinden yanayım. 3 oy ile alan arkadaşımız 3 oy farkla kongreyi aldı. Ben isterdim ki üyeler özgür iradesini kullansın. Daha katılımcı ve daha anlayışlı bir şekilde gitmeliyiz. Üye mutlaka karar vermeli söz ve yetki üyenin olmalıdır. Gelin bugün örnek bir davranışta bulunalım. Konak Türkiye’ye örnek olsun. Bu örnek davranışla Türkiye’ye örnek olalım. Kulislerde herkes ön seçimi savunuyor ama yeri geldiğinde ön seçime hayır, çarşaf listeye hayır blok listeye evet diyor. Gelin burada tarih yazalım. Karar verecek olan sizlersiniz. Ya bugün belli bir şekilde özgür iradenizle oy vereceksiniz ya da bazı baskılara boyun eğeceksiniz.”

Blok liste lehine

Yılmaz’a karşı açıklamalarda bulunan Konak eski milletvekili adayı Kazım Umdular da, “Kişi ve olayları seçmek üzere kongremizi kurarsak bana göre ikisi de yanlış. İfade edilen farklılık şu: Biz yol haritamızı iki yıl için hep birlikte yazalım anlatışı ile sonuç bildirgesi yazalım dedik. Onaylandı ve geçti. Bu sonuç bildirgesinin hep birlikte yazalım. Konak’ın yol haritasını birlikte bildirelim. Az sonra yol haritasını birlikte çizelim. Konak’ta olmasının anlamı çok büyük. Sonuç bildirgesinde lütfen Ahmet Karadağ, Çağrı Gruşçu yer alın. Türkiye sorunlarını, İzmir’in sorunlarını CHP’nin hedeflerini hep birlikte oylayalım. Kim kazanırsa kazansın o sonuç bildirgesi hayata geçirsin. Bu amaçla blok liste için konuştum. Lütfen o önergeye herkes dahil olsun. Bir kere kişi ve olayları konuşmaktan vazgeçelim. Sistemi ve hedefleri konuşalım. O nedenle blok liste lehine konuştum” diye konuştu. Salonda yapılan oylamada kongrenin blok listeyle yapılmasına oy çoğunluğu ile karar verildi.

Yağmur Gülü

 

baskan-soyer-izmiri-sportif-havaciligin-merkezi-yapacagiz

Başkan Soyer, “İzmir’i sportif havacılığın merkezi yapacağız” 

karsiyakada-ayin-konugu-zeynep-oral

Karşıyaka’da ‘Ayın Konuğu’ Zeynep Oral