in ,

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Konyalılar’a seslendi: ‘Sandığa giderken evlatlarınızı düşünün!’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’deki programının ikinci gününde kentteki Konyalılar ile bir araya geldi

kilicdaroglu-konyalilar

Alsancak Tarihi Havagazı’nda gerçekleşen programa CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP’li milletvekilleri, siyasi partililerin ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Hemşehri Buluşmaları kapsamında Konyalılar’a seslenen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kökenlerim, Horosan’dan Anadolu’ya geliyor. Konya Akşehir’e yerleşiyorlar. Akşehir’de uzun süre kalıyorlar. Dedemin türbesi de oradadır. Daha sonra Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail arasındaki kavgadan sonra önce Adıyaman’a daha sonra da o gün Dersim bugün Tunceli denilen bölgeye gelip yerleşiyorlar. Dolayısıyla sizler İzmir’e geldiniz, yerleştiniz. Konya’dan Karaman’dan Balkanlar’a gidildi, yerleşildi. Bizim aile de o dönem Dersim’e yerleşiyor. Dolayısıyla hemşehrilerimle beraber olmaktan onur duyuyorum” dedi.

kilicdaroglu-konyalilar

‘BÜYÜTECEK VE GELİŞTİRECEĞİZ’

“Orta Anadolu’nun özelliği vardır, Mevlana hepimizin manevi dünyasını zenginleştiren değerli bir insandır, bir tasavvuf ehlidir” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Kılıçdaroğlu, “Sadece kendi ülkemizde değil bütün dünyanın ilgiyle kitaplarını okuduğu değerli bir şahsiyettir. Hazreti Mevlana’ya o nedenle biz değil, bütün dünya saygı duyar. Saygı duyulan böyle bir değerin Orta Anadolu’da, Konya’da yetişmiş olması, kendi felsefesini, dünya görüşünü o coğrafyadan dünyaya duyurması elbette ki hepimiz için onur duyulacak bir şeydir. Dolayısıyla Mevlanası ile felsefesi ile bir arada değerlendirdiğimizde Orta Anadolu’nun bizim tarihimiz ve kültürümüzde önemli bir yeri vardır. İzmir’e geldiniz, yerleştiniz. Kendi kültürünüzü getirdiniz, İzmir’in kültürünü zenginleştirdiniz. Bugün İzmir’in dağlarında çamlarımız, meşelerimiz varsa Konyalılar’ın da bunda büyük emekleri var. Sıcak siyasetten söz etmeyeceğim sadece şunu ifade edeceğim, gidişten hiçbirimiz memnun değiliz. Mutfaklarda yangın olduğunu ben de biliyorum sizler de biliyorsunuz. Bütün mesele demokratik yollarla Türkiye’nin büyümesini sağlamak. Demokratik yollarla Türkiye’nin önünde bulunduğu sorunları aşmak. Yarın sandığa gidecek ve oyumuzu kullanacağız. Sandığa giderken evlatlarınızı düşünün, ülkemizi, bayrağınızı, Türkiye’nin itibarını, demokrasiyi, özgür medyayı düşünün. Daha güzel bir Türkiye’de hepimizin yaşamaya hakkı var. Yaşam tarzları üzerinden siyaset yapanlara prim vermeyin. Benim anne ve babamı seçme özgürlüğüm var mı ki ben etnik kimlik üzerinden siyaset yapacağım? Benim doğduğum aile ve o değerleri neden siyaset ürünü yapacağız? Siyasetin konusu Türkiye’nin büyümesidir. Daha güzel bir Türkiye’de beraber, özgürce yaşayabilir evlatlarımızı yetiştirebiliriz. Daha güzel bir Türkiye’nin kalkınmasına ve büyümesine katkı koyabiliriz. Her birimiz ailelerimizle huzur içinde yaşayabiliriz. Her anne evladını güzel bir şekilde yatağa yatırdığında o da Türkiye’nin güzelliğini kalbinde hissedecektir. Biz hepimiz bu güzel ülkeyi büyütmek zorundayız. Yüzyıllar bizi ayırsa bile gönlümüz her zaman Konya’da Akşehir’de. Ne Konya’yı unuturuz, ne Akşehir’i unuturuz, ne Türkiye’yi ne bayrağımızı ne de vatanımızı unuturuz. Hep beraber Türkiye’yi büyütecek ve geliştireceğiz” diye konuştu.

‘BİZİM ÜÇ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR’

“Konya denildiğinde benim aklıma inançlı, maneviyatı yüksek, dürüş, namuslu, hoşgörülü, vatanına ve milletine bağlı insanlar geliyor” sözleriyle açıklamalarda bulunan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Konyalılar, kul hakkı yemez, kul hakkı yiyenlerden haz etmez. Konyalılar vatanına ve milletine canlarıyla, kanlarıyla bağlıdır. ‘Vatanın namusu’ dediğimiz sınırlarımızı yol geçen hanına çevirenlere geçit vermez. Zor günlerden geçiyoruz, bu zorlukları aşacak gücümüz var; yeter ki birlik olalım, bütünleşelim, kucaklaşalım. İyi insanlar, doğru ve dürüst insanlar birbirini bulduklarında bırakmamalı. Her türlü zorluğu aşacak gücümüz var, yeter ki konuşalım, tartışalım, uzlaşalım, istişare edelim. Bizim üç tane kırmızı çizgimiz var: Biri şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış al bayrağımız, diğeri vatanımızı düşman işgalinden kurtaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet değerleri, üçüncüsü de ülkemizin bölünmez bütünlüğü. Bunların dışındaki her görüşe saygılıyız. Bunların dışındaki her görüş ve fikir bizim zenginliğimizdir” dedi.

‘HER ZAMAN EMRİNİZDEYİZ’

Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Seçilmeden önce çok renk, çok ses, çok nefes diyerek bir kampanya yürüttük. İzmir’in en güzel renklerinden, en köklü seslerinden, en güçlü nefeslerinden biri olan Konyalılar ile birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Her zaman emrinizdeyiz” ifadelerini kullandı.

Konyalılar Dernekleri Birlikleri Federasyonu (KONFED) Genel Başkanı Mehmet Aydoğan, “İzmir’deki nüfusumuz 500 binin üzerinde. 120 sene içinde İzmir’e gelmiş, İzmirliler’den fazla İzmirli olmuş Konyalılarız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da dedeleri Akşehir’den gelmiş, o da bizim hemşehrimizdir. İzmir’de atalarımızın ve ata topraklarımızın gelenek, görenek ve adetlerini unutmamak ve bunu gelecek kuşaklara aktarmak için derneklerimizi kurduk. Güzel İzmir’e hizmet etmeyi şiar ettik. Vakfımızın Türkiye’de emsali yok. Mevlana’nın misyonunu ve felsefesini İzmir’de yaşıyor, yaşatıyoruz. Rumeli ve Balkan göçmenleri Konya ve Karaman’dan gitti. Osmanlı bu memleketin öz evlatlarını orada görevlendirdi. Tunç Başkanım Türkiye’de ilk defa mübadele korosunu kurdu. Biz de İzmir’de kadim buluşmayı, Konyalılar, Rumeliler, Balkanlar buluşması yapacağız” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN

 

‘Yepyeni bir ayakkabının mutluluğunu yaşasınlar!’

izmirde-tramvay-kazasinda-faciadan-donuldu

İzmir’de tramvay kazasında faciadan dönüldü!