Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediye başkan adaylarına yönelik tepkiler devam ederken, şimdi de meclis üye listeleri de tansiyonu yükseltti. Menderes’de İlkay Çiçek’in Belediye Başkan adayı yapılmasının ardından hazırlanan belediye meclis üye listesinde, Alevi Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneği’nin verdiği isimlerin yer almaması üzerine yüzlerce Alevi yurttaş, Belediye önünde eylem yaptı. Daha sonra İlçe Başkanlığına giden eylemci grup, uzlaşma teklifini reddetti. Listede orta ve arka sıralarda yer alan 8 Alevi isim, istifalarını verdi.

ALEVİLER SON SIRALARA YAZILDI

Menderes’teki büyük eylem ilçede büyük yankı uyandırdı. 15. sıraya yazılan Erkan Çınar, 16. sıradaki Haydar Çelen, 24. sıradaki Koray Kabaca ve 28. ve son sırada yer verilen Sabit Hışman, derneklerinin verdiği isimler yerine kendi isimlerinin yazıldığını, örgütlerine olan saygılarından dolayı istifa ettiklerini açıkladılar. İlçe Başkanı Hakan Karakurt ve Belediye Başkan adayı İlkay Çiçek, eylemcilerle uzlaşma ortamı aradı. Ancak eylemciler, Karakurt ve Çiçek’in konuşmasını dinlemeden ilçe binası önünden “Hak hukuk adalet” diye haykırarak ayrıldılar.

AK Parti Sözcüsü Çelik: “Cumhurbaşkanımızın ekonomi programıyla ilgili desteği tamdır” AK Parti Sözcüsü Çelik: “Cumhurbaşkanımızın ekonomi programıyla ilgili desteği tamdır”

İŞTE O BİLDİRİ

Alevi Kültürler Derneği Menderes Cemevi Başkanı Satı Çelen’in okuduğu bildiride, Menderes’teki Alevi toplumunun, CHP adayına oy vermeyeceğine vurgu yapıldı. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu unsurlarından olan Alevi yurttaşlar.

Bugün geldiğimiz süreçte CHP’nin gerçek sahipleri ve emekçileri olarak yok sayıldığımız bir süreç yaşanmaktadır. Bizler asla partimizi terk etmiyoruz fakat bu ayrılıkçı zihniyeti yok sayıyoruz. Bunun bedeli seçim sürecinde mutlaka sandığa yansıyacaktır. Bilindiği gibi ülkemizde bir yerel seçim süreci yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde Alevi Kürt toplumu olarak ağırlıklı oy verdiğimiz CHP Menderes Örgütü’nün ilçe başkanlığına temsil edilmek üzere isimler verilmiştir. Bu durum başta adaylar, ilçe başkanları ve Genel Merkez olmak üzere tüm kademelere de bildirilmiştir.

Ancak her seçimde olduğu gibi bugün de Aleviler, bu zihniyet tarafından çantada keklik olarak görülmüş, en basit talebimiz yok sayılmıştır. Bizler, inancımız gereği zalimin, Yezid’in karşısında, mazlumun yanında olduk. Bu düşüncelerimize en yakın sol sosyalist partilere özellikle de Cumhuriyet Halk Partisi’ne hiçbir talepte bulunmadan destek verdik. Ancak bu tavrımız bugüne kadar hep yanlış yorumlandı. Zannediliyor ki bizler bir partiye mahkum olarak, hiç sorgulamadan, taleplerimiz karşılanmadan oy vermek zorundayız. Eşit yurttaşlık haklarından yararlanamayan, ötekileştirilentoplumların seçeneksiz olduğunu düşünenler, bilsinler ki bizler sorgusuz sandığa gidin CHP Menderes adayına oy vermeyeceğiz.”

Kaynak: Bülten