in ,

CHP Tire’den iddialı çıkış: Görünen köy kılavuz istemez

CHP İzmir’de kongre süreci soluk soluğa devam ediyor. Bazı ilçelerde yapılan yarışların ardından sandıklar kapanırken, bazı ilçelerde ise hala ‘Kim başkan olacak?’ sorusu cevabını bekliyor.

chp-tirede-iddiali-cikis

CHP Tire’de sandıklar kuruluyor. Şimdiye kadar kendisi dışında herhangi bir kişinin aday olmadığını söyleyen Şenoyar, “Herkesin hakkı var ancak siyasette de kişinin önünü görmesi lazım” dedi

CHP İzmir’de kongre süreci soluk soluğa devam ediyor. Bazı ilçelerde yapılan yarışların ardından sandıklar kapanırken, bazı ilçelerde ise hala ‘Kim başkan olacak?’ sorusu cevabını bekliyor. Tire’de yarın saat 11.00’de Çok Amaçlı Hangar Salonu’nda sandıklar kurulacak, delegeler oy kullanarak bir sonraki dönem örgütü yönetecek ilçe başkanını seçecek. CHP Tire’de yerel seçimlerde belediye başkanı olmak için istifa etmesinin ardından üçüncü dönem için yeniden yola çıkan Hakan Şenoyar, seçimler öncesi Ege Telgraf’a konuştu. Şu ana kadar kendisinden başka herhangi birinin adaylığını açıklamadığını belirten Şenoyar, “Tek adaylı bir kongreye gidilebilir. Diğer arkadaşların şansı yok gibi ama sonuçta bu da bir demokratik mücadele. Herkesin aday olma hakkı var ancak siyasette de kişinin kendi önünü görmesi lazım. Boşa kürek çekmemek çok önemli. Medeni cesaret gösteren bir aday olursa saygıyla karşılarım. Ben gençlerden, kadınlardan, örgütten ve vatandaşlarımızdan yoğun bir talep aldığım için üçüncü sefer aday oldum. Sonuçta, bir yerel seçim tecrübem oldu ama tekrar CHP’nin bayrağını Tire’de dalgalandırmak ve partimizin oylarını artırmak için siyaset yapmaya karar verdim. Takdir milletimizin ve delegelerimizindir. Delegelerimiz sandıkta tercihlerini yapacak” dedi.

chp-tirede-Hakan-senoyar-aday

HEDEFLERİ ANLATTI

Bundan sonraki süreçte Tire’de nasıl bir siyaset anlayışı izleyeceğini de sözlerine ekleyen Şenoyar, “Klasik bir söz olacak ama yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Sonuçta partimizi daha da ileriye götürecek adımlar atacağız. Yerel seçimde köylerimizden AKP’ye giden 3 bin kadar oy var. Bu oyları da genel olarak AKP’den olmak üzere diğer partilerden de geri alarak yeniden 25 ila 30 binlere getireceğiz. Bunu yapabilecek güçte ve enerjideyiz. Vatandaş bizi, bizler onları seviyoruz. Bununla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. CHP öncülüğünde bir sosyal faaliyet raporu düzenlenmesi gerekiyor. Sosyal aktivitelerden tutun da kültür ve sanat etkinliklerine kadar parti örgütünün halk tarafından daha sıcak karşılanması, partiye giren ve çıkan insanların çoğalması ve şeffaf bir yönetim anlayışına kadar ilgileneceğimiz çok konu var. Kendi örgütümüzden ve üyelerimizden saklayacağımız hiçbir kararın altına imza atmayacağımızı herkes çok iyi biliyor. Ben yine yedek ve asil olarak yönetim kurulunu ayırmıyorum, hepsi benim yönetim kurulu üyem. Topyekün bir mücadele vereceğiz. Kadın ve gençlik kollarımız aktif bir şekilde görev alacak. Kadın kollarında mevcut ilçe başkanımız yeni dönemde olmayacağını belirtti, onunla da görüşüp kararına saygı duyarak yeni bir yapılanmaya gideceğiz. Komisyonlarımız da olacak; emekliler, eğitim, kültür-sanat ve gençlik komisyonu oluşturmayı düşünüyoruz. 88 mahallemizde 65 bin 650 seçmenimiz var. Bu seçmenlerin kriterlerine göre ayıracağız yani genç, kadın, erkek ve engelli seçmen ne kadar onu araştıracağız.  Onlara göre de çalışma planlıyoruz. Ayrıca köylerimizde de gıda ve sağlık alanında da ilçe olarak danışmanlık planlıyoruz” dedi.

‘ELEŞTİRMEKTEN ÇEKİNMEYİZ’

Yerel yönetim seçimlerinde ittifak olsa bile Tire’nin İYİ Parti’ye bırakıldığını hatırlatan Şenoyar, “Meclis üyelerimiz var ama bu üyelerin belirlenme sistemi bize tersti. Sonuçta onların içinde de partimize emek vermiş arkadaşlarımız var. Bütün ilçelerde olduğu gibi dört dörtlük bir anlaşma olmayabilir ama biz mümkün olduğunca uzlaşmacı, Tire’nin hizmet için endişe duymaması bağlamında da gerekli girişimlerde bulunacağız. Doğru bildiğimizi söylemekten de çekinmeyeceğiz. Belediye eğer bir hata yaparsa CHP’li seçmen kitlesiyle bir yere gelmiş belediyenin ilçemize zarar vermesine ve Tire’de kötü işler yapmasını biz de istemeyiz. Gördüklerimizi de uyarırız. Bunun çok fazla ittifakı bozacak şekilde değil de ‘Hata yapılıyor’ şeklinde olması lazım. CHP ilçe başkanları yeri geldiğinde kendi ilçe belediye başkanlarına da muhalefet yapabiliyorlar. Burada da İYİ Parti’yle yapılan ittifak altında olumlu eleştirilerde de bulunmak bizler için yanlış olmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

KADIN VE GENÇLER…

Tire’de 292 tane delege olduğunu belirten Şenoyar, bunlardan 60’ının kadın, 30’unun da gençlik kotasından olduğunu söyledi. “CHP tarihinde Tire’de görüp görebileceğiniz en fazla kadın delegeyi biz yaptık” diyen Şenoyar, “Çünkü bizim kırsalımız çok yoğun. 64 tane köyümüz var. Onlarda da yaklaşık 135 civarında delegemiz var. Köylerde genellikle erkek üyeler var; kadın üye bulmak çok zor. Dolayısıyla burada kadın kotasını dolduracak üye sayısını bulamıyorsunuz. Bu yüzden biz de kent merkezini baz aldığımızda, merkezde hemen hemen yarı yarıya bir kadın delege yapımız var. Kadınlara ve gençlere önem verdik, vermeye de devam edeceğiz” dedi.

‘YÜZDE 70 AZ GELİR’

“İzmir’de en yüksek oy oranına sahip kurultay delegesi olmuştum. Tire’de de hedefimiz büyük” diyerek sözlerini sürdüren Şenoyar, “Yüzde 70’ten aşağıya oy alacağımı düşünmüyorum. Yüzde 70 bile az gelebilir. Mahalle delege seçimlerini tamamladık. Orada da mavi, beyaz ve kırmızı liste olarak çıktık. Kent merkezinde de ezici bir çoğunlukla mavi listeyle başarı sağladık. Görünen köy kılavuz istemez derler ya, dolayısıyla bizim buradan alacağımız oy 230 ile 260 arasında olacaktır” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

yucel-kazanan-hep-cumhuriyet-olmustur

Yücel: Kazanan hep Cumhuriyet olmuştur

imei-kayit-ucreti-zamlandi

IMEI kayıt ücretine yeni zam