in ,

CHP’de kurultay günü: İşte alınan önlem ve detaylar…

CHP’nin “Hedef iktidar” ana temasıyla gerçekleştirdiği 37. Olağan Büyük Kurultayı başladı. Kurultay, pandemi nedeniyle, seyircisiz ve açık havada, bir amfi tiyatro olan Bilkent Odeon’da gerçekleştiriliyor. Bin 356 delegenin oy kullanacağı kurultayda genel başkanlık için Kılıçdaroğlu dışında Aytuğ Atıcı ve İlhan Cihaner de adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor.

CHP-kurultayi

CHP‘nin “Hedef iktidar” ana temasıyla gerçekleştirdiği 37. Olağan Büyük Kurultayı başladı. Kurultay, pandemi nedeniyle, seyircisiz ve açık havada, bir amfi tiyatro olan Bilkent Odeon’da gerçekleştiriliyor. Bin 356 delegenin oy kullanacağı kurultayda genel başkanlık için Kılıçdaroğlu dışında Aytuğ Atıcı ve İlhan Cihaner de adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor.

chpde-kurultay-gunu

CHP’de şubat ayında yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen büyük kurultay bugün ve yarın,  Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş ile birlikte saat 11.00 de kurultay alanına geldi. Girişte “hak hukuk adalet” sloganlarıyla karşılandı. Kurultay programında ilk olarak ekranda eski genel başkanların mesajlarını içeren videolar yayınlandı. Ardından da Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin bir video gösterilecek. Kurultay’ın açılış konuşmasını Kılıçdaroğlu yapacak.

MANİFESTOYU KILIÇDAROĞLU AÇIKLAYACAK

CHP’nin Demokrat Parti iktidarı döneminde, 1959’da yaptığı kurultayda kabul edilen “İlk hedefler beyannamesi” benzeri bir manifestonun yayınlanacağı kurultayda, “devlet” anlayışı yeniden tanımlanacak, ceberrut ve baskıcı devlet yerine, sosyal devlete vurgu yapılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı manifesto ile parlamenter sistemi merkeze alan yeni Anayasa, ifade ve basın özgürlüğü, ekonomik kalkınmada devletin rolü konularında CHP’nin izleyeceği yol haritası kamuoyuna açıklanacak. Manifestoda ayrıca adalet vurgusu da yer alacak. ‘Vatandaşını ezen değil, adaletiyle vatandaşını koruyan’ devlet tanımı da yapılacak.

“HEDEF İKTİDAR”

Kurultay’a özel hazırlanan, söz ve müziği Ali Altay’a ait olan şarkının adı da “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” olarak belirlendi. Bilkent Odeon’daki pankartlarda ise “hedef iktidar” sloganı kullanılacak. Kurultay’da divan başkanlığını da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun üstlenmesi bekleniyor.

BİN 356 DELEGE OY KULLANACAK

CHP kurultayında bin 356 delege oy kullanacak. Genel başkan adaylarının konuşmalarının ardından seçime geçilecek. Sandıklar, konuşmaların yapılacağı Odeon’un bahçesinde kurulan dev çadırlar içinde yer alacak. Konuşmaları dinleyen delegeler, Odeon’dan çıkarak oylarını kullanacaklar. Kurultayda oy verme işlemi 44 sandık ve 132 kabinde gerçekleştirilecek. Her sandığa 31, her kabine de 10 kişi olacak şekilde düzenleme yapıldı.

İKİ KATI GENÇLİK KOTASI

Bu arada basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, onbinlerce kişinin katılımıyla yapmayı planladıkları kurultayı Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği tedbirlere uygun olarak seyircisiz bir şekilde, delege ve onur üyelerinin katılımıyla yapılacağını ifade etti. Kurultayda ilk kez uygulanacak kararlar olduğunu kaydeden Salıcı, “Bir tanesi şimdiye kadar yüzde 10 olan gençlik kotası 20’ye çıkarıldı. Yüzde 33’lük cinsiyet kotası uygulanıyor. Aynı zamanda genel başkanlık için imza oranı da yüzde 10’den yüzde 5’e düşürüldü. Mahalleden başlayarak, ilçede, ilde, genel merkeze kadar seçimle gelindiğini her arkadaşımız görsün istiyoruz. Yüzde 5 imzayı sağlayan değerli genel başkan adayı arkadaşımız olursa onlar imzayı takdim edip, aday olacaklar” diye konuştu.

 

izmirdeki-orman-yangini-hakkinda-bakandan-aciklama

 İzmir’deki orman yangını hakkında Bakan’dan açıklama!

chpde-kurultay-oncesi-anitkabir-ziyareti

CHP heyeti, 37. Olağan Kurultay öncesi Anıtkabir’i ziyaret etti