Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), "tematik" mitinglerinin ilkini bugün İstanbul Saraçhane Meydanı'nda gerçekleştirdi. 

AK Parti heyetinden CHP’ye bayram ziyareti AK Parti heyetinden CHP’ye bayram ziyareti

Atanmayan öğretmenler, laik ve çağdaş eğitim isteyenlerin bir araya geldiği "Büyük Eğitim Mitingi" için yurttaşlar erken saatlerde Saraçhane Meydanı'nı doldurdu. 

Kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. 

"Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız" diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Devamla söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, "Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler" ifadelerini kullandı. Irmak, "Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" dedi. 

"BUNDAN SONRA SOKAKLAR, MEYDANLAR BİZİMDİR"

Sendika başkanlarının ardından kürsüye CHP lideri Özgür Özel çıktı. "Bu meydanda hor görülenler, haykırsa da sesini duyuramayanlar var" diye konuşan Özel, şöyle devam etti: "Biz onların sesine ses, mücadelelerine ortak olmaya geldik."

Özel'in konuşması sırasında meydanda sık sık Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin için istifa çağrıları yükseldi. 

Ataması yapılmayan öğretmenler, mülakat sorunu ve yeni eğitim müfredatı başta olmak üzere eğitim polikilarındaki sorunları anlatan Özel, "Verilen sözleri tutmadılar. Bundan sonra sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir" sözleriyle mücadele mesajı verdi. 

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Verilen sözleri tutmadılar. Bundan sonra sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir. Buradan Erdoğan'a sesleniyorum; Madem atamayacaktın 1 milyona neden diploma verdin? 'Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz.

Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?

YENİ EĞİTİM MÜFREDATI

(Yeni eğitim müfredatı) Cumhuriyet'le derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet'le derdi olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz.

Müfredat yapmak anayasa yapmak gibidir. Çağır bakalım sendikaları. Önce sesleri duy ondan sonra meydanlara çıkıp anayasa yapmaya başla."

Kaynak: Birgün