Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vatandaşların sorunlarını düzenledikleri mitinglerle gündeme getirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Gebze’de bugün “Geçinemiyoruz” başlığı altında yeni bir miting düzenlenecek. Tüm yurttaşların davet edildiği mitingin geniş katılım olmasını bekleyen parti kurmayları, “Sadece ara zam bekleyen emekliler ya da asgari ücretliler de değil, gıdadan barınmaya her konuda sorun yaşayan beyaz, mavi, gri yaka çalışanları; işsizleri, gençleri mitinge bekliyoruz” mesajını verdi.

Yurttaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam beklentisini siyasetteki normalleşme süreci kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan bire bir görüşmelerde gündeme getiren ancak iktidardan olumlu bir karşılık alamayan CHP, geçim sıkıntısını bugün meydanlara taşıyacak. Bu kapsamda CHP Genel Başkanı Özgür Özel, saat 17.00’de Kocaeli Gebze Kapalı Pazar Alanı’nda yurttaşlara seslenecek. Yerel seçim sonrası normalleşme süreciyle birlikte yürüttüğü tematik mitinglerine atanmayan öğretmenlerle başlayan ve emekliler, çay ile buğday üreticileriyle devam eden CHP, bu sefer Kocaeli’de yapacağı “Geçinemiyoruz” mitingi için hafta boyunca sosyal medya hesabından geniş çerçevede bir çağrı yaptı. Öğrenciler, esnaf, fabrika işçileri, emekliler ve asgari ücretlilerle ilgili pazarda, kasapta, sokakta ayrı ayrı “Geçinemiyoruz” temalı videolar paylaşıldı. Miting öncesi çok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütüyle de görüşme yapıldı.

CHP’den eğitim maratonu sonrası açıklama: Çağ dışı ve sorunlu CHP’den eğitim maratonu sonrası açıklama: Çağ dışı ve sorunlu

GEÇİM SIKINTISI HERKESİMİN DERDİ

Mitingin önemine ilişkin konuşan CHP kurmayları, “2024’ün geride kalan altı ayının sonunda asgari ücret de emekli maaşları da açlık sınırının altında kaldı. Ancak iktidar ikisine de temmuzda ara zam yapmayacağını açıkladı. Her zaman olduğu gibi yükü sıradan ücretli insanların sırtına bindirmeyi seçtiler. Bugün artık sadece emekli ve asgari ücretli değil; mavi, beyaz, gri yaka çalışanlar da öğrenciler de sadece temel ihtiyaçlarında bile geçim sıkıntısı çekiyor. Gıda ve barınma sorunu her kesimi ilgilendiriyor. Biz de bu reklam filmlerini ve çağrılarımızı bu nedenle her kesime yaptık” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet