İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 14 büyükşehir belediye başkanı ile birlikte Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya katıldı. Toplantı, Florya’daki İstanbul Planlama Ajansı (İPA) yerleşkesinde düzenlendi ve yerel yönetimlerin önündeki zorluklar ile çözüm yolları üzerine derinlemesine görüşmeler yapıldı.

‘HALKÇI YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, toplantıda belediyelerin mali yönetimi ve sosyal politikalar konularında kapsamlı bir sunum yaptı. Özellikle "Emekli Halk Kartı" gibi sosyal yardım projelerini detaylandırarak, belediyelerin kaynak kullanımı ve etkin yönetimi üzerindeki görüşlerini paylaştı. Belediyelerin İller Bankası'ndan ya da diğer kaynaklardan gelen gelirlerinden kesinti yapılmasını eleştiren Zeybek, “Geçmiş dönemde 11 büyükşehir belediye başkanımız, düzenli olarak bir araya gelerek çok başarılı bir çalışma yapmıştı. Önümüzdeki dönemde de toplumsal sorunların çözülmesi konusunda, halkçı yönetim anlayışımızın içine refah belediyeciliği ve kalkınma belediyeciliğini ilave ederek yapacağımız çalışmaların sadece CHP’li belediyeler değil, Türkiye'deki tüm belediyeler açısından da dikkatlice izlenmesi ve buradan çıkaracak sonuçların 85 milyonun hizmetine sunulmasının çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

04072024 15952

Numan Kurtulmuş: Demokrasi ruhu en önemli kazanımımız Numan Kurtulmuş: Demokrasi ruhu en önemli kazanımımız

“CHP’Lİ BELEDİYELER GERÇEĞİ”

TBB ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Türkiye'de CHP'li belediyelerin artan etkisine dikkat çekti. Geçmiş seçimlerde elde edilen başarıları ve 2024 yerel seçimlerinde 14 büyükşehir belediyesi kazanılarak bu başarının nasıl taçlandırıldığını vurguladı. Önceki görev dönemleri içerisinde 11 büyükşehir belediye başkanı ile sık sık bir araya geldiklerini ve bu kapsamda kamuoyunu bilgilendirdiklerini hatırlatan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Türkiye'de artık CHP’li belediyeler gerçeği vardır. Beldesinden büyükşehirine kadar, her düzeyde CHP’li belediyelerin uygulamaları, projeleri vatandaşlarımız tarafından beğeniyle takip ediliyor ve talep ediliyor. 2014 seçimlerinden 6 büyükşehir belediye başkanı olarak çıkmıştık. 2019’da 11 büyükşehir belediyesi kazanarak çıktık. Şimdi 31 Mart 2024 seçimleriyle 14 büyükşehir belediye başkanı olarak milletimizin hizmetindeyiz” dedi.

Kaynak: Bülten