in ,

CHP’li Bayır: Gemideki malların virüsü taşıma ihtimali yok mu?

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüsle mücadele devam ederken, Çeşme’de Ulusoy Limanı’nda çalışan gümrük görevlisi bir kişide koronavirüs tespit edildiği açıklanmıştı.

chpli-bayir-sert-cikti

Koronavirüs şüphesiyle bakıma alınan ve direkt olarak Bornova’da Türkan Özilhan Hastanesi’ne sevk edilen hastanın test sonucu pozitif çıkmasının ardından, vakanın Türkan Özilhan Hastanesi’nde tedavisine başlanılmış ve 45 liman çalışanı ve aileleri evlerinde gözetim altına alınmıştı.

Tüm bu karantina önlemlerinin ardından ilginç bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgiye göre, 20 Mart Cuma günü Çeşme Ulusoy Limanı’na İtalya’dan dorse yüklü bir gemi yanaştı. Karantinaya alınan 45 liman çalışanı, geminin boşaltılması için yeniden görevlerine çağırıldı.  Böylelikle karantina işlemi askıya alınmış oldu. Limana yanaşan geminin ilaçlandığı ve personelin gemiden indirilmediği açıklansa da, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, koronavirüs şüphesiyle kapatılan Ulusoy Limanı’nın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile yeniden açılmasına sert tepki gösterdi.

 Malların virüsü taşıma ihtimali yok mudur?

Konuyu,  meclis gündemine taşıyacağına da belirten Bayır, yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye’ye giriş yapan dorseler İtalya’dan yüklendiğine göre virüs taşıma ihtimali yüksek değil midir?
Sizin ticaretiniz insan hayatından daha mı değerli? Ayrıca, dorselerin içindeki emtia ve malların bu virüsü taşıma ihtimali yok mudur? Taşınan ürünlerin ne gibi aciliyeti vardır ki, bu gemi özel bakanlık talimat ile boşaltılmış ve ciddi anlamda risk alınmıştır. Karantina’dan geri çağırılan personeller büyük bir risk altındadır. Bu kişilerin virüsü yayma ihtimali neden göz ardı edilmiştir’’ dedi.

 

menemende-maske-uretimi

Menemen’de maske üretimine başlandı

baskan-idugdan-korona-uyarisi

Başkan İduğ’dan korona uyarıları