in ,

CHP’li Engin Altay: CHP’nin iktidarında aday İzmir olacak!

CHP’li Engin Altay, İzmir’de gündemi değerlendirdi; Seferihisar kampının detaylarını paylaştı, ekonomiyi eleştirdi. UNESCO için İzmir’de tarih verdi

chpli-engin-altay-chpnin-iktidarinda-aday-izmir-olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, partisinin İzmir İl Başkanlığı binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek ülke ve gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altay’a basın açıklamasında Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, PM üyesi Rifat Nalbantoğlu, İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Sevda Erden Kılıç da eşlik etti.

Konuşmalarına, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla Seferihisar’da gerçekleştirilecek parti kampı hakkında bilgiler vererek başlayan Altay, “CHP tam kadro İzmir’de. Meclis grubumuz, Sayın Genel Başkanımız ve mazeret bildiren 9 milletvekilimiz dışında 121 milletvekili ile Seferihisar’dayız. Her sene TBMM yasama yılı başlamadan önce bir hazırlık, çalışma ve değerlendirme kampı toplantısı yapıyoruz. Bu seneki toplantıyı da İzmir’de yapma kararı aldık. Bu toplantıdan muradımız; bir önceki yasama yılını değerlendirmek, oradaki eksiğimiz, yanlış ve ihmallerimiz varsa onları değerlendirmek. 1 Ekim’de başlayacak olan yasama yılına da hazırlık yapacağız. Ancak önümüzdeki yıl aynı zamanda da bir seçim yılı olacağı için şüphesiz grubumuz seçim hazırlıklarıyla ilgili de çalışma ve değerlendirmeler yapacak. Bu çerçevede, ekonomi başta olmak üzere, dış politika, seçim, sandık güvenliği çalışmamızın en önemli ana başlıkları olacak. Seçmen tercihleri ve öncelikleri de önemli başlıklarımızdan… Tabii buraya gelmişken güzel de bir haber aldık; İzmirimiz’in, Erdoğan’ın çok uğraştığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hepimizi kıvançlandıran bir ödül aldı, Avrupa Karma Parlamenterler Meclisi’nden Avrupa Ödülü aldı. İzmir, şüphesiz her şeyin en iyisine layık. Ve Tunç Soyer’in bu ödül törenine de muhtemelen Sayın Genel Başkanımız katılacak. Tabii Sayın Genel Başkanımız gelmişken Büyükşehir Belediyemiz’in önemli iki hizmetinin de işaret fişeğini atacak. Birincisi pazar günü Konak’ta Geri Dönüşüm Merkezi açılacak ve aynı gün saat 12’de de Gaziemir’de Kentsel Dönüşüm Toplu Konut Temel Atma Töreni’nde olacak” dedi.

‘HESAP SORAMAYACAĞIMIZ…’

Daha sonra ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li Altay, “Türkiye’de maalesef üzülerek her geçen gün yargının çürüdüğüne tanık oluyoruz. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı hakkında birtakım iddialar ve şikayetler var. Böyle bir tabloda yapılması gereken hem şikayetin hem de iddiaların üzerine gitmekken maalesef bu konuda yargı saraydan işaret bekliyor. Danışmanı görevden almak ve milletvekilini ‘Bir dahaki sefer aday yapmayız’ denilerek arınamazsınız. Bu konuda bizim başvurumuzu aldılar ama İYİ Parti’nin dilekçesini bile almadılar; bırak işleme sokmayı dilekçeyi almadılar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Hesabını sormamamız da mümkün değil! Vallahi de billahi de milletin kör kuruşunun hesabını sormazsak nağmerdiz! Hesap soramayacağımız bir iktidar bize nasip olmasın” dedi.

‘NE ALA NE MEMLEKET’

Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz kararını da eleştiren Altay, şunları aktardı: “Merkez bankası faizi düşürmüş. Güler misin, ağlar mısın? Düşürsen ne düşürmesen ne… Düşürdün de ne oldu? Hangi banka vatandaşın kullandığı benzer kredileri aşağıya çekti? Böyle bir şey olduysa vatandaşımız beni arasın, ben de yanlış konuşmuşum diyeyim. Faiz 13’tü 12’ye düştü. Devletin parası, bir özel sektör devletten 12’ye alıp vatandaşa 28’e veriyorsa buna Türkçe karşılık olarak, ‘tefecilik, eşkıyalık’ denebilir. Kimin parasını kime veriyorsun? Güvenilirliğini, saydamlığını yitirmiş Merkez Bankası, faizi 12’ye çekmiş. Bu milletin aklıyla alay etmektir, 12’ye alacaksın vatandaşa 28’e satacaksın, oh ne ala! Türkiye’deki her sektör küçülüyor, bankalar büyüyor. Bakkalın, çiftçinin, sanayicinin karı artmamış ama bankaları karı artmış. Ne ala memleket!”

‘PAŞA PAŞA GİDECEKLER’

Göçmen sorunu ilişkin açıklamalarda bulunan Engin Altay, “Suriyelisi, Afganlısı fark etmez. İster sığınmacı, ister göçmen olsun Türkiye’nin sokaklarından, mahallerinden kurtaracağız. 2 yıl içinde bunu yapacağız. Bay Kemal ve CHP’nin sözüdür. Paşa paşa, tıpış tıpış gidecekler. Direnmemeleri için her türlü teşviki sağlayacağız. Putin söyleyince değil de Bay Kemal söyleyince bu noktaya gelseydin 4.5 milyon Suriyeli olmazdı. Putin kim? Putin söyleyince Suriye merkez yönetimi ile diyalogu açıyorsun” diye konuştu.

“SOYER’E KAFAYI TAKMIŞ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni elemesi ve İznik’in seçmesi hakkında yöneltilen soruyu yanıtlayan CHP’li Altay, “İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen, husumeti bitmeyen bir kafanın yaklaşımı, anlayışı… Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e kafaya takmış bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor” dedi.

‘ALERJİDEN KAYNAKLANIYOR’

UNESCO ile ilgili gelişmeler hakkındaki aynı soruya Genel Başkan Yardımcısı Öztunç ise şu yanıtı verdi: “İzmir, UNESCO 2022 daimi listesi için aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, İzmir’deki pek çok sivil toplum örgütü, İzmirli bunu talep etti. Ama bir baktık, Bakanlık bir Ali Cengiz oyunu yapmış, İznik alınmış. İznik de olmalı, karşı değiliz ama İzmir’de olmalıdır. Bu, AK Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin talanı projesiyle uğraşacağına, kendi otellerini nasıl büyütürüm diye çalışacağına, iş adamı olarak Turizm Bakanlığı’na başvurup Turizm Bakanı olarak kendi otellerine imzalar atacağına buna çalışsaymış.  Ama 2023’te de daimi üyelik için fırsat var. CHP iktidarında İzmir UNESCO tarih mirasına aday olacak.”

YAĞMUR  DAŞTAN

pence-kilit-operasyonunda-sehit-dusen-is-uzm-onb-muhammed-karacam-gozyaslariyla-son-yolculuguna-ugurlandi

Pençe-Kilit operasyonunda şehit düşen İs. Uzm. Onb. Muhammed Karaçam gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı

Berlin’de bir ilk