MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, küçük yaştan beri siyasetin içerisinde olduğunu ve demokratik sol ideolojiye bağlılığını vurguladı. Adayı olduğu Bornova’nın eksiklerine ve ihtiyaçlarına yönelik çözüm çalışmaları olduğunu söyledi. Bu anlamda iyi bir ekiple yol yürüdüğünün altını çizen Ekşi, “Bunu yaparken sahadan aldığımız en doğru karar halkla iç içe olarak, kopmadan yapmak. Bu şekilde de görevimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi. Eşki, ilçeye dair planlarını Ege Telgraf WEB TV’de Nihat Ak’a attı.

‘MESNETSİZ BİR İDDİA’

Seçim sürecinde diğer partilerin İzmir’de reklam afişleriyle algı yürütmeye çalıştığını vurgulayan Eşki, “Parti rozeti takmayan bir büyükşehir belediye başkan adayı karşımızda rakip gibi dolaşarak İzmir’i alabilecekmiş gibi bir dezenformasyonla sürekli toplumun aklını karıştırmaya çalıştı. İzmir’de yaptıkları mitingle altı boş, mesnetsiz bir iddia olduğu ortaya çıktı. Bizim genel başkanımızın Bornova’ya gelişine halkın gösterdiği teveccüh, insanların sevgi gösterisinde bulunması gösteriyor ki CHP seçmeni oldukça diri ve Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyet yolunda durmaya devam edecek. Genel başkanımız, bu kenti genç belediye başkanı adaylarına ve kadınlara teslim etti. Bu anlamda büyük değişimler var. Bundan sonraki iş, o değişime yakışır çalışma ve seçim kampanyasının gençler tarafından yürütülmesi. Ulaşılan başarıyı da vatandaşın hissetmesi. O konuda da iddialıyız. Sahada gördüğümüz değişim talebi bizim kampanyalarımızla beraber ciddi boyutlara ulaşacak. Adaylardan başlayan değişim vatandaşın hayatına yansıtılmalı. İzmir’de gördüğümüz CHP’nin kayıtsız şartsız zaferi” dedi.

5812D951 9B83 492F B439 91Df060Fb152

Memleket Partisi kapıya kilit vurdu Memleket Partisi kapıya kilit vurdu

 ‘KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ AYRINTILAR’

İlçenin sorunlarına hakimiyetini belirten Eşki, “Üzerine alternatifler ekleyerek sorunları çözüme kavuşturacağız. Örneğin motokuryelerle ilgili önemli bir sıkıntı var. Temel sıkıntı yolların bozukluğu ve çalışma şartları. Bunun yanından motorkuryelerin oluşturduğu sıkıntılar var. Küçükpark’ın Meydanı’nı tamamen kapatmış durumdalar. Orada bir görüntü kirliliği ve trafik aksama sorunu yaşanıyor. Onlar için parkta kapalı, motorlarını park edebilecekleri bir alan oluşturacağız. İçerisinde çorba içebilecekleri, tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yer olacak. Yaşlılarımız için dinlenme durakları eklemeyi düşündük. Bunlar küçük ama önemli ayrıntılar. Bunların dışında pazar yerlerindeki duruma dair sıkıntı olduğunu biliyoruz ama bunlara ek olarak nelerin yapılmasını gerektiğini gezince daha iyi gördük. Bornova’nın ana caddelerinde birçok problemler var. Eğer yağmur suyunu tahliye edebiliyorsak asfaltlamayla ilgili büyükşehirden destek isteyeceğiz ya da biz rol alıp vatandaşımızın ihtiyacını gidereceğiz. Tüm ilçenin yağmur suyunun aşağıya alınması ve gerekli asfaltlama çalışmasının yapılması kısa bir sürede hallolacaktır. Biz bu konular üzerinde anketlerle çalıştık. Çerçevemizi bozan genel bir durum yok” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜK AYIP’

İlçede yaşayan öğrencilere yönelik projelerini anlatan Eşki, “Şehir dışından ilçemize okumaya gelen öğrenciler barınma problemlerinden dolayı okullarını dondurup memleketlerine geri döndüler. Bu gerçekten çok büyük bir ayıp. Merkezi hükümetin bu konuda ne kadar duyarsız olduğunun en açık göstergesi. Bu çocuklar sahipsiz bırakılmamalı. Biz, bir yandan dünya devleti olmakla övünüyoruz, gelen göçmenlere kapı açıyoruz. Bir yandan da kendi evlatlarımızı İzmir’in merkezinde barındıramıyoruz. Memleketlerine geri göndermek zorunda kalıyoruz. Barınmayla ilgili problemin çözülmesiyle ilgili elimizden ne geliyorsa yapacağız. Aktif çalışmayan bir gençlik merkezimiz vardı. Onu aktif hale getireceğiz. İkinci bir gençlik merkezini öğrencilerin yoğun yaşadığı Mevlana Mahallesi’nde açmayı düşünüyoruz. Yaşayan kütüphane merkezleri açıp sürekli açık hale dönüştüreceğiz. Buraların yönetimini gençlere bırakacağız. Üniversiteye gelip de bahar şenliklerini yaşamadan üniversite hayatını bitiren çocuklarımız var. Çocukların sadece bilimle dolması değil, o bilimi iyi kullanabilmesi için eğlenmesi ve moral depolaması gerekiyor. Biz bunu üstleneceğiz” dedi.

Kaynak: Ege Telgraf