in ,

CHP’li Gruşçu: “40 yıl vergi veren esnafa, 40 gün bakamadılar”

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “40 yıl vergi veren esnafa, 40 gün bakamadılar” diyerek tepki gösterdi

chpli-gruscu-40-yil-vergi-veren-esnafa-40-gun-bakamadilar

CHP Konak İlçe Örgütü tarafından düzenlenen basın açıklamasında konuşan CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Türkiye’deki üç büyük şehirler içinde esnafın en çok kepenk kapattığı İzmir’den ve Konak’tan sesleniyoruz. Burada da tüm Türkiye’de olduğu gibi esnafımız kan ağlıyor. Bir süredir Kemeraltı’nda, Kadifekale’de, Gültepe’de, Eşrefpaşa’da ve Mimar Kemalettin Caddesinde ziyaret ettiğimiz esnafımızın içler acısı halini gördük. Esnafımızı dinledik, anladık ve hissettik.

Bugün hepimizin vicdanlarının merkezi olan milletimiz, hiç olmadığı kadar kötü durumda… Esnaflarımız perişan. Kapanan dükkânının çatısına çıkıp, “Bari bize ekmek verin” diye feryat ediyor. Borçlarını ödeyemediği, çocuğuna harçlık veremediği için intihar eden analar, babalar var. Vatandaşım çöpten, gece pazarlarda yerlerden çürük meyve sebze toplayarak evine rızık götürmeye çalışıyor. 23 milyon icra dosyası adliye koridorlarını süslüyor. Meydanlarda insanlar ‘açım’ diye feryat ediyor.

Bu ülkede milyonlarca vatandaşı, açlık sınırının altındaki asgari ücrete, ücretsiz izne çıkarıp günlük 39 liraya mahkûm ettiler. Salgında, çalışanların kıdem tazminatını bile gasp etmeye yeltendiler. Milleti borç batağına sürüklediler.

Hayalleri Paris olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, ‘bu ülkede yoksulluk sorun olmaktan çıktı’ dedi. Ancak gerçekler Türkiye! Şu anda yoksulluk sınırının altında 39 milyon yurttaşımız yaşama mücadelesi veriyor. Faturalarını yüce meclise kestikleri her lokmaları millete kuru ekmek olarak geri dönüyor. Ancak ‘demek ki karınları doyuyor’ dedikleri kuru ekmekle vatandaşın karnı doymuyor.

Saray ile halk arasındaki aşılamaz ‘sosyal mesafe’, esnafı, işçiyi, işsizi, çiftçiyi, emekliyi, 83 milyonluk ülkeyi nefes alamayacak duruma getirdi.

Ancak kulağı duymaz, gözü görmez saray hükümeti, ülkemizi 5’li çeteye teslim etmiş, o ihale senin bu yandaş benim diyerek memleketi arpalığa çevirmiş durumda. Büyük ve güçlü devletimizi ciddiyetsizlikle yönetemez ve liyakatsiz kadrolarla uçuruma sürükler hale getirdiler. 40 yıl vergi veren esnafa, 40 gün bakamadılar.

Saray esnafın fişini çekti, esnaf entübe!

Ülkemizdeki 7 milyon esnafımız ve yanlarında çalışan milyonlarca insanımız büyük bir aczin içine düşmüş durumda. Şu anda 475 bin işletme kepenk kapatmak üzere.

Ancak 5’li çetenin 9,5 milyar lira vergi borcunu bir kalemde silen iktidar, esnafımıza 5 milyar lirayı destek olarak layık gördü!

Salgının gerçekleştiği 10 ayın sonunda iktidarın esnafa gelir ve kira desteği adı altında açıkladığı paket, esnafımızın yaşadığı gelir kaybını çözmekten çok uzaktır.

Esnafa ayda 3 ay süreyle sadece 1000 lira destek vermek, esnafın 10 aydır ne yaşadığını, içinde bulunduğu durumu hiç anlamamak demektir.

Anlaşılıyor ki AKP’nin Türkiye’deki dükkan kiralarından haberi yok!
Esnafa aylık 500 lira ila 750 lira arasında kira yardımında bulunmak, yüksek kira bedelleri ödeyen, basit usule tabi olmayan esnafımızla dalga geçmektir. Hele ki vakıflardan dükkan kiralayan vatandaşım bunca geçim derdiyle boğuşurken yüzde 12’lik kira zammıyla ne yapacağını şaşırmış durumdadır.

Esnafım aylık 1000 lira yani günlük 33,3 lira ile ev kirasını nasıl ödeyecek? Karnını nasıl doyuracak? Evinin faturalarını nasıl karşılayacak? Çalışanlarının maaşını nasıl ödeyecek? Tedbirler nedeniyle kapatılan işyerlerinden kira stopajı, SSK primi, muhasebe stopajı, elektrik, su, doğalgaz faturalarından vergiler alınıyor.

İktidarın gözünde yandaş müteahhitlerin ve şirketlerin yüz binlerce esnafımızdan daha değerli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Esnafımıza komik bir destek rakamı açıklayan iktidar, yandaşlarına büyük destekler, sıfırlanmış vergiler ve adrese teslim ihaleler vermeye devam ediyor.

Saray hükümeti, yandaşlarına bakın nasıl destekler veriyor?

Esnafa 5 milyar lirayı layık gören saray hükümeti, Özel Şehir Hastaneleri’nin sahibi 4 şirkete kira desteği ve hizmet bedeli olmak üzere yıllık 8 Milyar lira destek sağlıyor Esnafa ödenen sözde destekten yüzde 59,7 fazla.

Saray hükümeti, ülkemizdeki milyonerler döviz almasın diye milyonerlere 17 milyar lira ödüyor. Esnafa ödenen sözde destekten yüzde 240 fazla.

Saray hükümeti, Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım şirketine 9 milyar lira kaynak aktarıyor. Bu da esnafa ödenen sözde destekten yüzde 81 fazla.

Rekabet kurallarına aykırı olmasına rağmen 5’li çete dediğimiz 5 şirkete arka arkaya verdikleri ihalelerin bedeli 204 milyar dolar. Yani bugüne kadar 1 trilyon 600 milyar liralık ihale verilmiş. Bu rakam maalesef yürek yakıyor ama esnafa ödenen sözde destekten 320 milyar kat daha fazla.

Bu yandaş firmalara ve milyonerlere toplam 1 trilyon 632 milyar lira destek sağlayan saray hükümeti esnafımıza ise 5 milyar lira gibi komik bir kaynak aktarıyor.

İktidarın açıkladığı destek paketinde esnafımızın biriken faturaları için bir öneri yok. SGK ve BAĞ-KUR prim borçları için herhangi bir açıklama yok. Esnafımıza yönelik sicil affı çıkarılması bu destek paketinde yok. Esnaflarımıza yönelik icra işlemlerinin durdurulması için bir çalışma yok. Kayıt dışı çalışan, günlük kazanıp günlük harcayan 6 milyona yakın sokak esnafı için bir öneri yok. Kısaca iktidarın destek paketinde esnafın derdine derman olacak hiçbir öneri yok.

Entübe olmuş esnafımıza oksijen CHP’dir!

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak esnafımızın içine düştüğü bu güç durumdan gerçekçi ve somut politikalarla kurtulabileceğine inanıyoruz. Saray hükümeti geç kalınmış olsa da partimizin esnaflarımız için açıkladığı 17 maddelik çözüm paketini derhal hayata geçirerek esnafımızı düştüğü bu güç durumdan kurtarabilir.

Cumhuriyet Halk Partisi diyor ki, Esnaf Bakanlığını kurun, sicil affını çıkarın. Kredilerin ödemelerini erteleyin, faizlerini silin. Kiralarda stopajı kaldırın. İcra işlemlerini durdurun. SGK primlerini karşılayın. Vergi ve sigorta primleri için yeniden yapılandırma olanağı getirin. 2500 lira ila 3500 lira arasında olmak üzere kira desteği sağlayın. İktidar, CHP’nin 17 maddelik önerilerinden sadece bunları uygulasa bile esnafımız rahat bir nefes alacaktır.

Siz yapmazsanız bırakın, gölge etmeyin. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi ilk seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olsun, çözüm getirsin, sorunları çözsün. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadroları ülkemizi yönetecek liyakate sahiptir. Güçlü ve büyük devletimizin kaynakları 83 milyon insanımızın refah içinde yaşaması için yeterlidir. İlk seçimlerde ülkemize demokrasi ve adaleti getirerek bu kaynakları insanımıza dağıtmak boynumuzun borcudur.” dedi.

selda-tasi-cocuklarinin-gozu-onunde-katleden-esi-aldatiyordu-oldurdum

Selda Taş’ı çocuklarının gözü önünde katleden eşi: Aldatıyordu, öldürdüm

osymden-yks-oncesi-kritik-saat-uyarisi

2020 KPSS için tercih işlemleri başladı!