in ,

CHP’li Kani Beko: Birleşirsek 2023’de iktidar oluruz

CHP Karşıyaka ilçe kongresinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, bütçeyi ve çiftçilerin sorunlarını ele aldı.

beko-soyer-yangin-deprem-sel-ve-pandemiyle-taviz-vermeden-mucadele-etti-etmeye-devam-ediyor

CHP Karşıyaka ilçe kongresinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, bütçeyi ve çiftçilerin sorunlarını ele aldı.

CHP’li Kani Beko; “TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyon çalışmalarında yapmış olduğumuz mücadele sonrasında maalesef yeterli oy hakkımız olmadığından dolayı geçen yılda yaşananlar bu yılda yaşandı. 1.1 trilyonluk bütçenin aslan payını her zaman olduğu gibi 15 milyara yakınının saray kendisine aldı. Bütçeyi incelediğimizde maalesef üzülerek söylüyorum ki bütçede işsizlere, memurlara, işçilere, köylülere, çiftçilere, emeklere, engelli kardeşlerimize yer yok. Dullarımız, yetimlerimiz bu bütçeden yeterli payı alamadı. Alamadığı gibi baktığımızda 108 milyar çiftçi kardeşlerimizin kredi borçları var. 10 milyar tarım ve kredi kooperatiflere olan borçları ile birlikte toplam 118 milyara yakın çiftçi kardeşlerimizin bankalara borçları var. Çiftçi kardeşlerimizin milli gelirden alması gereken yüzde birlik oranda bir kısım var. Gelin hep beraber yürüyüşlerle mitinglerle kavgayla gürültüyle almanız gereken parayı hep beraber almak için elimizden geleni yapalım” dedi.

2023’de iktidar oluruz

5 milyon Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyemeyen vatandaşın devlet hastanesine ve üniversite hastanelerine gidemeyeceğine değinen Beko, “Giderlerse de oralarda rehin kalacaklar. Bırakın simit saraylarını, dünya göz hastanelerini kurtarmayı, 5 milyon GSS ödememiş vatandaşımızı kurtarmanız gerektiğini düşünüyorum. 8 milyona yakın emeklimiz asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor. Yani açlık sınırının altında yaşıyor. Sevgili arkadaşlar unutmayalım, bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz birleşirsek 2023’de iktidar oluruz” diye konuştu.

chpli-tacettin-bayir

CHP’li Bayır: Saygı ile eğiliyorum

Kongrede konuşan bir diğer isim CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP’nin iktidara çok yakın olduğunu belirtti. Bayır, “İktidara çok yakınız öyle yakınız ki, elimizi uzatsak elmayı ağaçtan alacak kadar yakınız. Halkımız 31 Mart seçimlerinde AK Parti’ye sarı kart gösterdi. Bunun nedenleri; mutfaktaki yangın ve işsizlik. 25 yıldır İktidar oldukları Ankara, Adana, İstanbul’u kaybettiler. Son yerel seçimlerde bu halk CHP’li belediyelere nüfusun yüzde 64’nü yönetme teveccühü gösterdi.  Buradan ne ders çıkarmalıyız? CHP’li olmak kolay değildir. 1. Genel Başkanınıza 2. Milletvekilinize, 3. Belediye Başkanınıza 4. İl Başkanınıza sahip çıkacaksınız. Biz bize konuşuyoruz diyerek bu saydığım 4 kişiyi kendi aranızda dahi yermeyeceksiniz.  Bu kadrolar gelip geçicidir.  Önemli olan örgütün, kadınlarımızın, gençlerimizin ayağa kalkmasıdır. Yüzde 71 oy aldığınız için tüm örgütün karşında ceketimi ilikliyorum, saygı ile eğiliyorum” diye konuştu.

‘Temennim delege sistemini kaldırmamızdır’

Yamanlar’da gerçekleşen cemaat toplantısında Atatürk resminin üzerinin kapatıldığını hatırlatan Bayır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cemaatler, bin sarıklı, şalvarlı, Cumhuriyet düşmanları Yamanlar’da toplandı.  Atatürk posterinin üstünü kapattı. Biz buna müsamaha gösterirsek işte sonuç ortadadır. Çankırı’ya gittim dedim ki ‘Sivil Toplum Örgütleri ile götüreceğim. ’Herkes şok oldu ‘burada Sivil Toplum Örgütü yok 66 tane cemaat var hangisini istersiniz’ dediler. Aynısını Yozgat’ta da yaşadım. Gittik üşenmedik cemaatlerle de görüştük. Onların da şikayetleri vardı. Artık Ak Parti çözülüyor bunu unutmayın. Bu salonlara ayrı atkılarla gelmek bizi ayrıştırıyor. Buraya farklı renk atkılarla gelebiliriz ama buradan ayrışmadan çıkmalıyız, CHP atkısı ile çıkmalıyız. Gelecek kurultayda benim temennim delege sistemini kaldırmamızdır. İşin özü ben şarkı dinlemekten bıktım, şarkı söylemek istiyorum. Bana Karabağlar’ın yüzde 65, Urla’nın yüzde 70,  Karşıyaka’nın yüzde 71 oyu yetmiyor. Ben artık Türkiye’yi Ankara’yı istiyorum. Bunu torunlarım, Türkiye’nin gelecek nesilleri için istiyorum”

CHPli-Kamil-okyay-sindir

CHP’li Sındır: Birlikte yürümeliyiz

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır yaptığı konuşmada, “Hangi görev ve ünvanda olursa olalım. Bu partinin ilke ve değerleri için gönül vermiş alın teri dökmüş, iktidar beklentisi içerisinde olan bütün yoldaşlarımı selamlıyorum. Memleketin durumu ortada, 5 temel meselemizden bahsediyoruz; ekonomi, eğitim, dış politika, adalet,  en temel sorunlar. Bunları çözecek olan bu Cumhuriyet’i kuran başta Atatürk olmak üzere CHP’dir. Dimdik ayakta duran tek partidir. İktidar hedefimizi ortaya koyuyoruz. Demagoji yapmayacağım, iktidar bizim hedefimizin değil bir araçtır. Bizim hedefimiz Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkmaktır. İktidar, oraya çıkmak için bir araçtı. İktidarı amaç ederseniz bir kaos ortamı, bölüşme ortamı çıkar. Eğer bugün Sayın Tacettin Vekilim de bahsetti, Yamanlar’da karşı devrimin gerici zihniyetin gün yüzüne çıktığı, Cumhuriyet’i yok sayanlar varsa karşısında CHP’li olmak zorundadır. İşte bu kongrede söylenen sözler ve çıkacak kadrolar çok kararlı, ilkeli ve dayanışma içerisinde birlikte yürümeliyiz” açıklamalarında bulundu.

chpli-Atilla-Sertel

 ‘Bizler koltuktan güç almamalıyız’

Karşıyaka’nın kendisi için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten CHP’li Atila Sertel, konuşmasında diğer siyasi partiler ile ilgili pek çok iddiada bulundu. Sertel, “Bizim iktidar olacağımızı arkadaşlarımız çok net belirtti. Ben son olarak Kırıkkale’ye gittim. AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımızın artık CHP’ye oy verme noktasına geldiğini çok açık söyleyebilirim. Kırıkkale’de geçmişte Milliyetçi Hareket Partisi’nde önemli görevlerde yer alan 20 kişi ile görüştük. Artık onlarda MHP’nin, AK Parti’nin yedek lastiği olduğunun farkındalar. Bizden Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için öncülük etmemizi söylediler. Biz bir olursak, eksiklerimizi hızla giderirsek, bu salondan el ele kol kola çıkarsak her zaman iktidar olacağız. Biz halk ile iç içe olmalıyız, bizler koltuktan güç almamalı, ona güç vermeliyiz. Bizler halktan, mütevazı insanlar olmalıyız. Gelecek için, iktidar için tüm devrimciler bir arada olmalıdır. Türkiye’de bir korku rejimi estirmek istiyorlar. Ama biliniz ki korkutmaya çalışan tek adam asıl her şeyden çok korkuyor. Meclise 250 koruma ile gelen, kendi milletvekillerini dahi salona girerken aratan, tek adam korktuğu için halkı korkutmaya çalışıyor. Ama bilmiyor ki ne ak saçlılar ne de Gezi’de direnen gençler ondan korkmuyor” dedi.

chpli-Bedri-serter

‘Genel başkanı kimsenin eleştirmeye hakkı yok’

CHP’li Bedri Serter, “ Biz Atatürk’ün torunlarıyız. Demokrasinin başkenti İzmir, özgürlüğün başkenti İzmir biz nerede İzmirliyiz dersek insanların gözlerinin içi gülüyor. Her karış toprağında izimiz var. Birbirimizi eleştirmeyelim lütfen bundan bıktım! Bu kürsüye çıkacak arkadaşlarımız ilerisi için  yeni bir yol haritası söylesin. Tartışabilirsiniz fakat genel başkanı kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Bir bütün olursak iktidara geçeğiz önemli olan Atatürk’ün ilkelerine sahip çıkabilmek. Tencereler boş evlerde, biz bunlara hitap etmek mecburiyetindeyiz, işsiz gençler için… Artık eleştirmeyelim” diye konuştu.

Rana Beyza ÖZTÜRK

izmirde-yavru-kaplan-dogdu

Doğal Yaşam Parkı’nda ilk defa kaplan doğdu

izmir-de-koruyucu-aile-drami

İzmir’de yürek burkan olay: Başına gelmeyen kalmadı