in ,

CHP’li Serter’den Bakan Pakdemirli’ye çağrı: Saf olmayın, ekibinizle uyanık olun

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, haftalardır İzmir’de devam eden yangınlarla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye orman yangınlarına karşı uyanık olun çağrısında bulundu.

chpli-Bedri-serter

“Yangınların çıkış nedenleri konusunda tamamen iyi niyetli olmak saflık olur” diyen Pakdemirli’ye sert tepki gösteren CHP’li Serter, “Biz hiçbir zaman saf olmadık, ama siz önlem almak ve yasaklar koymak konusunda hep geç kaldınız ve saf değil ama sağır oldunuz. Size sesleniyorum: Saf olmayın, ekibinizle uyanık olun” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülke genelinde son bir haftada 227 yangının çıktığını belirten Serter, yangınların 146’sının orman yangını olduğunu ve İzmir’de 33 yangının gerçekleştiğini hatırlattı. Bakanlığın orman yangınları konusunda yeterli tedbir ve önlemleri almadığını belirten Serter, “Geçen sene Menderes ilçemizde insani ve teknik sebeplerden 500 hektar alanımızı kaybettik. Bir senedir neredeyse bağıra bağıra söylüyoruz, ormanlarımız için acil önlemler alın, insan kapasitesini ve teknik kapasiteyi arttırmak tek başına yeterli değil, ormanlara girişleri yasaklayın diye ama yine sağırsınız bize.Biz hiçbir zaman saf olmadık, ama siz önlem almak ve yasaklar koymak konusunda hep geç kaldınız ve saf değil ama sağır oldunuz. Size sesleniyorum: Saf olmayın, ekibinizle uyanık olun ” diye konuştu

‘Aynı anda üç yerde yangın çıkması normal mi?’

İhmallerin ardı arkası kesilmeden ormanların ateşe atıldığını söyleyen Serter, “Bu sene sadece Menderes ilçesinde çıkan yangında şu ana kadar 400 hektara yakın ormanımızı kaybettik. Bölgeden aldığım bilgiler, belediyenin ve muhtarlarımızın söylediklerine göre bu yangınlar tasarlanmış yangınlar. Aynı anda üç ayrı yerde yangın çıkması normal mi? Sayın bakana sesleniyorum, böyle bir durumda kim uyanık olmalı. Türk halkı olarak, bayramda canla başla orman yangınlarıyla mücadele eden tüm kahraman itfaiyecilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

zeytin-agaclari-yanan-ciftciye-destek

Zeytin ağaçları yanan çiftçiye destek!

izmirli-prof-dr-ferit-hakan-oner-son-yolculuguna-ugurlandi

İzmirli Prof. Dr. Ferit Hakan Öner son yolculuğuna uğurlandı