in ,

CHP’li Serter’den Bakan Soylu’ya ‘bekçi’ sorusu

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Ülke huzurunu ve güvenini bekçilerle değil, istihdamla sağlayın” diye konuştu

bedri-serbedri-serterden-aciklamaterden-aciklama

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, son günlerde TBMM gündeminde olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’nun gündeme geliş zamanlamasını ve içeriğini eleştirdi.

Serter, “Türkiye’nin esas gündemi işsizlik, Türkiye’nin esas gündemi yine borçla, yine krediyle yüz yüze bırakılan esnaflar, Türkiye’nin esas gündemi mahkemeler açılınca icra dosyalarıyla yüz yüze gelecek insanlarımız, Türkiye’nin gerçek gündemi yeterince yakıcıyken 30 bin tane gencimize iş imkanı yaratacak bir formatın üzerinde 600 milletvekili olarak tepinip duruyoruz. Soruyorum, COVİD-19 ile birlikte tırmanan istihdam krizini, 13 milyon gencimizin işsizlik problemini böyle mi çözecek bu iktidar?” diye sordu.

Serter, sorunun tek başına istihdam sağlamak olmadığını ülkenin geleceğine katkı koyacak, üretimi arttıracak istihdam yollarının bulunup gençlerin de ülke ihtiyaçları doğrultusunda istihdama yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi. Serter, “Özellikle tarım alanındaki üretim kapasitesinin gençlerimize yönelik olarak cazip hale getirilmek ve üretim kapasitesini de maksimum noktaya getirecek imkânlar sağlamak mecburiyetindeyiz” dedi.

“‘Fetö’cü 47 bin emniyet görevlisinden sonra güvenlik zafiyete mi uğradı ki 30 bin bekçi alıyorsunuz”

İzmir Milletvekili Bedri Serter, açıklamasında, bu yasanın getirilmesinin altında yatan sebeplerden birinin de daha önce emniyete yerleştirilmiş ve sonrasında FETÖ’cü olmaları nedeniyle görevden alınmış olan 47 bin polisin yerine Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bulduğu formülle “Çarşı ve Mahalle Bekçileri” adı altında atama yapmak olduğunu hatırlatarak İçişleri Bakanı Soylu’ya sordu: “Bu alınan 30 bin tane bekçi FETÖ’den görevden alınan polislerin yerine mi alınıyor yoksa bizim farkında olamadığımız ve İçişleri Bakanlığı’nın farkında olduğu Emniyet teşkilatı ve askeri teşkilat içinde birtakım eksiklikler mi görüldü? “

“Güvenlik ve iç barış gencecik çocukların beline silah vermekle sağlanmaz”

İzmir Milletvekili Bedri Serter, getirilen yasa tasarısında teklif edilen maddelerde, istihdam sağlanacağı söylenen 30 bin gence çok kısa bir süre verilecek eğitim sonrası silah, kelepçe ve jop kullanma hakkı verileceğini hatırlattı. Serter, “Cumhurbaşkanı, Bakanlar, liderler, milletvekilleri bangır bangır iç barış, iç barış, iç barış diye haykırıyor, siz eğitim seviyesi ne olursa olsun 30 bin kişiye vereceğiniz kısıtlı ve sınırlı eğitimlerle bekçi olma hakkı verip halkın içine asayiş sağlamak için salacağınızı söylüyorsunuz. Bununla iç barışı sağlamak bir yana toplumsal barışı dinamitliyorsunuz” dedi.

at-yarislarinda-heyecan-yarin-basliyor

At yarışlarında heyecan yarın başlıyor

pilot-bolge-izmirde-orman-yanginlari-icin-termal-kamerali-gozlem

İzmir’de orman yangınları için termal kameralı gözlem!