in ,

CHP’li Sındır, gıda ürün stoğunun durumunu sordu

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Türkiye’yi etkisi altına alan corona virüs nedeniyle gıdaya erişimde devamlılığının nasıl sağlanacağını, gıda ürün stoğunun ne durumda olduğunu

chpli-sindirak-parti-iktidarinda-ciftcilerin-borcu-83-kat-vatandasin-borcu-139-kat-artti

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Türkiye’yi etkisi altına alan corona virüs nedeniyle gıdaya erişimde devamlılığının nasıl sağlanacağını, gıda ürün stoğunun ne durumda olduğunu, çiftçilerin üretimlerine virüsten etkilenmeden devam edebilmeleri için alınan önlemleri yazılı soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Sındır, “gıda sıkıntısı yaşanmaması için tarımda ivedilikle aklın ve bilimin ışığında önlemler alınmalı, üretici toprakla buluşturulmalı, tarım sektöründe bir seferberlik anlayışı ile üretimde devamlılık sağlanmalı” dedi.

Bakanlığın alacağı önlemler

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi corona virüsün Türkiye’de de üretim sürecini derinden etkileyeceğini belirterek sözlerine başlayan Sındır, “tarım sektörünün ayakta kalabilmesi, üreticilerin zarar görmemesi ve vatandaşlarımızın gıda tedarikinin aksamaması için Tarım Bakanlığı ivedilikle aklın ve bilimin ışığında önlemler almalı. Bu önlemler; odalardan, kooperatiflerden, üniversitelerden, üretici birliklerinden ve çiftçilerimizden fikirler alınarak oluşturulmalı. Bilim kurulunca sağlığımız için evde kalınması ve izolasyonun sağlanması yönünde çağrılar yapılmakta. Çağrılara çoğu yurttaşımız kulak vermiş ve evlerinde kendi imkanları ölçüsünde izole olmuş durumda. Tavsiye edilen izolasyon; üretimin düşmesine, tüketimin artmasına neden olacağından dolayı tarım sektörünün ayakta kalabilmesi ve üretimin devam etmesi için Tarım Bakanlığının alacağı önlemler yaşamsal önemdedir” dedi.

Türkiye’nin gıda ürün stoğu ne durumda

Corona virüs sorununun küresel olması ve ne zaman biteceğinin belli olmaması nedeniyle gıdaya erişim ve devamlılığı noktasında alınacak önlemlerde zaman kaybedilmemesi gerektiğini belirten Sındır, “atılacak adımlarla tarım sektörünün ve üreticilerimizin kaygıları acilen giderilmeli. Şu anda Türkiye’nin gıda ürün stoğu ne durumda, hangi üründen ne kadar mevcut bilmiyoruz. Pandemi nedeniyle ekimi, üretimi yapılamayacak olan ürün çeşit ve miktarı var mı? Varsa bunlar hesaplandı mı? Gıda ürün stoğumuz bu eksiği karşılayacak düzeyde mi? Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs nedeniyle Türkiye’nin ithal ettiği ürünleri ithal edememesi durumunda yaşanacak gıda ve ürüne erişim sıkıntısı ne miktarda olacak? Ülkemizin bu anlamada önünü görebilmesi  adına zaman kaybedilmeden bu çalışmalar yapılmalı. Geçen her dakika ülkemizin aleyhine işliyor” dedi.

‘KDV ve ÖTV alınmamalı’

Sözlerine dar boğazda olan çiftçilerin virüs nedeniyle üretim yapamaz hale geldiğini vurgulayarak bitiren Sındır, şöyle konuştu: “Çiftçilerimize bu süreçte kullanmış oldukları mazottan, gübreden, ilaçtan, elektrik vb. tüm ekip ve ekipmandan KDV ve ÖTV alınmamalı. Üretimde yaşanabilecek iş gücü kaybının önüne geçilmeli. Sermaye yetersizliğine ve fiyat yükselişlerine karşı net çözümler üretilmeli ve finansman desteği sağlanmalı. Çiftçilerimizin banka hesaplarına borçları nedeniyle bloke koyulma ihtimali akıllardan bile geçirilmemeli. Çiftçilerimizin borçları faizsiz ertelenmeli, destek ödemeleri acilen yapılmalı. Gıda sıkıntısı yaşanmaması için tarımda ivedilikle aklın ve bilimin ışığında önlemler alınmalı, üretici toprakla buluşturulmalı. Ezcümle tarım sektöründe bir seferberlik anlayışı ile üretimde devamlılık sağlanmalı.”

 Korona virüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında sayaçların okunmasını durduran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bu süreçte işyerleri, ticarethaneler, sanayi kuruluşları ve turistik tesisler için su faturası tahakkuk ettirmeyecek.

İZSU’dan Korona güncellemesi, son üç ayın fatura ortalaması baz alınacak!

chpli-sertelden-rtukun-sansur-uygulamalarina-tepki

CHP’li Sertel: Terhis olan askerler kışlalarında mahsur kaldı