in ,

CHP’li Yücel: Arsızlık ve pişkinlik var

Kongrenin açılış konuşmasını CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yaptı.

deniz-yucelden-kongre-aciklamasi
 Konuşmasına, geçtiğimiz günlerde Elazığ ve Van’da yaşanan doğal afetlerde ve İzmir’den kalkan İstanbul uçağının kaza yapmasıyla hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yararlılara şifa dileyerek sözlerine başlayan Yücel, “Bu tarz doğal afetlerde can ve mal kaybının önüne geçmek istiyorsak ülkeyi yönetirken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi aklı ve bilimi yoldaş almalıyız. Bir arsızlık ve pişkinlik var” dedi.

‘Devlet zarara uğratılıyor’

Başkan Yücel; “İktidara yakın özel bir şirket Kızılay‘ya 8 milyon dolar bağış yaptı. Neden Ensar Vakfı’na aktarmak için… Bağış neden Kızılay’a gidiyor çünkü Kızılay kamu yararına kurulmuş bir dernek. Vergiden muaf. Türkçesi vergi kaçırılıyor, devlet zarara uğratılıyor. Kazanan kim bağışı yapan şirket, bağışı alan Ensar Vakfı, aracılık eden Kızılay. Yani tüm tarafların kazandığı bir sistem. Kızılay üzerinden bağıl yapılmasaydı 8 milyon dolar devletin kasasına gidecekti. Kaybeden devlet, halk… Demokratik, çağdaş ve hukuk kurallarıyla yönetilen bir ülkede bunlar kabul edilemez ancak bunların ar damarları çatlamış” dedi.

‘Türkiye şu anda yönetilmiyor’

“Vatandaşın bir karış toprağını yandaş sermayeye yedirmeyeceğiz” diyerek sözlerini sürdüren Yücel, “Bugün Türkiye’de ekonomi çökmüş durumda. Ekonomik kriz olağan bir hal aldı. 7 milyonu aşkın işsiz var. 2020’nin ocak ayında açılan icra dosyası 600 binin üzerinde. 1.5 milyonun üzerinde EYT var. 17 yıl önce iktidara geldiğinde komşularıyla sorun yaşamayan Türkiye’nin şu anda sorun yaşamadığı komşusu kalmadı. Mezhep üzerine, kişisel ihtiraslar üzerine hareket ediliyor. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Türkiye şu anda yönetilmiyor. Bu gidişe ‘Dur!’ demek sizin elinizde, bizim elimizde, CHP örgütlerinin elinde, vatanını milletini seven tüm yurttaşlarımızın elinde. CHP’nin tarihle özdeşlememiş bir misyonu var. Mustafa Atatürk ve arkadaşları emparyalizme karşı tam bağımsız Türkiye için mücadele ettilerse, siz de bu ülkede yaşayanların daha çağdaş, daha demokratik bir ülkede yaşamaları için mücadele ediyor. Martın sonu bahar olsun dedik, Mart’ın sonunda baharı getirdik. 11 büyükşehir ve 191 ilçe belediyesini kazandı. Yüzde 58 gibi bir oranla seçim kazandı. İzmir’de 22 olan belediye sayımızı 24’e çıkardık. 24 ilçede kendi adaylarımız ve bir ilçede de ittifak ortağımız İYİ Parti adayı ile 25 ilçede seçimi kazandık. Bugün Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 50’sini CHP’li belediyeler yönetiyor. Bu başarıda hepinizin payı var. İttifak ortaklarımızın payı var. Vatanı için, milleti için, Cumhuriyet değerleri içib kavga ve mücadele eden tüm yurttaşlarımızın emeği var. Ancak bu başarının bir de mimarı var: Göreve geldiği günden bu yana CHP örgütlerini toplumun bütün kesimleriyle kucaklaştıran, hak, hukuk, adalet diyerek yürüyen, Millet İttifakı’nın kurulmasında öncü olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu kutluyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘İKTİDARI YÖNETMEYE HAZIR’

Sonrasında salona seslenerek, “Bugün CHP’yi iktidara taşıyacak olan kadroları seçmek için buradayız” vurgusu yapan Yücel, “Parti içi kadrolarımızı belirlediğimiz bu süreçte sandığa giderek iradesini sandığa yansıtan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. İlçe başkanlarımızı, yöneticilerimizi ve il delegelerimizi kutluyorum. İki sene birlikte görev yaptığım, emek ve mesai yaptığım il yönetim ve disiplin kurulu üyelerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. CHP bugün genel başkanlarının, milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyeleriyle, tüm üyeleriyle iktidarı yönetmeye hazırdır. Mutlu ve huzurlu Türkiye’yi kurmak üzere kongremizin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

gulizar-bicer

DİVAN BAŞKANI SEÇİLDİ

Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca divan başkanlığı için oy birliği ile seçildi. Geçmişte yaşanan gelişmelerle birlikte hafızaları tazelemek istediğini belirten Biçer Karaca, “16 Nisan Referandumu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana verilen demokrasi mücadelelerini hiçe sayarak ülkemize gerçekten her anlamda çok derin sorun ve krizler yaşandı. Referandumla kuvvetler ayrılığı güçlenecek, koalisyonlar düzelecek ve adaletin daha güçlü olacağı bir yönetimi hayata geçireceğiz diyenler sonra ne yaptı? Ülkemizde koalisyonu bitireceğiz diyerek saraya bu ülkenin geleceğini teslim edenler ittifak yasası ile koalisyonla seçime gittiler. Ekonomimiz şaha kalkacaktı ama üzülerek ifade etmek isterim ki bırakın ekonominin şaha kalkmasını vatandaşlarımız buhranla yaşamına son vermeye başladı. ‘2020 çok güçlü başladı’ diye konuşurlarken Hatay’da bir vatandaşımız ‘Çocuklarımız aç diyerek kendisini yakmıştır. Damada ekonomiyi teslim edenler tek adam ve saray yönetimiyle halktan uzaklaşmış onların sorunlarını kulakları tıkamış sosyete damadı ile Türkiye’yi aşılması çok zor durumlarda bırakmıştır. Bugün ekonomimiz buhranın eşiğindedir. 8 milyona yakın vatandaş işsiz, 2 milyon üniversite mezunu işsiz… Vatandaşımız 2019 yılında açlığın pençesinde yaşamdan kopmayı tercih etmişlerdir. CHP olarak çağdaş, bilimsel, laik eğitimin önünü vurguladıkça onlar hep bize karşı çıktılar. Bugün gelinen noktada görüyoruz ki, dünyada örnek gösterilecek bilimsel araştırmalarıyla örnek olacak üniversiteler arasında bizim üniversitelerimiz yer alamadı. Üniversitelerimiz bilimden uzaklaşmış saray ve şurasını yandaşlık eden bir anlayışa teslim edilmiştir. Ülkemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ anlayışından uzaklaşmış, Trump’la Putin arasında savrulan tek adam anlayışında bir ülke haline gelmiştir” dedi.

‘TEK YOL İKTİDARDIR’

“İzmirliler, Kuva-i Milliye’nin Çoban Ateşi’ni Hasan Tahsin’in il kurşunu ile yakan İzmirliler” diyerek sözlerini sürdüren Divan Başkanı, “Bu böyle devam etmeyecek değil m? Tüm Türkiye bugün İzmir’den bu salondan Türkiye’ye verilecek olan müjdeli haberleri özlem ve heyecanla bekliyor. CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük özveri ile kurduğu demokrais ve millet ittifakı ülkemizde burada daha güçlü bir İzmir ile Türkiye için daha güçl, bir demokrasi için birlikte yaşaacağız. Ben bu mücadele İzmir’de bugüne kadar emek veren Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak olan büyük yürüyüşümüze yoldaşlık eden bütün arkadaşlasrımıza teşekkür ediyorum.  Bugün İzmir’den tıpkı 15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in attığı kurşunla bir direnişin örgütlenmesini ateşleyen İzmir’de ‘Tek yol iktidar’ diyoruz” diye konuştu.
tuncay-ozkan-izmir-il-kongresi

ÖZKAN: KAZANACAĞIZ!

Cumhuriyet Halk Partisi’nde demokrasi dışında bir şey olmayacağı vurgusuyla sözlerine başlayan CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “CHP içinde FETÖ olmaz, PKK olmaz… Her gün ağız dolusu küfür ile CHP’ye sallayanlara sesleniyorum: Biz demokrasiye, insan haklarına, iyiiyi, doğruya güzel olana katkı sunmaya devam edeceğiz. Biz açlıktan kendini yakan babanın duası için, evine ekmek götüren işçi için kazanacağız. Bilim için, akıl için, insanlar için kazanacağız. İzmirimizi canı yürekten kutluyor, kurultayımızın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.
tunc-soyer-izmir-kongresi

‘SOSYAL DEMOKRASİ…’

Tuncay Özkan’dan sonra kongrede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Değerli Genel Başkan Yardımcılarım. Çok değerli milletvekillerim. örgütümüzün çok değerli emekçileri hepimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün tam 10 ay oldu. 10 ay içinde en büyük yatırımın adımını attık. Buca metrosu, 1 milyar 70 milyonluk projeyle büyük bir adım atıyoruz. Buca’da hayatı değiştirecek bir adım olacak. Türkiye’De en çok metro agğına sağhip olan kent olma halinde ilerliyoruz. Körfez’i üç yıl içinde yüzülür hale getireceğiz. Onlarca yüzlerce proje başlığımız. İki ay sonra bir yılın muhasebesini yapacağız. Bir yıl içinde ne yaptığımızı bütün Türkiye’ye duyuracağız. Hepinizin içinde yaşamaktan onur duyacağınız bir karnemiz olacak. Rekor başarıyı kazanmamıza emek veren tüm milletvekillerimize, Deniz Yücel Başkanımıza, il ve ilçe yöneticilerine huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sevgili CHP’liler bugün demokrasi şölenine dönüşecek kongrede Cumhuriyetten bahsetmek istiyoruz. Türkiye’yi arap dünyasından ayıran şey Cumhuriyet olmuştu. Bizi yoksulluk ve cahillİkten koruyan miras Cumhuriyet olumuştur. Bugün bu miras har vurup harman savruluyor. Cumhuriyet’in varlık nedenleriyle çakışıyorlar. Bu tutum ve davranışlar bize demokrasinin bir kişinin tutumu olmadığını milyonların iradesi olduğunu gösteriyor. Aklımızı başımıza toplamalayız. Atalarımızın aziz hatırasına ve çocuklarımızın geleceğine ihanet edemeyiz. Bütün yaşam gayelerimizi Cumhuriyet’i koruma mücadelesine dönüştürmeliyiz. Önce onu korumak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Cehalete ve popülizme, teröre, baskıya, faşizme karşı mücadele etmeden Cumhuriyet’i koruyamayız. Bu mücadelenin pusulası sosyal demokrasidir. Yaklaşık 45 yıl önce delikanlıyken sosyal demokrasiyle tanışmıştım. Tarihin hiç bir döneminde ihtiyacımız olmadığı kadar lazım olan bir anlayıştır” dedi.

 ‘O SATIH BÜTÜN VATANDIR’

‘Ceheneme süreklenen güzel ülkemizi el birliğiyle cennete çevirmek bizim elimizde’ diyen Başkan Soyer “CHP’nin tek kamu gücü belediyelerdir. 11 büyükşehirin Türkiye nüfusunun yarısının fazlasından kucakladığını düşünün. Her gün milyonlarca insana dokunuyoruz. Her yerde açmış çiçeklerimiz var. İnsanların iş bulamadığı için intihara sürüklendiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Birlik olup çok daha fazla konuşacağız. Mücadelenin öncüleri sizlersiniz. Bu mücadelenin neferi en çok İzmir’e yakışıyor. Aramızdaki ayrılıkları bir tarafa bırakarak, olanca gücümüzle aydınlığı yurt çapına yayacağız. Kurtuluşa ihtiyacımız olduğu bu günlerde diyoruz ki; Hattı müdafa yoktur, sattı müdaafa vardır. O satıh bütün vatandır” diye konuştu.
selin-sayek-boke

‘DÜZENİ DEĞİŞTİRMELİYİZ’

“Bizler, tüm CHP’liler, özellikle ama özellikle İzmirli CHP’liler, Cumhuriyet’in neferi olduğumuzu aklımızdan çıkarmamız gereken bir dönemden geçiyoruz” diyen CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Cumhuriyetin tam da 100’üncü yılında yeniden Cumhuriyeti kurma iddiasının büyük sorumluluğunu taşıyoruz. Bu kararlığa ihtiyacımız var. Bütün dünyada oluşan gereken bir düzenle karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti’ni Cumhuriyet yapan bütün devrimleri yeniden ayağa kaldırarak siyaseti yeniden başlatmamız gerekiyor. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da güçlü bir sol rüzgarı görüyoruz. TBMM’de sizleri temsil etmek üzere, Avrupa Konseyi Sosyalist Grubu’nda, işte burada sözünü verdiğimiz eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu iktidar 17 yıldır sadece Türkiye’yi kötü yönetmedi, Türkiye’nin düzenini değiştirdi. Ortaya koyacağımız iktidar iddiası, bu ülkeyi daha iyi yönetirken düzeni değiştirme iddiası olmak zorunda. Deprem, çığ, uçak kazası, maden ve inşaatlardaki göçükler, doğalgaz faturasını ödeyemediği için yok olan aileler ve bunun yanında doğalgazdan kazandığı parayı Kızılay aracılığı ile aktaranlar… Bunları asla unutmamalıyız. Tek adam rejimi bizi korumasız bıraktı ve halkı ölüme terk ediyor. O zaman korumasızlığı sonlandıracak güvenceli bir geleceği sağlayacak sosyal devlet ve halkçı düzeni sağlamak zorundayız. Halkçı bir programla sosyal düzeni değiştirmeliyiz. Biz düzeni değiştirmeliyiz. Çünkü biz CHP’yiz. Sadece iktidara talip değiliz. İktidara sahip olduğumuzda yapacaklarımızı yüksek sesle söylemek zorundayız. Görev bize düşüyor. Sadece iktidarı eleştirmek değil, düzeni değiştirmek gerekiyor. Demokrasiyi güçlendiren ve basını özgürleştiren bir yönetim kurmak zorundayız. Bu düzen rantçı düzen, sömürü düzeni, sermaye düzeni. Emek diyen, laiklik diyen, Ensar Vakfı ile değil Milli Eğitim değerliyle büyüyen çocukların var olması için Atatürk’ün gösterdiği hedefe doğru adımlar atmamız gerekiyor. Geçmişimize sahip çıkan, bugünü doğru okuyan bir siyasete ihtiyacımız var. Bu hedefleri gerçekleştirecek ve sahaya çıkacak sizlerle birlikte kuşkusuz ki sadece iktidara talip olmayacak, düzeni de değiştireceğiz. Biz CHP’yiz. Özgürlüğün, laikliğin, emeğim, demokrasinin partisiyiz” ifadelerini kullandı.

YAĞMUR GÜLÜ

 

yasli-cifti-olum-bile-ayiramadi

Tire’de ev yangınında yaşlı çift hayatını kaybetti

chp-izmir-de-carsaf-liste-ile-secim

CHP İzmir’de, ‘çarşaf liste’li kongre