in ,

CHP’li Yücel’den asbestli gemi çıkışı: Türkiye kimsenin çöplüğü değildir…

Söküm için Aliağa’ya gelecek zehirli gemiyi Hindistan’ın bile kabul etmediğini söyleyen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Türkiye çöplük değildir” dedi

chpli-yucelden-asbestli-gemi-cikisi

İçerisinde 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen NAe Sao Paulo uçak gemisinin sökümü için Aliağa’ya geleceği haberleri tartışmalara sebep olmuştu. Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mahir Polat ve İl Başkanı Deniz Yücel, Aliağa’da basın açıklaması yaptı.

NAe Sao Paulo gemisinde olan asbestin tüm dünyada kanserojen bir mineral olarak değerlendirildiğine dikkati çeken milletvekili Polat, “Asbest, işlenmesi sırasında havaya parçacıkların yayılmasıyla insanların akciğerlerine yapışıyor ve nihayetinde kansere sebep oluyor. Normal bir insana göre asbestin kanser yaratma riski 5 kat fazla, sigaranın ise 10 kat fazla. İkisine de maruz kalındığı takdirde kanser riski 50 ile 90 kat arasında artıyor. Biz, işlemin getireceği sermayeye karşı değiliz ama her şeyden önce bunu işleyecek insanın sağlığı önemli. NAe Sao Paulo gemisiyle ilgili yapılan analizlere göre gemi 9 ton civarı asbest içeriyor. Aliağa açısından çok ciddi risk taşıyan bir gemi sökme operasyonuyla karşı karşıyayız. Anayasa’mızın 56’ncı maddesinden aldığımız yetkiyle bu geminin Aliağa’da sökülmemesi için elimizdeki tüm olanaklarla karşı çıkacağız” açıklamalarında bulundu.

HESAP SORACAĞIZ’

Asbestli gemiyi zamanında Hindistan’ın bile kabul etmediğinin altını çizen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de şunları söyledi: “Aliağa çevresiyle, doğasıyla, deniziyle, huzur içinde yaşayan insanlarıyla anılmak istenen bir ilçe. Aliağa, çocuklarının zehir soluyarak büyümesini, 5 kuruş para için halk sağlığının tehdit edilmesini istemiyor. Brezilya’ya ait asbest yüklü gemi NAe Sao Paulo’nun Aliağa’da sökülmesini ne Aliağalılar ne de İzmirliler istiyor. Bu konuda dünyada zehir çöplüğü olarak kullanılan Hindistan’da bile bu geminin ikizi olan ve 760 ton asbest barındırdığı tespit edilen geminin sökümü mahkeme kararıyla geçmişte reddedilmişti.”

Yücel açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hindistan’ın bile reddettiği, sökülürken ortaya çıkacak tüm zehrin doğaya ve havaya karışacağı kesin olan bu gemi geminin sökümünü yapmak zorunda mıyız? Gemi sökülürken elde edilecek gelir; doğadan, halk sağlığından, çocuklarımızdan daha mı değerli? Bakanlar tarafından yapılan bu zehirli geminin tüm güzellemelerine karşıyız. Dünyanın bir çok ülkesinde kendi ürettikleri zehirli atıkları çevre ve insana sağlığına zarar vereceği için kendi ülkelerinde bertaraf etmeyerek, Türkiye’ye çöplük muamelesi yaparak, Türk halkının sağlığını hiçe saymasını kabul etmiyoruz. Hukuk çerçevesinde sorumlu herkesten tek tek hesap soracağımıza kimsenin şüphesi olmasın.”

Tolga Yaman

feci-kazada-agir-yaralanan-gencten-uzucu-haber

Feci kazada ağır yaralanan gençten üzücü haber

ak-parti-2023-icin-konaktan-yola-cikti

AK Parti, 2023 için Konak’tan yola çıktı