in ,

CHP’liler Türk-İş İzmir’i ziyaret etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türk İş’i ziyaret etti. Ağbaba, “Tüm örgütlenme haklarınızı, mücadelenizi gönülden destekliyoruz” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İşçi Sendikaları, Esnaf-Sanatkar ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türk-İş İzmir Bölge Temsilciliği’ni ziyaret etti. Ziyarette Ağbaba’ya, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Özkan Tice de eşlik etti. Türk-İş Bölge Temsilciliği binasında gerçekleşen ziyarette Türk-İş Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak ve sendikanın şube başkanları yer aldı.

Ziyarette ilk konuşan Türk-İş Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak oldu. Çakmak, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nın Torbalı Belediyesi ile yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışıyoruz. Yalnızca Torbalı Belediyesi’nde sıkıntımız var, yetki aldık ama yetkimize itiraz var. Şu an iş mahkemesinde… Onun dışında bölgemizde herhangi bir sıkıntımız yok. Ben göreve geleli 10 ay oldu, geldiğimde asgari ücreti konuşuyorduk halen daha asgari ücreti konuşuyoruz. Biz asgari ücrete zam yapılmasına karşı değiliz ama bütün çalışanlarımızın faydalanması için yapılacak her türlü ücret politikasını göğsümüzü aça aça kabul ederiz. Bizleri çok memnun ettiniz, teşekkür ederiz. Burası Türkiye işçi sınıfının baba ocağıdır. Gelerek bizleri onore ettiniz” dedi.

GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ’

Sendikal özgürlük ve örgütlenmenin önemine vurgu yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “Biz, sendikaların ‘hayır’ dediği şeye ‘evet’ demiyoruz, ‘evet’ dediğim şeye ‘hayır’ demiyoruz. Bu, iktidarımızda da böyle olacak. Örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Biz CHP olarak geçmiş dönemden bu yana hem sendikalıların hem sendikalı olmayanların sorunlarını Türkiye kamuoyuna getirmeye çalışıyoruz. Bu mücadelede ortaklaşınca sonuçlar elde ediliyor. Biz hep şunu söylüyoruz; sendikanın partisi olmaz, partinin sendikası olmaz. Hiçbir sendika bir siyasi partinin arka bahçesi ya da onun sözcüsü olmamalı. İktidar ya da muhalefet fark etmez. Eğer olursa kendi haklarını savunamaz. Biz işçilerimizin örgütlenme özgürlüğü olduğuna inanıyoruz ve bu konuda asla müdahil olmuyoruz. İşçi hangi sendikayı istiyorsa oraya üye olabilmeli, orada mücadele edebilmeli… Biz bu anlayıştayız. Hem partimizin hakim olduğu belediyelerde hem diğer kurumlarda herhangi bir sendikanın tarafını tutmuyoruz. Kendi alanınızdaki tüm örgütlenme haklarınızı, mücadelenizi gönülden desteklediğimizi bilmenizi isterim” diye konuştu.

SORUNLARIN SEBEBİ SİSTEM’

“Türkiye’nin sorunları sizlerin sorunları” diyerek sendika temsilcilerine seslenen CHP’li Ağbaba, “Bu sorunlardan en çok etkilenen kesimlerin başında işçi sınıfı, memur, emekli, asgari ücretli geliyor. Türkiye’de yaşadığımız problemlerin nedenlerini eğer doğru teşhis edebilirsek çözüm önerilerini ortaya koyup çözebiliriz. Biz bugün yaşadıklarımızın yaşanacağını aslında 16 Nisan Referandumu öncesinde ifade etmeye çalıştık. 20 Temmuz Sivil Darbesi ile birlikte hem çalışma hayatında hem örgütlenme alanlarının olduğu meslek örgütlerinde hem baskılar oluştu hem de tek adamlık sisteminin getirmiş olduğu zararlar oluştu. Bunu hem 2016’da hem 2018’de söyledik, ‘Tüm yetkileri bir elde toplarsanız, yargı bağımsızlığını yok ederseniz, bağımsız olması gereken kurumları bağımlı yaparsanız Türkiye gelişmez’ dedik. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri parlamenter sistemle yönetiliyor. Bugün insanların en çok şikayet ettiği şey hayat pahalılığı… Bunun sebebi enflasyon, ekonomi teorisi… Dolar, başkanlık sistemine geçildiğinde 4 buçuk liradan 17.2 liraya yükselmişse, akaryakıt geçen yıl 7 liradan bugün 30 liraya yükselmişse bunun sebebi var. Türkiye’de ekonomik, hukuksal ve siyasal anlamda gerilememizin sebebi bizim mevcut yönetim sistemimiz” açıklamalarında bulundu.

VERGİ ALMAYACAĞIZ

CHP’nin iktidara gelmesi durumunda izleyecekleri politikalardan da söz eden Ağbaba, “Türkiye nasıl düzelir? Türkiye’nin kaynağı var, üretimi var, parası var, çalışanı var, genç nüfusu var. Türkiye ayağa kalkar mı? Bu sistem değişirse ayağa kalkar. Demokrasi sizin ekmeğiniz, asgari ücretiniz, alım gücünüz… Demokrasi olursa bu sorunların hepsi düzelir. Bize, ‘Nasıl yapacaksınız?’ diye soruyorlar. Söyleyelim; bir, tasarruf yapacağız. Zor bir şey değil. Bizim yanımızda korumamız yok, makam aracımız yok. İhtiyaç da yok. CHP Genel Başkanlığı önemli bir makamdır, Genel Başkanımızın yaşantısına bakın… Genel Başkanımızın kızını, oğlunu, karısını kimse bilmez. Genel Başkanımızın oturduğu eve gidin bakın… Aile Destekleri Sigortası’nı duydunuz mu? 2011’den beri Genel Başkanımız söylüyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Aile Destekleri Genel Müdürlüğü kuracaklarını söyledi. Üretimi artıracağız, teşvik vereceğiz, çiftçinin mazotundan vergi almayacağız. Şatafata son vereceğiz. Bu memleketi tekrar her anlamda üreten bir ülke haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yağmur Daştan

‘Fakir fukara dostu iktidar gelecek!’

meclis

‘İZBETON kocaman bir karadelik oldu!’