in ,

Çifte Gezegen manzarası Doodle oldu

Dünyanın en büyük arama motoru Google, 2020 Kışı ve Çifte Gezegen manzarası (Jüpiter ve Satürn) için anasayfasında bir Doodle sürprizi yaptı. 21 Aralık Jüpiter ve Satürn buluşması ne zaman, saat kaçta olacak? sorusu ise merak konusu oldu.

cifte-gezegen-manzarasi-doodle-oldu

21 Aralık 2020 günü yılın en uzun gecesi gerçekleşecek. Kuzey Yarım Küre için kışın başlangıcı kabul edilen ve en uzun gecenin yaşanacağı 21 Aralık tarihi ile ilgili tüm merak edilenleri bir araya getirdik. Bugünde 2020 kışı ve çifte gezegen manzarası gözükecek. Peki 21 Aralık’da ne olacak, neler yaşanacak? İşte Jüpiter ve Satürn buluşması hakkında bilgiler

2020 KIŞI VE ÇİFTE GEZEGEN MANZARASI (JÜPİTER VE SATÜRN)

Satürn ve Jüpitern kavuşumu” olarak adlandırılan buluşma 21 Aralık gecesi yaşanacak. Jüpiter ve Satürn’ün bu yılki “büyük birleşmede” sıra dışı biçimde yakınlaşacakları; bunun, en son 16 Temmuz 1623 tarihinde yaşandığı ifade edildi.

Avustralya’da Monash Üniversitesinde görevli gökbilimci Michael Brown, Washington Post’a yaptığı açıklamada, Jüpiter’in Güneş’in çevresindeki turunu 12, Satürn’ün ise yaklaşık 30 yılda tamamladığını, iki gezegenin turlarını farklı eğime sahip yörüngelerde attığını, dolayısıyla bu denli yakınlaşmalarına nadiren rastlandığını söyledi.

Brown, 1623’teki “büyük birleşmenin”, gezegenler Güneş’e çok yakın olduğundan Dünya’dan izlenmesinin mümkün olmadığını, iki gezegenin “izlenebilir bu çok samimi görüntüyü” 1226 yılı mart ayında verdiği belirtildi.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA),Kuzey Yarım Küre’de en kısa günün yaşanacağı 21 Aralık’ta, iki gezegenin buluşmasının çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki gezegen arasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara göre bu kadar yakın bir kavuşum, en son 1226 yılında gerçekleşti. Gözlemlenebilir bir diğer kavuşum ise en son 1623 yılında gerçekleşti. Yani yaklaşık 800 yıldır, bu kadar yakınlaşmayan iki gezegen 400 yıldır birlikte, yakın bir şekilde görülmediler.

Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara göre 21 Aralık 2020 tarihinde oluşacak 0,1 derecelik yakınlaşmaya benzer bir kavuşum, en yakın 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek. Elbette, bu bile 21 Aralık kavuşumu kadar yakın olmayacak. Bu nedenle 21 Aralık akşamı güneybatı ufkuna bakmayı unutmamanız tavsiye ediliyor.

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere pek çok gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Çıplak gözle görülse bile özel gözlem cihazları sayesinde kavuşum çok daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

koronavirus-asisini-eksi-73-derecede-saklayacak-depo-izmirde-yapiliyor

Yerli ve milli aşı taşıma konteyneri İzmir’de üretildi

servis-minibusu-alev-alev-yandi-icindeki-12-saglikci-son-anda-kurtuldu

Sağlık çalışanlarını taşıyan servis minibüsü alev alev yandı: İçinde 12 sağlıkçı vardı