in ,

Çiğli’de dönüşüm resmen yola çıktı

Büyükşehir, Çiğli’de planladığı kentsel dönüşüm projesi için kolları sıvadı. Güzeltepe’de gerçekleşecek yerinde dönüşüm için ilk resmi adım atıldı

ciglide-kentsel-donusum

Çiğli’nin Güzeltepe Mahallesi’nde yaklaşık 5 yıl önce başlanan kentsel dönüşüm projesi sonunda hayat buluyor. Belediye encümeni tarafından projenin işleyiş esaslarını teşkil edecek uzlaşma ve tahsis şartları onaylandı. Bu doğrultuda yöre halkı ile görüşmelere başlamaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde hak sahipleri ile masaya oturacak.

Çiğli’de İlk kez 2015 yılında ilçe belediyesi tarafından start verilen kentsel dönüşüm projesinde ilk kazmanın vurulması için gün sayılırken, öncelikle proje için bir tanıtım toplantısı düzenlenecek, ardından da mahallede uzlaşma ofisi açılarak vatandaşlarla görüşmelere başlanacak.

ciglide-kentsel-donusum-projesi

SONRAKİ ADIM…

Güzeltepe Mahallesi’nde toplam 21 hektarlık alanı kapsayan ve 258 hak sahibini yakından ilgilendiren kentsel dönüşüm sürecinde ilk resmi adım bu kararla atılırken, 2016 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararının ardından çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, proje alanındaki hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yedi ayrı bölgede ve toplam 308 hektarlık alanda hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projeleri arasında en önemli yere sahip yatırımlardan olan bölgedeki çalışmalarda bir sonraki aşamada projenin yapım ihalesine çıkılması ve inşaat faaliyetlerine start verilmesi planlanıyor.

DEVREDİLMİŞTİ

Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hayata geçirilen ve yapım maliyetlerinin tamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak proje için bir süredir devam eden ölçüm ve tespitler tamamlandı, kıymet takdir raporları hazırlandı, kentsel tasarım ve mimari alan projeleri de hazırlanmıştı. 5393 sayılı yasa çerçevesinde yapılması planlanan kentsel dönüşümde 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki ilçe belediyesine bırakılmış, 2015 yılında alınan belediye meclis kararı ile de Güzeltepe’deki proje resmen başlamıştı. Daha sonra tüm tapu ve alım satım işlemlerinin de durdurulduğu bölgedeki yatırım ilçe belediyesince Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Toplam bin 166 konut yapılması planlanan projede Büyükşehir Belediyesi’nin şamalı olarak hak sahipleri ile uzlaşma tutanaklarını imzalayarak projenin yapımı için encümen ihalesine çıkması bekleniyor.

BİN 666 KONUT

109 bin 300 metrekaresinin konut, 7 bin 800 metrekaresinin ise ticari kullanıma ayrılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin temelinin ise 2020 yılının ikinci yarısında atılması bekleniyor. Diğer yandan, hak sahipleriyle ilk bilgilendirme toplantısı yapan Çiğli Belediyesi’nin önceki yıllarda yaptığı duyuruya göre, projede bir ilkin gerçekleştirilerek ve bölgedeki hak sahibi vatandaşlara kira yardımlarının yanı sıra beyaz eşya dağıtılması da bekleniyor. 1960’lı yıllardan sonra özellikle Van’daki Varto depreminin ardından İzmir’de göçle oluşan yerleşim alanlarından en önemlisi haline gelen Güzeltepe bölgesinde kentsel dönüşüm için belediyeler halk ile birlikte çalışmış, alanda yapılacak mimari proje taslakları da yine ilçe halkının taleplerine göre hazırlanmıştı. Yıllardır bölge halkının özlemle beklediği proje sayesinde 12 hektarlık kısmı dere yatağında bulunan mahallede özellikle altyapı ve ulaşım alanında yaşanan sıkıntılar da kentsel dönüşümle birlikte büyük ölçüde çözüme kavuşacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

 

cezalar-ranta-gore-devede-kulak-kalir

‘Cezalar ranta göre devede kulak kalır’

izmirde-faciadan-donuldu-park-halindeki-yolcu-otobusu-alev-alev-yandi

İzmir’de faciadan dönüldü: Park halindeki yolcu otobüsü alev alev yandı