in ,

Çiğli’de görme engelliler için özel menüler

Çiğli Belediyesi, bağımsız yaşam ve erişilebilirlik hizmetlerine devam ediyor. Resmi internet sitesini görme engellilerin kullanabilmesi için erişilebilir hale getiren Çiğli Belediyesi sosyal tesislerinde de kabartma yazılı (Braille) menü uygulamasına geçiyor

ciglide-gorme-engelliler-icin-ozel-menuler

Çiğli Belediyesi, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde düzenlediği “Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı“nda dile getirilen talepleri hayata geçirmeye başladı. Çiğli Belediyesi, bünyesinde bulunan Pelikan ve Akvaryum Sosyal Tesisleri‘nde görme engelli bireyler için kabartma yazılı (Braille) menü hizmeti vermeye başladı.

Engelli hakları aktivisti Yusuf Ak, hazırladığı menüleri makamında ziyaret ettiği Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü‘ye teslim etti. Belediyeye hazırladığı menü ile katkı sunulduğu için mutluluğunu dile getiren Başkan Gümrükçü ise Ak’a kabartma yazı ile hazırlanan teşekkür belgesini imzalayarak verdi. Başkan Gümrükçü teşekkür belgesini imzalarken; “Yusuf benim yazdığımı okuyamıyor, ben de onun Braille alfabesiyle yazdığını okuyamıyorum. İkimiz de engelleniyoruz. Aramızdaki iletişimin gelişmesi için engelleri ortadan kaldırmamız gerekiyor” dedi.

Başkan Gümrükçü: “Engelli bireylerin bağımsız yaşamlarını destekleyeceğiz”

Engelsiz Çiğli için çalışmalarına devam edeceğini belirten Gümrükçü, sözlerine “Göreve geldiğimiz günden beri engellilik hizmetlerimizin geliştirilmesi ve kurumsallaştırılması için çalışıyoruz. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’müze bağlı engelli birimimiz engellilik hizmetlerimizi yürütüyor. Engellilik hizmetlerimizde hak temelli yaklaşımı ilke olarak benimsedik ve hizmetlerimizi bu ilkeden hareketle planlıyoruz. Engelli bireylerin bağımsız yaşamlarını destekleyici çalışmalara odaklanıyoruz. Başlattığımız çalışmaların ilgi çektiğini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta Strazburg’da katıldığımız Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi koordinasyon toplantısında ‘Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı’ övgüyle karşılandı. Engelsiz Çiğli için çalışmalarımız devam edecek” şeklinde devam etti.

“Engelli bireyler için veri tabanı çalışması başladı”

Çiğli Belediyesi’nin engelli bireyler veri tabanı çalışmalarına başladığını belirten Başkan Gümrükçü, “Engelli bireyler veri tabanı çalışmalarına başladık. Çiğlili engelli hemşerilerimizin bilgilerini bir araya getirdiğimizde hizmetlerimizi daha etkili sunabileceğiz. Kalkıç Mahallemizde yaptığımız ziyaretlerde çeşitli engel gruplarından 67 bireye ulaştık. Çalışmalarımız tüm mahallelerimizde devam edecek. Ayrıca Yusuf Ak’ın önerisiyle belediyemizin hizmete sokacağı bir parka 2012 yılında aramızdan ayrılan hukukçu, anı yazarı, çevirmen ve Türkiye Görme Engelliler Kütüphanesi kurucusu Gültekin Yazgan’ın adını vereceğiz” dedi.

Çiğli Belediyesi, Resmi Sitesini Görme Engelliler için Erişilebilir Hale Getirdi

Engelsiz Çiğli” başlığı ile resmi internet sitesini görme engelli vatandaşlar için erişilebilir formatına dönüştüren Çiğli Belediyesi siteye ayrıca “Engel Avı” bağlantısını ekledi. Bu bağlantı aracılığıyla görme engelliler, Çiğli’deki engelleri, nerede ve nasıl engellendiklerini belediyeye bildirebilecekler.

bayraklinin-tarihi-evleri-arsivleniyor

Bayraklı’nın tarihi evleri arşivleniyor

yarali-atmaca-narliderede-tedavi-edildi

Yaralı atmaca Narlıdere’de tedavi edildi