in ,

Çin’e koronavirüs konusunda tepkiler büyüyor

ABD Başkanı Trump, Çin’in Kovid-19 salgınından kasten sorumluysa bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

cine-koronavirus-konusunda-tepkiler-buyuyor

ABD Başkanı Trump, Çin‘in Kovid-19 salgınından kasten sorumluysa bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile Mücadele Görev Gücü’nün Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump, ABD’de salgının ”pik noktasına” ulaştığına dair olumlu sinyaller görmeye devam ettiklerini ifade etti.

ABD’deki ölüm oranlarını nüfusa oranla Batı Avrupa ülkeleri ile karşılaştıran Trump, ”Ölüm oranımız muhtemelen Almanya hariç, diğer Batı Avrupa ülkelerinden çok daha düşük. Birleşik Krallık, İsviçre, Belçika, İtalya, Fransa bu ülkeler arasında yer alıyor. İspanya’nın ölüm oranı ise ABD’den yaklaşık 4 kat daha fazla.” dedi.

Trump, Çin’de ölüm oranının daha yüksek olduğunu iddia etti
Çin’deki rakamların ise gerçeği yansıtmadığı iddia eden Trump, ”Çin bir numara. Ölüm oranında bizden çok daha ilerideler.” diye konuştu.

Trump, Çin’in salgındaki rolüne ilişkin, ”Eğer hataysa hatadır ama kasten sorumlular ise sonuçlarıyla yüzleşmeleri gerek.” dedi.

Trump, ABD genelinde şimdiye kadar 4 milyondan fazla koronavirüs testi yapıldığını aktararak, nüfusa oranla test sayısının da birçok ülkeden daha fazla olduğunu savundu.

Avustralya Dışişleri Bakanı’ndan soruşturma talebi

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Çin’in korona virüs salgını hakkında şeffaf olmadığını belirterek uluslararası soruşturma talebinde bulundu.

cine-koronavirus-konusunda-tepkiler-buyuyor

Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde 2 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle Çin’e yönelik baskı artıyor. Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne yaptığı açıklamada, Çin’in şeffaflığı konusunda ciddi endişelerinin bulunduğunu ifade ederek virüsün kökenleri ve nasıl yayıldığı konusunda uluslararası soruşturma yapılmasını talep etti. Bakan Payne, “Korona virüs hakkındaki konular bağımsız olarak gözden geçirilmesi gerekiyor ve bunu yapmamız önemli. Avustralya bu konuda ısrarcı olacak” ifadelerini kullandı. Payne, Çin’in salgınla mücadelesi ve edinilen bilgilerin paylaşılması konusunda bilinmeyen detayların olduğunu belirterek, konunun bağımsız bir soruşturma sonucunda açığa çıkacağını belirtti.

Avustralya’nın uluslararası soruşturma talebi, Çin’e eleştirilerini arttıran ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in salgının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiği ifadelerinin ardından geldi.
Öte yandan, Avustralya Sağlık Bakanlığı, 6 bin 586 korona virüs vakası olan ülkede virüs nedeniyle 71 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

kemalpasada-yardimlar-ramazanda-da-devam-edecek

Kemalpaşa’da yardımlar Ramazan’da da devam edecek

korona-gunlukleri-misket-dikmen-ve-dr-bulent-cekemle-suruyor

“Korona Günlükleri” Misket Dikmen ve Dr. Bülent Çekem’le sürüyor