in ,

Citta Slow felsefesi turizmde umut oldu

Citta Slow yani Sakin Şehir Ağı’nın listesinde Türkiye’den 21 yerleşim yeri bulunuyor. 1999’da İtalya’da başlayan akım Türkiye’ye Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde Tunç Soyer tarafından taşındı. Tüm Türkiye’ye yayılan akım birçok destinasyon için yeni turizm fırsatları yarattı

citta-slow-felsefesi-turizmde-umut-oldu

Citta Slow hayatımıza yeni giren kavramlardan biri. Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde hem İzmir’i hem de Türkiye’yi ‘Sakin Şehir’ felsefesiyle tanıştıran Tunç Soyer’in bu önemli adımı geçen yıllar içerisinde ülkemizden ağa katılan yeni destinasyonlarla unutulmaz bir serüvene dönüştü.

Citta Slow’un felsefesi hepimize bir şeyler anlatıyor aslında: “Hareket, yaşamın gün geçtikçe hızlanmasından ve “günler, aylar artık ne kadar da hızlı geçiyor” diye şikâyet ettiğimiz modern çağımızda sakinliği, yavaşlığı ve akmakta olan zamanı hissederek yaşamanın önemini vurgulamak.” Bu akımın simgesi olarak herhalde en uygun hayvan olan salyangoz kullanıldı.

1999’da İtalya’da başlayan” Citta Slow” yani sakin şehir akımına Türkiye’den 21 farklı nokta katıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bu akıma rota eklemeyi başaran ülkeler arasında.

NASIL ‘SAKİN ŞEHİR’ OLUNUR?

Tıpkı UNESCO Kültür Miras ya da Coğrafi İşaret kavramı gibi bu oluşuma da katılmak için belli şartlar var. ‘Sakin Şehir’ olmayı hedefleyen, nüfusu 50 binin altında, şartları uygun olan şehirler bu harekete dâhil olmak üzere başvurabiliyor. ‘Sakin Şehir’ unvanı alabilmek için hareketin temel ilkelerini içeren yedi başlık altında; çevre ve altyapı politikaları, kentsel kalite, yerel üretimi korumak, misafirperverlik ve ‘Slow Food’ aktivitelerinin desteklenmesini şart koşan 70 maddelik koşulu yerine getirmesi gerekiyor.

Yerine getirilmesi gereken koşullardan bir kısmı şöyle:

* Nüfusun 50 binden az olması

* Geleneksel yapıların korunması

* Trafiğin azaltılması

* Yerel ürünlerin kullanılması

* Yenilenebilir enerji kullanılması

* Fastfood dükkânları yerine yerel yemeklerin sunulduğu restoranların desteklenmesi

* Eski yapıların restore edilmesi

* Gürültü kirliliğinin engellenmesi

* Hava kalitesinin yükseltilmesi

* Organik ürün üretilmesi

* El sanatlarının korunması

SEFERİHİSAR ÖRNEĞİ

Seferihisar, Türkiye’den Sakin Şehir Ağı’na katılan ilk merkez. Sığacık başta olmak üzere sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Seferihisar’da organik tarım destekleniyor, yenilenebilir enerji kaynakları teşvik ediliyor, ev pansiyonculuğu ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar öne çıkarılıyor.

Sığacık’ın popülerleşmesi ve Türkiye genelinde ismini duyurduğu kırılım noktası 2009 yılı. Sığacık’ın bağlı olduğu Seferihisar’ın küreselleşmenin kentleri benzerleştirmesine karşı çıkan Citta Slow hareketine katılması bu güzel sahil kasabası için milat oldu.

Citta Slow hareketinin belirlediği kriterlerin yerine getirildiği sistemin Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Seferihisar’ın yavaş felsefesini benimsemesiyle birlikte ev pansiyonculuğu, yerli tohumlar, yerel sebze ve meyveler, geleneksel yeme-içme ürünlerinin üretimi, sokakların sağlıklaştırılması gibi projelerin etkisiyle Sığacık büyük bir dönüşüm yaşadı.

SAKİN ŞEHİRLER LİSTESİ

Türkiye’den Sakin Şehir Ağı’na (Citta Slow) katılan 21 yerleşim yeri bulunuyor. Bunlar: Ahlat (Bitlis), Akyaka (Muğla), Arapgir (Malatya), Eğirdir (Isparta), Foça (İzmir), Gerze (Sinop), Gökçeada (Çanakkale), Göynük (Bolu), Güdül (Ankara), Halfeti (Şanlıurfa), İznik (Bursa), Köyceğiz (Muğla), Mudurnu (Bolu), Perşembe (Ordu), Seferihisar (İzmir), Şavşat (Artvin), Taraklı (Sakarya), Uzundere (Erzurum), Vize (Kırklareli), Yalvaç (Isparta) ve Yenipazar (Aydın).

A. Buğra TOKMAKOĞLU/Keşfetsek

gozlerimin-icine-bakip-baba-beni-kurtar-diyorr

Bir babanın en zor anı: Gözlerimin içine bakıp ‘baba beni kurtar’ diyor…

izmirde-guvenlik-gorevlisi-olarak-calisan-kadina-araba-carpti-hayatini-kaybetti

İzmir’de tramvayda güvenlik görevlisi olarak çalışan kadına araba çarptı, hayatını kaybetti