in ,

CKD, “Su Bilinci Kampanyası” başlattı

CKD, bilim insanlarının iklim değişiklikleriyle birlikte artarak devam edeceğini bildirdikleri susuzluk ve kuraklık tehlikesine dikkat çekmek amacıyla, “Su Bilinci Kampanyası” başlattı

ckd-su-bilinci-kampanyasi-baslatti

CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, bugün CKD Ankara Genel Merkezi’nden yaptığı yazılı açıklamada, şunları ifade etti:
“Ne su zengini, ne su fakiri olarak tanımlanan ülkemiz de kuraklık ve susuzluk sorununu, ciddi boyutta yaşama tehlikesi altındadır. Birçok gölümüzün son birkaç yıldır kurumuş olması, yarın tarımsal üretimde büyük sıkıntılara gireceğimizin, musluklarımızdan akacak suyumuzun tehlike altında olduğunun erken işaretleridir. Nüfus artışımızla toplam su varlığımız ters orantılı seyretmektedir. Su kaynaklarımızın kirlenmesi de ayrı bir sorunumuzdur. Önümüzdeki susuzluk ve kuraklık tehlikesini çok iyi kavramalı, suyumuzu aynı vatan toprağı gibi, aşkla savunmalı, korumalıyız.”
CKD’nin bu kapsamda tüm Türkiye şubelerinde başlattığı “Su Bilinci Kampanyası”yla halkımızın suyun doğru ve etkin kullanımı yönünde, bilgi ve bilinç kazanmasına katkı sağlamayı amaçladığını kaydeden Oygür, açıklamasına şöyle devam etti:
“Kampanya süresince suyla ilgili her şeyi konuşacağız. Çevre, meteoroloji ve ziraat mühendislikleri, tarım ve sanayi kurumları, halk sağlığı bölümleri gibi konuyla doğrudan ilgili alanlardan uzmanlar, kampanyamızda bize ışık tutacaklar. Geçen hafta Prof. Dr. Çağatay Güler ve Dr. Cihan Dündar’ın katılımıyla düzenlediğimiz “Geleceğimiz ve Su” konulu konferans bunun ilk örneğidir.
Bilim insanlarını ve sahadan uzman kişileri konuk edeceğimiz toplantılarda canlılığın ve hayatın kaynağı olarak suyun değerini; suyun halk sağlığındaki önemini; başlıca kullanım alanlarında ortaya çıkan su kayıplarımızı; suyumuzu korumak için bireylere ve kurumlara düşen görevleri ortaya koyacağız. Özellikle öğrenci gruplarına yönelik ‘Su Bilinci’ konulu afiş, fotoğraf, öykü ve benzeri yarışmalar düzenleyeceğiz. Kampanyamızı belediyelerimize de taşıyacak ve yararlarına sunacağız.”

aydinda-konut-satislari-yari-yariya-azaldi

Aydın’da konut satışları yarı yarıya azaldı

aleynayi-oldurdukten-sonra-cezaevinde-intihar-eden-kheyrianin-cenazesi-irana-gonderildi

Aleyna’yı öldürdükten sonra cezaevinde intihar eden Kheyrian’ın cenazesi İran’a gönderildi