Berna Sever / EGE TELGRAF- Kardeşler arasındaki kıskançlık, ailelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Uzmanlara göre, bu duygu sıklıkla çocukların kaynaklar, sevgi, dikkat ve zaman gibi şeyler için rekabet etmelerinden kaynaklanır. Kardeşler arasındaki rekabetin doğal olduğu belirtilse de bazı durumlarda kıskançlık ciddi sorunlara yol açabilir. Psikologlar, kardeş kıskançlığının genellikle çocukların gelişim süreçlerinin bir parçası olduğunu belirtiyor. Yapılan açıklamada, “Bu duygunun yönetilmesi ve sağlıklı bir ilişki kurulması için ebeveynlerin ve bakıcıların önemli bir rolü bulunuyor” denildi.

“Kardeş kıskançlığıyla başa çıkmak, sabır gerektiren bir süreç olabilir” mesajı veren psikologlar, “Ancak, sağlıklı iletişim ve destekle, çocuklarınızın birbirleriyle sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilirsiniz. Unutmayın ki, kıskançlık duyguları normaldir ve çocuklarınızın duygularını anlamak ve yönetmek konusunda onlara rehberlik etmek önemlidir” mesajı verdi.

Uzmanlar, kardeş kıskançlığıyla başa çıkmak için şu ipuçlarını öneriyor:

‘Ter testi' yapılmaya başlandı ‘Ter testi' yapılmaya başlandı

1.    Adil Olun: Çocuklarınızı adil bir şekilde yönetmeye çalışın. Her çocuğun ihtiyaçlarını ve duygularını önemseyin ve onlara eşit davranmaya özen gösterin.

2.    Empati Kurun: Çocukların duygularını anlamak ve onların bakış açısını görmek önemlidir. Onları dinleyin ve duygularını ifade etmelerine izin verin.

3.    Paylaşmayı Öğretin: Paylaşma ve iş birliği becerilerini öğretmek, çocukların kıskançlık duygularını azaltmalarına yardımcı olabilir.

4.    Özel Zaman Ayırın: Her çocuğa özel zaman ayırarak, onlara değer verildiğini hissettirin. Bu, çocukların kendilerine güvenmelerini sağlar.

5.    Olumlu Davranışları Ödüllendirin: İyi davranışları ödüllendirerek, çocukların olumlu ilişki kurmalarını teşvik edin.

6.    Model Olun: Kendi aranızdaki ilişkide sevgi, saygı ve işbirliği örnekleri gösterin. Çocuklar, ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler.

Kaynak: EGE TELGRAF