in ,

 “Çocuklar ‘toprak ana’yı anlasınlar”

Çocuk ve ekoloji başlıkların önemine değinen yazar Çulhaoğlu, “Çocuk gözünden insan-doğa ilişkisini inceliyorum” diye konuştu

cocuklar-toprak-anayi-anlasinlar

Yaşanan son süreçte tüm dünyada en çok doğa ve ekoloji kavramları önem kazandı. Diğer yandan pandemi süreciyle gıdanın önemi anlaşılırken diğer yandan doğal denge olmaz ise üretimin olamayacağı fikri fark edildi. Slow food gibi anlayışların daha çok benimsenmesine neden olan bu süreçte en önemli başlık ise çocuklar. Gelecek nesillerin, doğayı anlayabilmeleri ve okuyabilmeleri büyük önem arz ediyor. Bu anlamda ekolojik sistemi korumanın çocuklar açısından önemini aktaran ve bizlere “Nuh’u Lezzet Gemisi” isimli kitabıyla bu ilişkiyi aktaran Yazar Pınar Eldem Çuhaoğlu, “Ekolojik köy kuran çocukları anlatmak diğer yandan ekolojik düzenin çocuklar tarafından anlaşılabilmesini sağlıyor, kitabımda öncelikle bu başlığı işlemek istedim” dedi.

DOĞA VE MACERA

Mardin doğumlu olan Pınar Eldem Çulhaoğlu, “Kendimden bahsetmem gerekirse ODTÜ Koleji’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Turizm Bölümü’nden mezun oldum.  Viyana Üniversitesi’ndeki İşletme yüksek lisansının ardından Muğla Üniversitesi’nde İşletme üzerine doktoramı tamamladım. Uzun yıllar turizm sektöründe farklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra Satış Pazarlama Direktörlüğü yaptım. En büyük hayalim her zaman bilgi birikimimi genç nesillere kitaplarım aracılığıyla aktarabilmekti. Şimdi tarımsal hizmetler alanında çalışmaya devam ediyorum” dedi. Kitaplarından söz eden Çulhaoğlu, “Kitaplarımda gençler için önce doğaya, ardından unutulmaz maceralara yer veriyorum. En önemlisi toprak anayı ve tüm ekolojik sistemi korumanın önemini anlatıyorum. Diğer kitaplarımdan söz etmek gerekirse, “Düpdünya”, “Hindi Ba” ve “Nuh’un Lezzet Gemisi” tamamında çocuk gözüyle doğa-insan sevgisine ait temaları inceledim. Mümkün mertebe serüvenleri ve doğayı aktardım. Hala İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu ile Can Yücel Tohum Merkezi, Terra Madre organizasyonu ve İzmir Tarımı Geliştirme Merkezindeki çalışmalarında bulunuyorum. Yazmaya devam ediyorum” açıklamalarında bulundu.

‘EN ÖZELİ BU KİTAP’

Özellikle son kitabından bahseden Çulhaoğlu, “Dördüncü ama en özeli bu kitap. Diğerleri gibi elbette ekolojik temalı. Dinamik çocuklar tarafından bir gemiye bindirilmek zorunda kalıyorlar. Maceralarını görüyoruz. Etkin ve hareketli yanıyla karşılaşıyoruz. Ardından çocuklar adada buluyorlar kendilerini. Ekolojik bir köy kuruyorlar. Slow food felsefesi geliyor burada karşımıza yeniden. Bir yandan tüm figürleri görüyoruz. Mesela sakız kuzularımıza kadar görüyoruz, anımsıyoruz… Yol gösterici oluyorlar. 2020 ortalarında yazdığım kitapta bir Türk doktor sayesinde hem ekolojik köy hem Dünya kurtuluyordu. Ve gerçekten ardından gördük ki gerçekten bir Türk doktoru aşıyı buluyor. Bu inanılmaz bir duyguydu. Çocuklar ve doğa için üretmeye devam edeceğim” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

dsp-selcuk-karakulce

DSP Genel Başkan Yardımcısı Karakülçe: Üreticiler dertleriyle baş başa bırakılmış!

kavacik-uzum-festivali-gun-sayiyor

Kavacık Üzüm Festivali gün sayıyor